Mida rohkem ühiskonna valvekoeri, seda parem (1)

Kui Saaremaal viis aastat tagasi uus päevaleht ilmuma hakkas, oli küsimusi mitmeid. Kas uustulnuk leiab oma koha saar-laste lugemislaual? Kas ajakirjanikud suudavad hoida sõltumatut hoiakut omanikust, poliitikutest, ettevõtjatest?

Tänaseks on Saarte Häälest saanud tegija. Kõige raskematele küsimustele on vastused positiivsed. Saaremaal on mitmendat aastat mudel, mida teised Eesti maakonnad kadestada võiksid: on olemas kaks konkureerivat päevalehte. See tähendab, et maakonna teemadel hoitakse silma peal rohkem kui ühe, monopoli seisuses oleva päevalehega maakonnas. Mida rohkem avalikkuse valvekoeri, seda parem.

Maakonnalehtede puhul on igal pool maailmas üks keeruline teema see, kuidas hoiduda karist nimega “kõik tunnevad kõiki”. Pole kerge ajakirjanikul kriitilist lugu teha, kui mõni asjaosaline on su endine klassikaaslane või peretuttav. Konkurentsi korral, nagu Saaremaal praegu, on vähemalt teoreetiline võimalus, et sel puhul saab selle keeruka loo teha teine päevaleht.

Üleriiklike ajakirjandusvõistluste žüriides tegutsedes olen tähele pannud, et Saarte Hääle tuleku järel tõusis Saaremaalt pärit lehelugude kvaliteet. Uus leht pidi ise pingutama ja ergutas vana olijat paremini tegema.
Et uus meediakanal usaldusväärsuse saavutaks, peab ta olema sõltumatu.
Saarte Hääl on näidanud, et ta ei ole omaniku ega mõne erakonna või teiste kohalike juhtide käepikendus. Eks igapäevane lehelugeja märkab ikka ajakirjanike subjektiivseid hoiakuid. Aga uus leht on läbivalt suutnud hoida seda joont, et ollakse väljas avalikkuse, mitte ühe kliki huvide eest.

Maakonnateemade kajastamise juures on ajalehel suur kodulooline tähendus. ERR-il on näiteks Saaremaal asjalik korrespondent Margus Muld, aga tema tegevus on suunatud ERR-i üleriiklikele kanalitele.
Kohalik ajaleht saab aga teha väärtuslikku tööd kohaliku elu jäädvustamisel ja kodukohatunde loomisel. Saarte Hääl on siin tugevalt tegutsenud: kodupaigalood, nädala fotoülevaated, intervjuud.

Mingit loorberitel puhkamist viiendat aastapäeva märkiv leht endale aga lubada ei saa. Ajakirjanikud peavad igapäevaselt mõtlema sellele, kuidas olla saarlasele nii vajalik, et ilma kohe kuidagi ei saa.
Kokkuvõtteks aga niipalju: Saarte Hääl on muutnud Saaremaa meediapilti elavamaks ja erksamaks.

Print Friendly, PDF & Email