TORM: Friedhelm pani laevad üle pika aja seisma (video!) (14)

TORM: Friedhelm pani laevad üle pika aja seisma (video!)

MERD EI PAISTAGI: Sadamakapten Valdur Hängil oli tükk tegemist, et läbi tormavate tuuleiilide ja lörtsisaju kuidagi edasi liikuda. Foto: Egon Ligi

Reede öösel alanud ja hommikul kõvemad tuurid üles võtnud järjekordne sügistorm Friedhelm suutis esimest korda Saaremaa Laevakompanii Väinamerd kündvad uued laevad sadamasse seisma panna.

Kuivastu–Virtsu liinil tegi parvlaev Muhumaa viimase reisi kell 8.30. Pärast seda jäi laev Virtsu sadamasse tormi vaibumist ootama. Kuigi merel oleks laev vabalt tuulega toime tulnud, ei lubanud tuulenurk sel Kuivastus silduda, sest lained peksid otse vastu sildumiskohta. “Aparelli lõhuks ära, ei saa niimoodi riskima hakata!” hõikas läbi lakkamatu tuulemüha Kuivastu sadama kapten Valdur Häng.

Kuigi ilmajaama andmeil võis tuul puhuda kuni 28 m/s, arvas Häng, et sadamaalal võisid iilid ulatuda ka 30 m/s või üle selle.
“Ei ole mina enne siin (sadamas – toim) nii hullu tormi näinud,” tähendas ta. Keskpäeval oli sadamas täiesti võimatu sirgelt liikuda. Püsti püsimiseks tuli jalad tugevalt vastu maad suruda ja end tuule suunaga risti hoida, et mitte kai pealt merre sulpsata. “Siin pole rääkida midagi, sõnu ei jätku kirjeldamiseks,” raputas Valdur Häng pead.

Sadamakapteni jaoks oli kõige suurem mure see, et lisaks laevade seiskamisele teeb tormituul sadamas tõenäoliselt ka omajagu pahandust. “Siin on kõik asjad ohus, vesi käib kõigest üle! Elektrikilpidest võtsime ohutuse mõttes voolu välja, et juhul, kui peaks midagi juhtuma, ei tekiks mingit lühist,” selgitas ta. Vaatamata sellele, et laevaliiklus tormi tõttu ajutiselt katkestatud oli, ootas sadamas mõnikümmend autot. Kõik igatsemas hetke, mil tuul soodsamasse suunda pöörab.

Parvlaeva Muhumaa kapten Aidar Lees-Leesmaa tõdes, et taoline tuul tekitab Riia lahel väga suure laine, mis Viirelaiu ja mandri vahelt ka Suurde väina jõuab. “See laine käib täpselt Kuivastu kaisse,” sõnas ta ja lisas, et seetõttu on Kuivastus autosid laadida ilma laeva ja kaldarampi lõhkumata võimatu. Pisut nõrgema, kuni 25 m/s puhuva tuulega oleks uue laeva jaoks ehitatavast teisest põhjakaist Lees-Leesmaa sõnul kindlasti abi.

“Ent tänase tormituulega – suunaga kagust ja merel kiirusega nähtavasti kaugelt üle 30 m/s – on laine väinas liiga kõrge, et mingeid riske võtta,” kinnitas kapten.
Lehe trükkimineku ajaks ei olnud laevaliiklus Kuivastu-Virtsu liinil veel taastunud. Seetõttu ei jõudnud ka Saarte Hääl lugejateni hommikuse kandega.


Lisalainemurdjast oleks abi

Saarte ja mandri vahet reisijaid vedava Väinamere Liinide juht Urmas Treiel ütles ilmaolude tõttu seiskunud laevaliiklust kommenteerides, et see on nüüd viimase poolteise aasta jooksul esimene kord, kui uus parvlaev Muhumaa tormi tõttu Virtsu–Kuivastu liinil sõita ei saa. Samas saaks tema sõnul sadamate arendamisel laevaliiklust senisest veelgi stabiilsemaks muuta.

“Nüüd, kus laevaliikluse katkestused on Kuivastu–Virtsu liinil jäänud üliharvaks ja Rohuküla–Heltermaa liinil oluliselt vähenenud, tuleks veelgi suuremat tähelepanu pöörata võimalustele, mis tagaksid liikluse stabiilsuse,” ütles Treiel.
Stabiilsuse tagaks tema sõnul Rohuküla–Heltermaa liinil Rukkirahu kanali süvendamine ja sadamatesse topeltrampide ehitamine analoogselt praegu ehitatavatele Kuivastu ja Virtsu sadama topeltrampidele. Lisaks peaks projekteerima ja ehitama täiendavaid lainemurdjaid ning Kuivastu ja Virtsu sadama topeltrampide ehitus tuleks võimalikult kiiresti lõpule viia.

Print Friendly, PDF & Email