Sundmüüki läheb ligi poolesaja saarlase kodu (3)

Kuigi pangad kinnitavad, et saarlased paistavad silma hea maksedistsipliiniga, on vähemalt Swedbankil tulnud sundmüüki panna üle 40 saarlase kodu.

Swedbank AS-i pressiesindaja Mart Siilivask rääkis, et Saare maakonnas on 2011. aasta algusest pandud sundmüüki 41 elukondliku kinnisvara objekti.
“Suurem osa müügis olevatest varadest on korterid,” nentis ta, kuid möönis ka, et sel aastal on võrreldes eelmiste aastatega võlgnevuste arv järjest vähenenud ning väheneb ka klientide hulk, kelle vara peab pank müüki panema.

Kui suured on põhilised laenusummad, mille tagasimaksmisega saarlased on jänni jäänud, Siilivask avaldada ei saanud. Peamine põhjus, miks probleemid tekivad, on Saare maakonnas töötus.
“Töötuks jäämisega tekivad esimesed probleemid ning kui töötus muutub pikaajaliseks, siis sageli ei suudeta enam lahendusi leida,” tähendas ta.
Mart Siilivase sõnul pakuvad nad raskustesse sattunud klientidele erinevaid lahendusi: põhiosa maksepuhkus, täielik maksepuhkus, tähtaja pikendamine jne. “Juhul kui need lahendused ei paranda olukorda, siis on nii kliendi kui ka panga huvides leida varale ostja,” märkis ta.

Nii vabaneb klient võlgnevusest ja saab rahulikult oma eluga edasi minna. Sundmüügini jõuavad kliendid, kes vaatamata panga pakutud lahendustele ei ole suutnud laenu teenindamiseks piisavat sissetulekut pikema perioodi jooksul taastada ega tagatist müüa. Samuti need, kellega pank ei saa kontakti, või kui kliendipoolne koostöötahe puudub.
“Saare maakonna kliente saab kiita, nad otsivad ise lahendusi ja on pangaga pidevas kontaktis,” kinnitas Siilivask. Praegu on Saare maakonnas Swedbankile võlgu olevate klientide osakaal 0,8%. Teiste maakondadega võrreldes on see arv Siilivase kinnitusel väike.

SEB pank täpset arvu, kui paljude nende klientide vara on tulnud sundmüüki panna, ei avalda. Panga Lääne regiooni juhi Indrek Lassi sõnul suudavad nad reeglina leida probleemidele lahenduse koos makseraskustesse sattunud klientidega ning kohtu poole pöördumise vajadust ei ole.
“Mittetöötavate laenude osakaal kõikidest eraisikulaenudest on meil Saaremaal võrreldes teiste piirkondadega tunduvalt parem, seega paistavad saarlased pigem silma väga hea maksedistsipliiniga,” kinnitas ka Lass.

Ka SEB tegeleb Lassi sõnul iga makseraskustes kliendiga personaalselt ja selleks on spetsiaalsed vahendid, kuidas kliente keerulistes olukordades aidata.
“Seega soovitan alati julgelt panka pöörduda, kui on probleeme laenumaksete tasumisega,” tähendas ta.
Suuremate makseraskustega eluasemelaenu kliente on SEB pangal Saare maakonnas praegu alla kümne.

Print Friendly, PDF & Email