Kuus saarlast läks Afganistani sõdima (3)

Kuus saarlast läks Afganistani sõdima

MEIE MEES AFGANISTANIS: Nooremseersant Venno Tamjärv.
Foto: Erakogu

Novembri alguses lendas kuus Eesti kaitseväes teenivat saarlast rahvusvahelisele sõjalisele operatsioonile Afganistani Islamivabariiki. Kolm neist on seal varemgi käinud.

Uue Afganistanis teeniva kontingendi saarlasest teabeohvitser major Evert Paas ütles, et tänaseks on uus kontingent teenistusvastutuse üle võtnud ja viib läbi esimesi operatsioone oma vastutusalas.

Lisaks major Paasile sõdivad Afganistanis nooremseersant Venno Tamjärv, kapral Kristo Muul ja seersant Indrek Paadik. Lisaks veel kaks meest, kelle nimesid palutakse julgeolekukaalutlustel mitte avalikustada.

“Eesti sõdurid on liitlasvägedes legendaarsed oma tugevuse, paindlikkuse ja külmaverelisuse poolest,” ütles major Paas. Kuna Eesti ei ole seadnud oma kompanii kasutamisele piiranguid, teevad eestlased tihtipeale ära töö, mida teiste riikide sõdurid ei saa teha nende üksuste kasutamisele seatud piirangute tõttu.

See on ka põhjus, miks Eesti kompanii võitleb Afganistani raskemates regioonides. Aga läbi selliste raskuste loome me Eesti kaitseväele reaalset sõjalist kogemust, usutavat heidutusvõimet ning liitlasi, kes meid respekteerivad ja vajadusel sõjaliselt aitavad.

Lõviosa Eesti sõjalisest kontingendist moodustav jalaväekompanii ESTCOY-13 võitleb Lõuna-Afganistanis Helmandi provintsis Nad-e-Ali regioonis. ESTCOY-13 paikneb patrullbaasis Wahid ja mehitab Brekna ja Limpangi kontrollpunkte oma vastutusala Luy Mandah’ küla regioonis.

Jalaväekompanii peamised ülesanded on kontingendi teabeohvitseri major Paasi sõnul hoida oma vastutusala puhtana vastase võitlejatest ja vastase paigaldatud isevalmistatud lõhkekehadest, et kaitsta kohalikku elanikkonda.

Lisaks toetatakse ülesehitustöid regioonis ja antakse vastasest puhastatud alade julgeoleku tagamise vastutust järk-järgult üle Afganistani rahvusliku armee ja politsei üksustele.

Meie poiste käekäigust Afganistanis informeeritakse nende lähedasi igal nädalal selleks otstarbeks loodud internetikeskkonnas.

EESTLASED SÕJATANDRIL
• Eesti kompanii võitleb 3 Scouts-nimelise brittide juhitud lahingugrupi koosseisus. 3 Scouts-lahingugrupp kuulub brittide juhitud Helmandi väekoondisse, mis omakorda allub USA juhitud Afganistani kaguväejuhatusele.
• Jalaväekompanii tegevust toetab rahvuslik logistiline toetusüksus NSE-12 regiooni liitlasvägede suurimast baasist Bastion. Lisaks teenivad Afganistanis Eesti kontingendi koosseisus lähikaitsemeeskond ja staabiohvitserid.
• Eesti kaitseväelased osalevad NATO juhitud rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Afganistanis alates 2003. aastast.
Allikas: kaitsejõud

Print Friendly, PDF & Email