Saaremaa lihatööstus tahab saarlaste abiga luua 50 000-pealise veisekarja (9)

Saaremaa lihatööstus tahab saarlaste abiga luua 50 000-pealise veisekarja

TAASTAB HIILGUST: Vjatšeslav Leedo kavatseb loomade arvu Saaremaal viia ennesõjaaegsele tasemele.
Foto: Egon Ligi

Saaremaa lihatööstuse omanik Vjatšeslav Leedo on seadnud eesmärgiks viia lihaveiste arv Saaremaal 50 000 loomani.

“Plaanid on meil grandioossed, aga mis sellest välja tuleb, ei oska veel öelda,” lausus Vjatšeslav Leedo neljapäeval Lätiniidi nuumalauda avamisel.
Leedo sõnul on ettevõtte eesmärk jõuda selleni, et Saaremaal oleks samapalju loomi, kui oli enne II maailmasõda. “Sellega me tagame Saaremaa metsade, randade ja karjamaade korrashoiu, et Saaremaa ei võsastuks ja siinne loodus tuleks oma ilus välja. See on mu ambitsioon.”

Saaremaa lihatööstuse omaniku sõnul on lihatööstusega seotud loomakasvatusettevõtted ise suutelised pidama 5000–6000-pealist veisekarja. Suuremate arvude saavutamiseks kavatseb Leedo hakata saarlastega koostööd tegema.

“Me tahame propageerida seda, et võimalikult rohkem inimesi tegeleks veisekasvatusega,” märkis ta. Sellest eesmärgist on kantud ka Saaremaa veisekasvatajate liidu loomise idee, millest Saarte Hääl alles hiljuti kirjutas.

Kuna loomakasvatamise juures on väikeloomapidajale kõige keerulisem etapp pulli nuumamine, siis pakub lihatööstus edaspidi inimestele võimalust müüa või rentida oma noorloomad nuumakeskusele.

Samas on Leedo valmis minema saarlaste kaasamise ideega veelgi kaugemale, ostes näiteks maainimestelt edaspidi karjatamisteenust ja tagades sellega inimestele lisasissetuleku. “Oleme mõelnud teha tulevikus ka nii, et pakume maainimestele võimalust loomi kasvatada.

Neid inimesi, kes seda soovivad, on maal olemas,” teadis Leedo. “Anname inimesele karjatada näiteks 15–20 lehma ja kindlustame loomad söödaga. Kui sünnivad vasikad, lähevad need nuumabaasi. Inimene saab vasika ja loomade hooldamise eest raha ja hiljem, kui loom tehakse lihaks, saab inimene ka teatava preemia.”

Leedo märkis, et karjade hajutamisega üle Saaremaa saavutatakse ka looduse hooldamisel senisest palju nähtavam tulemus.

Vjatšeslav Leedo sõnul on lihatööstuse huvi tagada endale suuremad toorainevood ja seeläbi ka suuremad toodangumahud, sisenemaks suurematele turgudele. “Kui veiseliha oleks sada korda rohkem kui praegu, siis oleks seda palju kergem müüa ja ka hind oleks kõrgem,” selgitas Leedo.

Lätiniidi lauda valmis saamise järel on Saaremaa suurkarja loomise idee autorite järgmine samm viia lähima kahe aasta jooksul ellu Audla lauda laiendamisplaan, mille kohaselt rajatakse Audlasse nuumalaut 600 loomale.

Print Friendly, PDF & Email