Riigikogus keskerakondlaste arupärimisele vastanud rahandusminister Jürgen Ligi ei näe midagi taunitavat selles, kui linnavalitsus oma allüksusele arvelduskrediiti annab. Nii on Kuressaare teinud linnavalitsusega sama kontsernikontot kasutava Saaremaa Golfi AS-iga.
2010. aastal oli ettevõttel õigus kasutada linnapoolset krediiti 1,8 miljoni krooni ulatuses.
Arupärimise esitanud riigikoguliige Kalle Laanet juhtis ministri tähelepanu vastavale sättele kohaliku omavalitsuse finantsjuhtimise seaduses, kus on kirjas, et omavalitsus võib oma allüksusele laenu (krediiti – toim) anda vaid volikogu loal. Laaneti sõnul Kuressaares sellist luba antud pole.
Minister Ligi vastas Laanetile, et seda seadust ei saanud Kuressaare linnavalitsus rikkuda, kuna seadus hakkab kehtima alles tuleva aasta esimesest päevast.
Rahandusminister tõdes, et laenuandmine kui selline on hetkel keelatud, samas on kontsernikonto jällegi lubatud. “Ta (kontsernikonto – toim) on lubatud, ta on isegi väga soovitatav, sest ta on selline edumeelne instrument,” märkis Ligi.
Kontsernikonto, mis pole muud kui mitme üksuse ühine pangakonto, loogika näebki minister Ligi sõnul ette rahavoogude juhtimist ning ajutist ja sisulist laenamist. Uuest aastast jääb igasugune negatiivse rahavoo ajutine katmine teistest allikatest siiski ära. Selleks peab olema omavalitsuse volikogu luba.
Mis puudutab aga konkreetselt Kuressaare ja golfifirma juhtumit, siis ütles Jürgen Ligi, et see on puhtalt omavalitsuse enda poliitiline valik ja loogika. Ministri sõnul pole Kuressaare linnavalitsus ainus, kes sellist kontot kasutab. See on olemas näiteks ka Tallinna linnavalitsusel ja Eesti riigikassal.
Kalle Laanet esitas rahandusministrile ka küsimuse, et milline on riigi poliitika juhul, kui omavalitsus on äriühingus osanik ja seetõttu saab firma ka krediiti.
Minister Ligi vastas, et valitsuse esindajana ei saa ta ette kirjutada, mida peaks tegema Kuressaare linn. Kuid lisas samas, et Kuressaare linna osalus Saaremaa golfifirmas pole taunitav. Ligi märkis, et ta on ka kuulnud linnavalitsuse soovist osalus müüa, ning ei pea samas õigeks, et linnavalitsus katab firma administratiiv- või kapitalikulusid ehk siis igapäevast ülalpidamist.
Taunitav on kuidas ministri härra oma ja riigi rahakotid segi ajab.Riigi ja partei rahakott pole ka kuidagi ühdsed.Oma armsaid sihtasutusi peaks ikka parteimaksudest finantseerima.Ja aus peaks spordipoiss vist ka olema
Laanet küsis – Ligi vastas.
Tähelepanu on juhitud – tähelepanu on kõrvale juhitud!
Tehtud! 2x
Riigikogu ees esinedes toonitas riigikontrolör Mihkel Oviir, lahates probleemi, et Roheliste erakonna parlamendipoliitiku Marek Strandbergi elukaaslane Katrin Idla teenib kliima- ja energiaagentuuri arendusnõunikuna 600-1000-kroonist tunnipalka ja Strandberg on ise nimetatud agentuuri nõukoja esimees: “… Sellest on vähe, kui kõik on tegelikult aus. Asjad peavad ka näima ehk välja paistma ausad!”
Riigikontrolli auditist “Valdade ja linnade osalemine äriühingutes ja sihtasutustes” leiame ka jutu Kuressaarest aga selles auditis on palju juttu hoopis Kuressaare linna ja SA Kuressaare Spordibaasid suhetest, ASist Saaremaa Golf seekord ei sõnagi.
Kuressaare linna ja AS Saaremaa Golfi suhetest leiame aga Riigikontrolli seisukohti hoopis teisest auditist.
Riigikontrolli auditi “Ülevaade valdade ja linnade maast” “Maa võõrandamine erinevate kinnisvaraarenduste tarvis” osast saame teada, mis värk selle Saaremaa Golf ASiga siis tegelikult on:
“…
Kuressaare linn on andnud oma ettevõttele Saaremaa Golfi ASile üle enamiku Loode karjamaa II kinnistu maadest ülesandega arendada seal välja elamupiirkond ja golfimänguga seotud ettevõtluskeskkond. Tegemist on Eesti ulatuses pindalalt suurima kinnisvaraarendusega, mille elluviijaks on kohalikule omavalitsusele kuuluv äriühing.
…”
Saaremaa Golf ASil pole suurt mingit seost golfimänguga – tegu on kinnisvaraarendusega ja seda funktsiooni on Saaremaa Golf AS ka eduliselt täita suutnud – terve uus elamurajoon on püsti ja elanikud ka sees.
Parafraseerides riigikontrolöri: “Sellest on vähe, kui kõik on tegelikult aus. Asjad peavad ka näima ehk välja paistma ausad! ehk kellele on sellisest linna poolt finantseeritud kinnisvaraprojektist nimega AS Kuressaare Golf tegelikult kasu?”
üks loll jõuab rohkem küsida kui üheksa tarka vastata
Külamehel hakkab ülakorrus ärapöörama või otsib nõdrameelne “spordipoiss” viimset pukepaika,ju tunnetab,et lõpp on lähedal nagu 101 riigikogu tegelast kes ka Tuulderoosi kohad on proneeriud.