Kriitikat saanud võistlus tunnistati parimaks (9)

Kriitikat saanud võistlus tunnistati parimaks

EUROOPALIK TAVA: Riho Räim ütles, et grupisõitu pole Eestis sõidetud, kuid Euroopas on see tavapärane. Võidukalt viipab naiste grupisõidu võitja Grete Treier. Foto: Raul Vinni

Eesti jalgratturite liit tunnistas Kuressaares toimunud Eesti maanteeratturite meistrivõistlused korralduselt Eesti parimaks rattavõistluseks.

Sellist möllu, mis läks lahti vahetult enne jaanipäeva Kuressaares toimunud Eesti maanteeratturite meistrivõistluste ajal, ei osanud oodata ei korraldajad ega loa andnud linnavalitsus.
Kesklinna kaheks päevaks sulgemise vastu asusid protestima ettevõtjad ja kohalikud elanikud ning lõpuks pidi linnapea meedia vahendusel avalikke selgitusi jagama.

Võistluste peakorraldaja Riho Räim usub, et suurim vaenlane ei olnud ta siiski mitte kõigi inimeste silmis. “Vaid teatud ringkonnad võtsid hoiaku, et see on vale, minge sõitke metsas ja ärge siia tulge,” rääkis ta.
Räim tunnistas, et ta ei ole kõige õnnelikum ka selle üle, kui üks abilinnapea nimetas seda viimase 125 aasta kõige lollimaks otsuseks, mis on tehtud.

Lahendused olid olemas

Peakorraldaja sõnul olid olemas rahumeelsed lahendused, kuid inimesed ei tahtnud neid kuulda. Selle asemel, et korraks autost välja tulla ja küsida, et kuidas ja kuhu saab, hakati kohe sõimama ja korraldajaid maapõhja kiruma.
“Minu jaoks on see olematu probleem. Linnas sõites ei meeldi mulle ka, kui mõni tänav on üles kaevatud, aga ma saan sellest aru ja leian teise tee, kuidas sihtkohta saada. See, et sa kisad ja karjud, ei anna mingit tulemust,” tõi ta välja oma seisukoha tänavate sulgemise suhtes.

“Minu meelest on see normaalne, et Saaremaa ralli algab ja lõpeb kesklinnas, samuti lõpeb samas ka kolme päeva jooks. Need on kõik traditsioonidega üritused ja me ei saa nende korraldajaid ja nende võistluste ajalugu ära unustada.”
Riho Räime sõnul esialgu nägemused klappisid, kuid korraldajate poolne probleem oli võib-olla selles, et ei suudetud laiali paisata niipalju infot, kui seda vaja oleks olnud.

“Aga probleem tekkis süütu koha pealt,” leidis ta. “Mõned ettevõtted polnud sellega üldse rahul ja seepärast on see tänukiri mulle tähtis, kuna meie tööd on ikkagi tunnustatud.”
Eesti maanteeratturite meistrivõistlused toovad starti kogu riigi paremiku ja huvilistel on vahetu võimalus neile raja ääres kaasa elada. Tavaliselt on tippmehed Eesti võistlustel harvad külalised.
Samas ei ole aastaid enam meistrivõistlusi korraldatud stardi ja finišiga linnas ning alati on need viidud kusagile äärealale. Sellega kaotab rattasport aga populaarsust.

Kogu paremik oli stardis

Saaremaal on jalgrattasport tõusuteel, mitmed ratturid on jõudnud Eesti koondisesse ja kodurahva ees võistlemine on neile vaid lisastiimul. Tasuks on siin kindlasti koduradadel võidetud medalid.
Kuressaares olid kohal ka teised rattaässad. Meie esirattur Rein Taaramäe läks siit otse maailma prestiižikaimale võidusõidule Tour de France, kus ta sai 12. koha.

Saaremaa velotuuri eeskujuliku läbiviimise eest on korraldajad alati kiita saanud. Ratturid on avaldanud tunnustust ka kevadiste tänavasõitude ja Ülo Arge GP ladusale korraldamisele. Seepärast ei saanud alaliit klubi Viiking soovile korraldada Saaremaal ka Eesti meistrivõistlused enam eitavalt vastata.

Riho Räime sõnul on järgmisel aastal 55. Saaremaa velotuur ja selle ladus korraldamine on tema kõige tähtsam ülesanne. Kindlasti tahab klubi eeskujulikult korraldada kevadel ka Audi GP Ülo Arge rändkarikale.
Loe ka 22. juuni Saarte Häälest “Kesklinna sulgemine ajas ettevõtjad marru”.

Alver Kivi

Print Friendly, PDF & Email