Sõrm majanduspulsil: Parem pool muna kui tühi koor

Euroopa Liidu äsja lõppenud kriisikohtumine võrreldes nädalataguse ennustusega erilisi üllatusi ei pakkunud.

Üritus ise oli sama tõsine kui paavsti valimine, riigipead suleti õhtul kinnisesse tuppa ja ust hommikul enne lahti ei tehtud, kui korstnast valget suitsu tõusma hakkas. Tulemus ei olnud küll päris see, mida loodeti, ehk siis EL-i ühisotsus organisatsioonina jäi sündimata, küll aga sündis tulevikulepe riigipeade kätelöömisena, mida (vist) aktsepteeris 26 liidu liikmesmaad 27-st. Ainuke, kes sirgelt ei ütles, oli Suurbritannia, kusjuures tundub, et siinkohal ei olnudki kiusuajamise põhjuseks mitte niivõrd mingid otsesed eriarvamused, vaid hoopis rahvuslik uhkus – sakslased lihtsalt ei tule meid käsutama ja kõik!

Enam ei ela üle jõu

Sõlmitud kokkulepe ühise rahandus- ja eelarvepoliitika osas on hetkel nii verivärske, et tõsisemad hinnangud asjale ja selle täielised tagamaad kooruvad välja alles ajapikku. Praegu võib lihtsalt nentida, et läinud neljapäeval tõotati riikide tasemel kätt südamele pannes, et alates sellest esmaspäevast lõpetatakse üle jõu elamine. Või õigemini kulutatakse mõõdukamalt kui varem ehk siis mitte üle 3% aastas. Ja kui siiamaani oli reaalselt EL-i jõuluvana käes ainult präänikukott, siis nüüdsest on tema standardvarustuses ka vitsakimp ehk kokkuleppe rikkumisega kaasneb rahatrahv.

Lisaks tehti sisuliselt ära otsus euro päästepaki kokkupanekuks kümnise toel, raha peab koos olema hiljemalt järgmiseks suveks ja selleks tuleb rahakotirauad lahti lüüa kõikidel liikmesmaadel ning lisaks ka veel nende keskpankadel. Jutt käib hetkel sadadest miljarditest.
Eesti riigi jaoks peaks see siis tähendama 150 miljoni euro kohest väljakäimist pluss veel suurusjärgu võrra suurema garantiikirja letti panemist. Kokkuvõttes loodetakse selle rahapatakaga kustutada tänased ja homsed tulekahjud, tagada euro jätkuv usaldusväärsus ja stabiilne majandamiskeskkond tulevikuks.

Kolmas meid puudutav oluline asi võib peituda süütus sõnaühendis “maksubaasi harmoniseerimine EL-i tasandil”, mis kätkeb endas tajutavat sundust nii maksustamise ühtlustamiseks kui ka andamite laiemaks kogumiseks.
Kuskilt peavad lõpuks ju need tohterdamiseks vajalikud miljardid ka tulema. Kuna meie maksukoormus on üsna keskmisel tasandil ja me eristume pigem otseste ja kaudsete takside omavahelises proportsioonis, siis siin on suuri hüppeid raske karta. Küll aga võib uuesti päevakorrale tõusta ettevõtete tulumaksuga seonduv ning uute nähtustena ka varamaks ja pangamaks.

Euro on veel täitsa elus

Maailm võttis riigipeade kokkuleppe vastu ettevaatliku optimismiga ja mõningase umbusuga. Loo kõige suurem küsimärk on inglaste allkirja puudumine paberil, mistõttu ei ole tegemist mitte EL-i juriidilise dokumendi, vaid pigem heade kavatsuste protokolliga. See aga võimaldab tulevikus soovi korral vaidlustada mida iganes, ja kaasa tuua kokkuleppest taganemisi.

Vastupidiselt skeptikute ennustustele on euro veel täitsa elus, katusest välja löönud leegid hetkeks kustutatud, kuid protsess ise miilab siiski edasi kui kahjutuli turbarabas. Praegu vist ei tea ei mamma ega tütar, mismoodi elu päris täpselt edasi läheb, aga edasi ta läheb.

Print Friendly, PDF & Email