Saaremaa õunaaedadest tuleb keemiavaba toodang

Saaremaa õunaaedadest tuleb keemiavaba toodang

PUHAS KRAAM: Õunakasvataja Malle Välissoni sõnul saab ilusat ja head õuna vaid suure pühendumuse ja raske tööga. Foto: Egon Ligi

Saaremaa kahest suuremast õunaaiast võetud proovid näitavad, et siinsete õunakasvatajate toodang ei sisalda taimekaitsemürke.

Eesti maaülikooli vanemteadur Toivo Univer ütles, et Saaremaa õunakasvatajad kasutavad taimekaitsevahendeid mõistlikult ja kahe õunakasvataja toodangust võetud proovist põllumajandusuuringute keskuse labor mingeid pestitsiide ei leidnud. Proovid võttis Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituut seoses poolelioleva uurimusega, mis käsitleb taimekaitsevahendite ja saasteainete sisaldust puuviljades ja marjades.

Pöide vallas Mui külas asuva Jaani-Enno talu perenaine Malle Välisson, kelle 1,2 hektari suurusest õunapuuaiast samuti proove võeti, ütles, et tema õunapuudele pole keemiat kunagi pandud, ehkki mahetootja on talu alles teist aastat.
Maakonna suurim õunakasvataja Riho Kadastik Salme vallast märkis, et tema Suurna külas asuvast õunaaiast võetud proovid on seni alati puhtad olnud, kuigi vajadusel on ta pestitsiide vähesel määral kasutanud. “Neid tuleb panna mõistusepäraselt, mida vähem, seda parem, aga kui putukas tuleb kallale, siis tuleb ikkagi panna,” rääkis Kadastik.
Toivo Univer ütles, et 2010. aastal alanud uurimistöö lõpeb 2014. aastal ja selle aja jooksul on plaanis ka Saaremaa tootjaid veel kontrollida.

Eesti maasikast leiti taimekaitsemürgi jääke

Uurimise käigus võtsid maaülikooli töötajad sel aastal proove kümmekonna Eesti õuna- ja maasikakasvataja toodangust. Pestitsiidide jääke leiti ühes õunaproovis ja kolmes maasikaproovis, ehkki enamikul juhtudel polnud norme ületatud.
Pestitsiide leidus sageli ka mullaproovides. “Olen selles mõttes pisut murelik, et taimekaitsevahendite kasutamine peaks eeskirjade järgimisel olema ohutu, kuid ikkagi on jälgi leitud,” märkis vanemteadur.
Toivo Univeri sõnul tuleb järgmisel aastal välja selgitada, kas taimede saastatuse põhjuseks võib olla taimekaitsevahendite üledoseerimine või ei peeta kinni ooteajast.

Teadlased arvavad, et maasikate pritsimine jäi hiljapeale, mis tähendab, et kemikaale kasutati vahetult enne viljade valmimist. Pärast pritsimist tuleb kolm nädalat oodata, enne kui maasikakoristusega alustada. Järgmisel aastal teevad teadlased katse, kus proove võetakse pritsitud maasikataimedelt iga viie päeva tagant, et välja selgitada, kui kiiresti taimekaitsevahendid looduslikult lõhustuvad.

Omaette küsimus on see, kas lubatu piiridesse jäänud pestitsiidide tase puu- ja aedviljades on ohutu. Professor Anne Luik kirjutas 2010. aasta augustis ajakirjas Maamajandus, et ka lubatud koguseid sisaldavate puuviljade pidev tarbimine võib tervisele halvasti mõjuda. Näiteks tõstis pestitsiidijääke sisaldavate puuviljade ja puuviljajookide regulaarne tarbimine 45–65-aastaste meeste haigestumist Parkinsoni tõppe. Pestitsiide sisaldavate toiduainete tarbimine väikeses koguses, kuid pidevalt avaldab mõju esmajoones rinnalastele, rasedatele ja vanuritele.


Ilus õun tuleb raske tööga

Õunakasvataja Malle Välisson kinnitab, et suure pühendumuse ja raske tööga on võimalik saada väga ilusa väljanägemisega korralikke õunu ka keemiat kasutamata.

Tallinna ja Pärnu turul õunu müümas käinud Välisson teab, et ilusa väljanägemisega lauaõuna puhul raputavad ostjad kahtlevalt pead ja kahtlustavad keemia kasutamist, kuid päris nii see siiski pole.
Jaani-Enno talu müüb oma toodangut Saaremaa tarbijate ühistu poodides ja turustusühingu Eesti Mahe kauplustes. Toodangu väljamüügil arvestab talu ka asjaolu, et Saaremaa tarbija ostujõud ei ole päris sama, mis mahetoodete tarbijal üldiselt, ning müüb seetõttu oma kaupa Saaremaal peaaegu poole odavamalt.

“Saaremaal ma oma õuna maheõuna hinnaga müüa ei saa,” ütles Malle Välisson. Mandri mahepoes küsitakse Jaani-Enno talu õunakilo eest 2 eurot, Kuressaare Rae keskuses maksab sama sügisõuna kilo 1 euro.
Tõsi, talveõun tuleb ka Saaremaal müügile juba kallima hinnaga, sest talul on jahutusseadmetega õunahoidla ja selle talvine elektrikulu läheb õunahinnale otsa.

Paar nädalat tagasi tuli Jaani-Enno talu välja uue kaubaga, milleks on restidel kuivatatud lauaõunalaastud. Laastud on tehtud õunast, mille kaubanduslik välimus pole kõige ahvatlevam. Nii õunalaastud kui ka õunakillud on poodides juba müügil.

Print Friendly, PDF & Email