Saaremaa muuseum loobub Ruhnu filiaalist ja Korsi talust (1)

Saaremaa muuseum loobub Ruhnu filiaalist ja Korsi talust

LOOGILINE JA OTSTARBEKAS: Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa arvates tuleks kõik rannarootslaste ajalooga tegelevad muuseumid koondada ühtse juhtimise alla.
Foto: Egon Ligi

Kultuuriministeeriumi poole pöördunud Saaremaa muuseum taotleb Ruhnu muuseumi ja Korsi talu üleandmist Rannarootsi muuseumile.

Kultuuriminister Rein Langi poole pöördunud Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa sõnul oleks loogiline ja otstarbekas, et kõik Eesti rannarootslaste ajalooga tegelevad muuseumid koondataks ühtse juhtimise alla.

Üleminek Rannarootsi muuseumi alla tagab Püüa hinnangul samasse kultuuriruumi kuuluva ruhnurootsi rahvakillu aja- ja kultuurilugu kajastavale Ruhnu muuseumile parema arengueelduse, avaramad tegutsemisvõimalused ja professionaalsema juhtimise.

“Ka on Ruhnu saar logistiliselt Mandri-Eestiga paremini seotud kui Saaremaaga, mis oluliselt lihtsustab sealse muuseumi haldamist,” leidis Püüa.

Saaremaa muuseumi Ruhnu filiaali koosseisu kuuluvad valla omandis olevas hoones tegutsev Ruhnu muuseum ja muuseumiks kohandatav muinsuskaitsealune Korsi talu.

Ruhnu muuseumi kogusse kuulub Endel Püüa sõnul aasta alguse seisuga 2977 museaali ning üle 10 000 euro maksvaid vallasasju muuseumil ei ole.
Korsi talukompleksi kuuluvad aga viis riigivararegistris arvel olevat hoonet ja kaks rajatist. Kompleksi restaureerimiseks ja muuseumi väljaarendamiseks on Püüa kinnitusel koostatud terviklik projektdokumentatsioon.

Kultuuriministeerium Saaremaa muuseumilt laekunud vara üleandmise taotlust veel arutada jõudnud ei ole. Ministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Ave Toots-Erelt kinnitas Saarte Häälele, et taotluse sisuga asutakse kindlasti peagi tööle.

Suve lõpul kirjutas Saarte Hääl, et Saaremaa muuseum asus Korsi talukompleksi korda tegemiseks ettevalmistusi tegema. Muuseumi direktor Endel Püüa ütles siis, et kuna nad sel aastal Euroopa Liidu piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise programmist Korsi talukompleksi korda tegemiseks raha ei saanud, hakkasid nad otsima muid võimalusi, kuidas päästa arhitektuurimälestis kokkuvarisemisest.

Korsi talukompleksi renoveerimistööde ja selle muuseumiks muutmise maksumusest rääkides on Püüa öelnud, et esialgsete kalkulatsioonide kohaselt kuluks selleks umbkaudu 895 000 eurot. Korsi talukompleksi muuseumiks muutmise kava on päevakorras olnud juba 2008. aasta sügisest, kui talu pärija Thomas Dreier selle Eesti riigile kinkis.

Tegemist on unikaalse, ainsa Baltimaades säilinud rannarootslaste arhitektuurimälestisega.

Print Friendly, PDF & Email