Tervisepäev päevakeskuses: mõõdeti luutihedust ja veresuhkrut (2)

Tervisepäev päevakeskuses: mõõdeti luutihedust ja veresuhkrut

TERVIS TARVILINE VARA: Remedex OÜ esindaja Juhan Hiis kontrollib Selma Tulgi luutihedust.
Foto: Egon Ligi

Eile Kuressaare päevakeskuses toimunud linna eakate tervisepäeval osutus kõige populaarsemaks teenuseks luutiheduse, aga ka veresuhkru ja vererõhu mõõtmine. Tahtjaid oli rohkemgi, kui spetsialistid suutsid vastu võtta.

“Luutiheduse mõõtmine on meil kõige populaarsem, samuti vereproovi andmine. Eaka jaoks on tervis väga oluline. Sellepärast on nad aktiivsed igasuguseid proove andma ja uuringutes osalema, et teada saada, kuidas tervisega lood on,” ütles Kuressaare päevakeskuse juhataja Tiia Tammsalu.
Ta lisas, et mõned päevad tagasi helistati ja paluti, et Kuressaare päevakeskus organiseeriks luutiheduse mõõtmist ka maapiirkondades, mida päevakeskus aga teha ei saa. “Kuid ütlesime, et nad on alati meie majja teretulnud,” sõnas Tammsalu.

Küsimusele, kui teadlikud on vanemad inimesed oma tervisest, vastas Tammsalu, et väga teadlikud. “Meie maja on tervisepäeval puupüsti täis. Noored käivad võib-olla kümne aasta tagant korra tervisekontrollis, aga eakas inimene teeks seda võimalusel iga kuu. Selles suhtes hoolivad eakad oma tervisest rohkem,” kinnitas Tammsalu.

Eile käis päevakeskusest läbi sadakond huvilist, veresuhkruproovi andis 80–90 eakat, luutihedust lasi mõõta umbes 60 inimest.

Esmakordselt räägiti tervisepäeval, mida peaks sisaldama kodune esmaabikapp ja kuidas kutsuda kiirabi. Seda tegi Kuressaare haigla kiirabi juhataja Mare Kirr. Kuressaare haigla õde Piret Sarjas kõneles aga koduõendusest.

Soodushinnaga vitamiine ja toidulisandeid luuhõrenemise vastu müüs päevakeskuses Remedex OÜ esindaja Anneli Teppo-Toost.

Lisaks luutiheduse, vererõhu ja veresuhkru mõõtmisele võisid eakad kuulata loenguid. Pärsama hooldekodu juhataja Kaire Tiik rääkis puudeastme taotlemisest ja elust Pärsama hooldekodus.

Suuhügieenist ja proteesihooldusest jagas teadmisi GlaxoSmithKline’i tooteesindaja Liis Lakkur. Pärast loengut märkis ta, et saal oli täis ja küsimusi päris palju. “Inimesed kasutavad proteese iga päev, aga nad ei tea, kuidas nende eest hoolitseda, et need kauem vastu peaksid,” rääkis Lakkur, tuues samas välja, et proteesikandjaid on alla 65-aastastest inimestest juba 65%.

“Vanuseliselt lähevad proteesikandjad kogu aeg nooremaks. Noored inimesed ei hoolitse piisavalt oma hammaste ja hügieeni eest ning siis tekivad juba 40–50-ndates aastates inimestel hammaste probleemid. Suuprobleemid on väga tõsised, inimesed ei pööra neile aga piisavalt tähelepanu, kuna Eestis on hambaravi tasuline ja väga kallis,” märkis ta.

Luutihedust mõõtmas käinud Selma Tulk Kuressaarest ütles Saarte Häälele, et loomulikult on sellist tervisepäeva vaja.

“See on päris kindel, et selles eas, kui vanust on juba 60–70, on mingid hädad kõikidel inimestel. Nii et selleks ajaks peaks ilmtingimata olema selgeks saanud, millal ja missugustes küsimustes kuhu pöörduda,” rääkis Selma Tulk.

Asta Vapper Kuressaarest arvas: “Väga huvitav on olnud ja saab uusi vajalikke teadmisi.”

Eakate tervisepäeva korraldatakse päevakeskuses vähemalt kolm korda aastas. Järgmise aasta jaanuaris avaneb kõigil huvilistel taas võimalus luutihedust mõõta, vereproove teha ja loengutel uusi teadmisi saada.

Print Friendly, PDF & Email