Kaltsukad püsivad (25)

Kaltsukad püsivad

VÄÄRT POOD: Tiia Rattur (vasakul) astub alati Marje poest läbi, kui linna tuleb. Seekord soovitab poe omanik Marje Simastel-Raba talle peaaegu tuttuut jopet lapselapse tarvis. Foto: Egon Ligi

Kuressaare second-hand kauplustes ehk rahvakeeli kaltsukates pole kerged ajad. Nii mõnigi vana tegija kavatseb uksed hoopiski sulgeda.

“Praegu on meil kõige minevam kaup peoriided,” märgib Marje poe omanik Marje Simastel-Raba. “Aga alati on väga nõutud ka lasterõivad, jalanõud, kodutekstiil.”

Marje second-hand pood Tallinna tänaval on Kuressaares üks vanemaid, saab tuleval nädalal 12-aastaseks. Kui vahepeal tekkis uusi sekkareid nagu seeni sügisel metsa all, siis niisama kiiresti mõned neist oma tegevuse ka lõpetasid. Jõuti tõdemusele, et pole see äri nii lihtne ühti. Ei tasu ära. Aga Marje ei kurda, kuigi ka tema on vahepeal oma kaks poodi sulgenud ja jätkab nüüd üheainsaga.

“Praegu ei saa vaadata, et kasum oleks suur. Tähtis on see, et kaup oleks juba sorteeritud, kvaliteetne ja moekas. Siis inimesed ostavad ja on tänulikud.”
Selle tavaari, mis poodi seisma jääb, annetab Marje paljulapselistele peredele. Nood on selle eest väga tänulikud.
Ka Mareti kaubamaja omanik Ave Tuisk on teise ringi kauba äris n-ö vana tegija – ikkagi 13 aastat juba. Aga Ave tunnistab, et hakkab otsi kokku tõmbama: “Minu jaoks on see äri end ammendanud. Praegu on see pigem hobi teise töö ja õppimise kõrvalt.”

Tema on kogenud, et lihtne see äri enam ei ole. Ladudes on kaup läinud kallimaks ja samas on prahti rohkem.
Ostjad on Ave sõnul läinud valivamaks. Algusaastatel läks kaubaks kõik, nüüd tahetakse ikka korralikku moekat kaupa ja väga väikese raha eest.
“Siin poes tunned kohe ära, kui inimesel on raske,” räägib Ave. “Toit on ju tähtsam kui üks riidetükk.”

Print Friendly, PDF & Email