Hirm Saksamaa tugevnemise ees (2)

Hirm Saksamaa tugevnemise ees

TÕUSUTEEL: Võlakriisis vaevlevas Euroopas on Saksamaa kantslerist Angela Merkelist saanud poliitik number üks. Vaatlejate arvates on sündmuste säärane käik paratamatu – ta on ju ikkagi Euroopa suurima ja jõukaima riigi liider. Foto: internet

Ehkki külma sõja lõpust on möödunud enam kui kakskümmend aastat, on rahvusvahelisel areenil kujunenud déjà vu olukord ja taas on päevakorda kerkinud küsimused, mis just nagu oleksid juba ammu lahendatud. Üks neist on hirm Saksamaa liigsuure mõjuvõimu ees.

Moskvas on taas tänavatel demonstrandid, et teha lõpp riigis valitsevale autoritaarsele režiimile. Tõsi, seekord on meeleavaldajate viha suunatud Vladimir Putini, mitte aga kommunistliku partei vastu. Samal ajal püütakse Euroopas jagu saada võlakriisist ja seda eelkõige Saksamaa dikteeritud tingimustel. See omakorda on ajaloo prügikastist taas välja toonud nn Saksamaa küsimuse. Õigem oleks öelda, et jälle on kerkinud päevakorda probleem, mis oli aktuaalne 20. sajandi keskel – kuidas hoida ära Saksamaa liigne tugevnemine ja mõjuvõimu kasv.

Brittide hirmud

Kuidas laheneb olukord Venemaal, on raske öelda. Prognoose on tehtud suisa seinast seina. Ent Saksamaa domineerimine Euroopa Liidus on juba ilmselge fakt. Selle väga heaks kinnituseks oli 9. detsembri kokkulepe rahaliidu loomise küsimuses (vt Aivar Sõrme majanduskommentaari 13. dets Saarte Hääles).

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email