Ajakaja: Pimedast pimedamad päevad (2)

On aasta pimedaim aeg. Veel umbes kuu jagu läheb pimedamaks, kui just vahepeal lumi elamist heledamaks ei tee.

Mõttedki on äkki saanud tumedama varjundi – euroga on kahtlased lood ja maailm ärev lisaks rahalistele raskustele. Ning mis see elu meil Eestiski parem on – kipub pähe mõte mustast ja pimedast masendusest.

Kuid kas ikka on see meie elu nii masendust tekitav? Äkki me vaatame liiga palju minevikku ja muretseme liiga palju tuleviku pärast? Äkki peaks hoopis rohkem rõõmu tundma hetkest ja tänasest päevast. Ja mõtlema, mis meil head on, mis meil hästi on.

Suvi oli kena ning sügis pikk ja soe sinna otsa. Kes vähegi viitsis ja jaksas, sai salved varusid täis. Loodus on tänavu suisa nii leplik ja lahke, et lubab praegugi veel metsast kukeseeni korjata – kui ei usu, katsu enne külmade tulekut näiteks Lümanda kandis metsa põigata ja saad hääd-paremat korvi kindlasti!

On ka palju toredaid ja hakkajaid inimesi, kes teistele head teevad. Näiteks naiskodukaitsjad, kes võtavad südamesse isamaad ja selle kestmist – ja koovad sokke, et meie sõdurpoiste jalad ei külmetaks.

Või näiteks need inimesed, kes said tunnustatud hiljuti kellegi päästmise eest või kes nimetati parimateks ühes või teises asjas, või need inimesed, kes hädasolijaid aitavaid heategusid teevad ning ise sealjuures sageli tagasihoidlikult tundmatuks jäävad.

Või siis näiteks hämmastavalt head ja ilusad teatri- ja kontserdiprogrammid, mis kõikjal Eestimaal ikka ja jälle, kasinatest oludest hoolimata inimestele hingelist kosutust toovad. Või siis näiteks igasügisene, sel aastal juba 15. korda toimuv PÖFF. Ju tuleb Pöffihunt jõulukuu algul ka Kuressaarde! Minge ikka ja minge kindlasti, isegi kui suured kinosõbrad pole!

Need on hoopis teistmoodi filmid, mis annavad meelelahutuse asemel hoopiski ainest mõtlemiseks, ja lasevad vaadata elule vahest ehk teisiti, kui me muidu harjunud oleme. Ega elu ei saagi olla ainult meelelahutus – vahel on hea mõtiskleda hoopis iseenda ja oma olemise üle.

Võib-olla ongi mõistlik sel ajal, kui pime on pimedast pimedam, võtta aega süvitsi minemiseks ja leida endas üles see maailmavaade, et polegi ju kõik nii pime tegelikult.

Print Friendly, PDF & Email