Ameerika suursaatkond tutvustas saarlastele USA pühadetraditsioone (1)

Ameerika suursaatkond tutvustas saarlastele USA pühadetraditsioone

LAHUTAMATUD: Ameerika suursaatkonna kultuuriatašee Michelle Schohn koos oma koera Nustyga. Nad tulid koos kutsaga Ameerikast ja on lahutamatud. Foto: Egon Ligi

Sel teisipäeval oli Saare maakonna keskraamatukogus külas Ameerika Ühendriikide suursaatkonna kultuuriatašee Michelle Schohn, kes tutvustas oma kodumaa pühadetraditsioone, ühtlasi avati näitus “Picturing America” (“Ameerikat kujutades”).

Lugemissaal sai rahvast täis, meie koolide inglise keele õpetajad olid tulnud koos õpilastega.
Michelle Schohn pidas 45-minutise ettekande Ameerika pühadetraditsioonidest. Kuna tema ise on indiaani juurtega, siis oli ta just õige inimene tänupühast rääkima.

Nimelt peetakse Ameerikas üldiselt esimeseks kaasaegsete tänupühadega sarnaseks sündmuseks 1621. aastal Massachusettsi koloonia Plymouthi istanduses toimunud pidustusi. Tookord istusid koos Plymouthi kolonistid ja wampanoagi indiaanlased, kes olid koloniste nende saabumisel aidanud ellu jääda ning õpetanud neid põldu harima, kala püüdma ja küttima. See kolm päeva kestnud pidu hõlmas lisaks söömaajale ka tseremooniaid, võistlusi ja mänge.

Novembrikuu viimane neljapäev on USA-s suur püha – tänupühad ehk Thanksgiving. Tänupühad on tegelikult väga ilusa mõttega pühad. See on aeg, kui perekonnad ja sugulased tulevad lähedalt ja kaugelt kokku, et koos aega veeta, kõvasti pühaderoogi süüa ja telerist ameerika jalgpalli vaadata. Pühade lahutamatu osa on kalkun – selle puudumine on võrreldav verivorsti puudumisega eestlaste jõululaualt.

Tänupühad on USA-s oluline sündmus, mis oma tähtsuselt konkureerib isegi jõuludega. Tegemist on riigipühaga ja see on ilmalik püha.
Michelle’ile esitati palju küsimusi ka indiaanlaste elu kohta. Küsimusele, kas ta oskab ka indiaani keelt, vastas ta eitavalt. Ta teadis vaid üksikuid sõnu, mida oli kuulnud oma vanaisalt. Eestisse jõudes hakkas ta aga kohe õppima eesti keelt, kuna tundis uhkust eestlaste üle, kes on suutnud oma keele alles hoida keeruliste aegade kiuste.

Järgnes näituse “Picturing America” (“Ameerikat kujutades”) sissejuhatav sõnavõtt külaliselt. 40-pildiline kollektsioon koosneb eri ajastutel valminud taiestest, mis jutustavad Ameerika lugu. Soov rääkida Ameerika lugu läbi tema kunsti inspireeriski USA riiklikku humanitaarteaduste toetusfondi (NEH) looma programmi “Ameerikat kujutades”.

“Ameerikat kujutades” on innovaatiline programm, mis aitab õpetada Ameerika ajalugu. Programm algab hoolikalt valitud meistriteostega mitme sajandi pikkusest perioodist. Esindatud on kunstnikud alates esimestest Ameerika indiaanlaste käsitöölistest kuni maalikunstnike Mary Cassatti ja Thomas Hart Bentonini, fotograafide Walker Evansi ja Dorothea Lange’ini ning arhitektide Frank Lloyd Wrighti ja William van Alenini.
Ürituse lõppedes oli kõigile osavõtnutele kaetud väike suupistelaud traditsiooniliste Ameerika pühadetoitudega.
Näitus jääb keskraamatukogu II korruse fuajees avatuks jõuludeni.

Maris Topp

Print Friendly, PDF & Email