Hooldekodu: kuritegu on raske ennetada (29)

Hooldekodu: kuritegu on raske ennetada

KODU, MITTE VANGLA: Hooldekodu majades on ööpäevaringselt tööl inimesed, kes pidevalt majas ringkäike teevad ja hoiavad silma peal nii majal kui ka selle elanikel. Foto: Egon Ligi

Mitmed Kärla valla inimesed arvavad, et reede hommikul avastatud raske kuriteo oleks saanud ära hoida. Hooldekodu töötajad kinnitavad aga, et selliseid asju ei oska keegi ette näha ning elanikke ei saa trellide taga hoida.

“Selliseid juhtumeid tõrgub inimmõistus ette nägemast, kuid kahjuks juhtub neid aeg-ajalt siiski ja nende ärahoidmiseks pole sageli võimalik just palju teha,” ütles eile Sõmera hooldekodu juhataja Helle Kahm. Ta selgitas, et hooldekodu on klientide elupaik ja vahest ka ainuke kodu, mistõttu on väga oluline seal turvalise ja koduse ümbruskonna loomine.

“Ka oma kodus ei naeluta me aknaid kinni ega pane akende ette trelle,” lausus Kahm, kelle sõnul on nende kliendid võrdväärsed kogukonnaliikmed, nad ei ela kinnises asutuses ning ka nende elutingimused on tavapärased.
“Lukud peavad loomi, mitte inimesi,” toonitas Kahm, lisades, et nende majades on ööpäevaringselt tööl inimesed, kes pidevalt ringkäike teevad ja hoiavad silma peal nii majal kui selle elanikel. Kahmi kinnitusel on kõik aknad seestpoolt suletavad ning tol traagilisel ööl ei olnud midagi teisiti.
Hooldekodu personal on ka pärast toimunud tragöödiat veendunud, et Kärla on rahulik ja turvaline kant.

Kui vana naise kadumine reede hommikul avastati, helistasid töötajad politseisse. Nad oskasid mundrikandjatele kohe öelda, kus elab mees, kes hooldekodus vargil käib, ning vihjati ka mehe varasematele tegudele.
Ka Kärla elanikud teavad rääkida, et Livio oli tuntud varas. Samas jättis noormees kainena pigem viisaka ja meeldiva mulje. Vargilgi käis ta vaid siis, kui oli napsitanud.

Saarte Hääle allika kinnitusel muutus Livio nii-öelda imelikuks pärast kahte rasket liiklusõnnetust. Mõlemad juhtusid väidetavalt seetõttu, et noormees ise viskus auto ette ja sai raskelt vigastada.
“Ma tol ööl kolinat kuulsin,” ütles Livio naabrimees, lisades kohe, et ta tõesti ei osanud arvata, et midagi sellist on teoksil.


Koer jäi maja ette ketti

Kärla aleviku elanikud muretsevad, mis saab tapmises kahtlustatava Livio koerast, kes jäi maja ette ketti.
Esmaspäeval kostis Sõmera kaupluse lähedal asuva kahekordse puumaja hoovist nukrat ulgumist. Maja ees oli ketis noor sõbralik koer, kelle peremehel pandi möödunud reede hommikul käed raudu ja mees viidi minema.

Kohalikud tunnevad muret, mis loomast saab ja kas keegi võtab ta mingiks ajaks oma hoole alla.
Söök ja jook on koeral ees. Tema välimuse järgi võib oletada, et süüa on loom saanud hästi, hoolimata sellest, et tema peremehel polnud korralikku tööd.

“Koera eest hoolitsevad meie andmetel praegu mehe lähedased,” ütles Saarte Häälele politsei pressiesindaja Kristi Kais.
Ta selgitas, et kui kinnipeetu on üksik inimene ja selliste asjade korraldamisega enne arreteerimist n-ö hakkama ei saa, siis korraldab politsei selle, mis koduloomadest edasi saab.
Ka Kärla vallavalitsusest kinnitati Saarte Häälele, et vahi alla võetud Liviol on kaks õde, kes koera eest praegu hoolitsevad.


Hooldekodu töötajad ja kliendid saavad hingeabi

“Miks sul nutt peale tuleb?”
“Ma ei tea.”
“Varsti algavad meil siin meisterdamised ja meil on nii hea meel, et sa saad seal osaleda.”
“Jah.”
“Aga näe päkapikk tõi sulle auto ja kui sul järgmine kord kurb tuju tuleb või käsi kedagi lüüa tahab, siis hoia autost kinni.”
Juba rõõmsamalt kõlab: “Jah.”

Sellise südantsoojendava vestluse tunnistajaks olid Saarte Hääle ajakirjanikud esmaspäeval Sõmera hooldekodu juhataja Helle Kahmi kabineti ukse taga oodates.
Omavahel rääkisid Helle Kahm ja üks hooldekodu klient. Ei oska öelda, kas vestluse põhjuseks oli hooldekodu eaka elaniku kallal toime pandud räige kuritegu, sest Helle Kahm ei tohtinud sel päeval (esmaspäeval – toim) anda ajakirjandusele mitte ühtegi kommentaari.

Et tervet maakonda, eriti Kärlat vapustanud kuritegu jätab pikaks ajaks jälje nii hukkunu lähedaste kui ka tema eest hoolitsenud inimeste hinge, pakub AS Hoolekandeteenused, Sõmera hooldekodu omanik inimestele juhtunuga toime tulemiseks hingeabi.
“Meid vapustas juhtunu sügavalt,” ütles Saarte Häälele Hoolekandeteenuste infojuht Kadri Lehenurm, lisades, et sellel traagilisel ja raskel ajal on nad lahkunu perele igati toeks.

“Oleme oma töötajatele ja klientidele pakkunud võimaluse hingeabi saada ning meil on valmisolek seda pakkuda ka edaspidi, kui selleks vajadus tekib ja inimesed seda soovivad,” kinnitas ettevõtte personalijuht Jane Etverk, selgitades, et sellise šoki üleelamine on individuaalne ning vajadusel ollakse valmis tegelema kõigi abivajajatega eraldi.
Samamoodi jälgivad tegevusjuhendajad hooldekodu kliente ja nende toimetulekut olukorraga.

Print Friendly, PDF & Email