Loonal meenutati 60 aasta tagust traagilist laevaõnnetust

Loonal meenutati 60 aasta tagust traagilist laevaõnnetust

EESTVEDAJAD: Merekultuuriseltsi Salava eestvedaja Urve Vakker ja Saaremaa merekultuuri seltsi esimees Rein Sepp pidasid seltside liikmeile esinedes peatselt lõppevat aastat igati kordaläinuks. Juhtidega ühes rivis istub Salava seltsi liige Raivo Kauber.
Foto: Aare Laine

Saaremaa merekultuuri seltsi ja merekultuuri seltsi Salava liikmed meenutasid reede õhtul Loonal kuuskümmend aastat tagasi kadripäeval Suuriku-Kuriku panga lähedal juhtunud laevaõnnetust, mis nõudis kümne inimese elu.

Mootorpurjeka Lydia Koidula hukkumine Saaremaa läänerannikul on andnud ainest kirjanik Juhan Smuulile, kes kirjutas sellest aastakümneid tagasi loo “Pühadekari hukk”. Katkendi Smuuli loost luges ette Salava eestvedaja Urve Vakker, kes andis ka ülevaate kuue aastakümne tagusest traagilisest sündmusest.

Pärnus ehitatud mootorlaeval (ehitusmeister oli saarlane Gustav Hohensee) oli lastiks 420 tonni telliseid, mis tuli lossida Jaagarahu sadamas. Ehitusmaterjali veeti Saaremaale rajatava raudtee ja sõjaväelastest raudteelastele majade ehitamiseks.

Merel tõusnud tormi tõttu sisenesid laevad Tagalahte. Just siin, umbes 150 meetrit kaldast, poetessi nime kandev alus otsa leidiski. Pardal olnud 16 inimesest hukkus 10. Hukkunute hulgas oli ka nooruke saarlanna, kes oli end kojusõiduks laevale kaubelnud.

Appikutsesignaali saanud kohalikud kalurid ei saanud maru tõttu laevale läheneda. Nappis paate, neid õieti ei olnudki. Kohalike kalurite paadid olid Vaigu rannas luku taga. Kalamehed said appi minna alles järgmisel päeval.

Pääsenute hulgas oli ka meeskonnaliige Jaan Rink, keda mereajaloolane Bruno Pao hiljem Kihnus küsitlemas käis, kuid mees ei tahtnud siis traagilisest sündmusest enam midagi meenutada.

Tookord rajoonilehes töötanud Bruno Pao käis ka ise õnnetusele järgnenud päeval sündmuskohal, kuid lugejaile ei tohtinud ta juhtunust sõnagi kirjutada. Alles aastakümneid hiljem on Pao leheveergudel sellest traagilisest õnnetusest pajatanud. Praegugi võib õnnetuspaiga lähedalt kaldalt leida merelaineist lihvitud punaseid telliseid.

Vilsandi rahvuspargi RMK Loona teabepunktis tähistati ka Saaremaa merekultuuri seltsi 17. sünnipäeva ja seltsi ühe eakama liikme Leida Undresti 81. sünnipäeva. MKS-i esimees Rein Sepp võttis lühidalt kokku tänavuse aasta kordaminekud. Seltsi liikmed pidasid kõige meeldejäävamaks sündmuseks huvireisi Soome merelistesse paikadesse.

Print Friendly, PDF & Email