Mees ronis ise posti otsa elektrit tagasi tooma (19)

Mees ronis ise posti otsa elektrit tagasi tooma

KELLE POST? Majaperemees ei teadnudki varem, et purunenud juhtmeid tuleb tal endal posti otsa parandama ronida, ning lubas nüüd asja lähiajal täpsemalt uurima minna.
Foto: Erakogu

Peremees remontis ise tuulega purunenud elektrijuhtmed, kuna kohale rutanud rikkebrigaad teatas, et see ei ole nende töö.

“Täitsa lõpp, mehed välja kutsutud ja ei suvatsegi posti otsa ronida!” oli Mustjala vallas Panga külas elav mees (nimi toimetusele teada) nördinud ning lisas, et kohale tulnud elektrikud soovitanud tal ise midagi ette võtta.

Kogu lugu sai alguse möödunud laupäeval, kui oma maakoju sõitnud mees avastas, et tema talus puudub elekter. Riketenumbril helistanud peremehele lubati, et probleem lahendatakse. Kuna pühapäeva hommikul ei läinud lamp ikka veel põlema, otsustas mees veel kord Eesti Energiaga ühendust võtta.

“Külmkapid ja värgid olid juba sulanud ja mõtlesin, et kas tõesti keegi ei tule vaatama,” rääkis peremees, kelle suureks üllatuseks oli teatatud, et brigaad käis juba kohal. Kuna temal ikka voolu ei olnud, lubati mehed tagasi saata. Pühapäeval kella kolme ajal brigaad tuligi ning avastas, et posti otsas on juhtmed puruks.

“Nemad ütlesid, et see ei ole nende rida ning soovitasid ise vaadata, kuidas korda saab, või linna avaldus teha,” ütles peremees. Kuna tal puudub võimalus tööpäevadel ametiasutustesse minna, otsustas ta kuulda võtta soovituse esimest poolt ja juhtmed ise ära parandada.

“Läksin alajaama, võtsin voolu välja, ronisin posti otsa ja parandasin ära,” rääkis 58-aastane peremees, kes on heas vormis ja kõrgust ei karda.
“Vähemalt sain voolu majja,” ohkas ta, lubades, et läheb siiski millalgi selgitama, mis täpselt juhtus.

Eesti Energia Jaotusvõrgu juhtimiskeskuse juhtivspetsialisti Villord Laulu sõnul said nad Mustjala vallas Panga külas asuvalt kliendilt teate laupäeval kell 22.26. Kohapeale sõitis riket kõrvaldama partnerfirma brigaad.
 
“Selgus, et kliendi maja varustavas Panga alajaamas on väljas ühe liini kaitselüliti,” ütles Laul, kelle sõnul lülitati kaitselüliti öösel sisse. Et klienti öösel mitte häirida, ei saanud rikkebrigaad sel hetkel kliendi juures pingeid kontrollida.

Pühapäeva hommikul tuli Laulu sõnul samalt kliendilt teine teade, et majapidamine on vooluta. Sel tormisel päeval oli Saare maakonnas kümneid rikkeid, mistõttu dispetšer sai partnerfirma brigaadi Panga külla saata lõuna paiku.

Villord Laulu sõnul tehti kindlaks, et rikke põhjuseks on kliendile kuuluv majast posti otsa suunduv kaabel, millel on klemmid murdunud. Laulu kinnitusel selgitas elektrik kliendile, et rikkis kaabel kuulub viimasele ning selle rikke kõrvaldamiseks tuleb kliendil endal otsida kedagi, kes asja korda teeb.

Jaotusvõrk saab elektrivõrku hooldada kliendi liitumispunktini, sealt edasi algab osa, mille eest vastutab tarbimiskoha omanik. Kliendile kuuluvate kaablite ja ühenduste parandamine on tasuline teenus, mida saab tellida elektritööde firmadest, ja seda Laulu sõnul kliendile ka selgitati.

Saarte Hääl küsis arvamust ka pikaajalise elektrivõrgutöö kogemusega spetsialistilt, kelle arvates on elektriposti otsa ronimine või mitteronimine elektriku otsustada. Kui tal ei ole kasutada tõstukit ja ta hindab posti otsa ronimist ohtlikuks, näiteks seepärast, et elektripost on mädanenud, on see igati õige otsus.

Kui katkestus jäi liitumispunktist kliendi poole, siis tuleb selgitada, kust algab kliendi hallatav osa. Elektrik talle antud töökäsku ise laiendada ei tohi.
Kui elektrik tõesti soovitas kliendil endal posti otsa ronida ja juhtmeid ise parandada, oli see läbinisti vale soovitus, mis ei kannata üldse kriitikat.

Mees, kes posti otsa ronis ja juhtmed kokku sidus, tegutses täiesti isiklikul riisikol. Sellist omapäist tööd elektripaigaldise juures teha ei tohi. Julge hundi rind on küll rasvane, ütleb rahvasuu, kuid selline tegutsemine on elukardetav.

Print Friendly, PDF & Email