Rattalegend Ülo Arge on endiselt heas vormis (3)

Rattalegend Ülo Arge on endiselt heas vormis

START NELJANDASSE VEERANDSAJASSE: Eile, oma 75. sünnipäeval tegi paljulapselisest perest (juubilar oli 14. laps, pärast teda sündis perre veel kaks last) pärit jalgrattaveteran Ülo Arge väikese treeningsõidu.
Foto: Egon Ligi

Eile sai oma sportlaskarjääri kõrghetkedel igaveseks teiseks ristitud legendaarne Saaremaa jalgrattasportlane Ülo Arge 75-aastaseks.

Eelmise sajandi kuuekümnendail aastail meistersportlase normatiivi täitnud juubilar tõmbas eilegi selga ratturikombinesooni, sõites väikeseks treeninguks kodukandi teedele Läätsa ümbruses kilomeetreid mõõtma.

“Sellel aastal polegi ma nii palju sõitnud, aga 3000 kilomeetrit tuleb ikkagi ära. Kodus ju nii palju tegemist. Hommikul käisin meres võrke üle vaatamas, tööpuudust pole,” andis juubilar tänavusest jalgrattahooajast ülevaate.

Üksnes Saaremaa velotuure on jalgrattaveteranil seljataha jäänud 15. Tõsi, 50. velotuuri ajal välja antud raamatus on Ülo Arge nime taha märgitud arv 13, kuid mehe oma arvestuse järgi on ta kodusaarel mitmepäevasõitude stardis olnud 15 korral.

“Saaremaal läksin esimest korda võistlustele hariliku rattaga 1950-ndate aastate alguses. Linnameestel olid siis juba võidukad all. Mina neile vastu ei saanud. Minu õde sõitis ka tookord ja tema tegi hariliku rattaga linnanaistele ära,” meenutas Ülo Arge.

Nõnda siis on nii võite kui ka kaotusekibedust maitsta saanud jalgrattalegend oma lemmikalaga tegelenud üle poole sajandi. Viimati sai Läätsa küla mees võidurõõmu tunda Elvas 2005. aastal. Tookord võitis ta üleriigilises konkurentsis 65 kilomeetri pikkusel distantsil oma vanuseklassis esikoha.

Oma pika sportlasekarjääri jooksul peab Ülo Arge üheks oma tippsaavutuseks Eesti maanoorte meistriks tulekut. Enamikel kordadel on sitke võistlejahingega maanteerattur tõusnud autasustamistseremooniatel pjedestaali teisele või kolmandale astmele.

“Aastakümneid olin ma ju ka treenerina tegev ja kui sa tahad, et võistkond hästi esineks, siis jätad sõitjana isiklikud püüdlused tahaplaanile. Tihti tuli mul võistkonnakaaslane tuulde võtta, et teda gruppi vedada. Söukseid tükkisid on palju tehtud,” andis võistlev treener ülevaate võidusõitudest.
Siiani meenutavad rattaveteranid naljaga pooleks seda, kuidas saarlasest võidusõitja Tartus mulku otsis.

“Jah, see oli Eesti velotuuril. Vältimaks kokkupõrget veoautoga, pidurdasin ja lendasin üle pea kraavi. Jalgratas läks tükkideks. Jäin ootama lõpuautot, millel olid tagavararattad peal. Sealt ma siis uue ratta sain ja üksinda finiši poole rühkisin. Ega’s ma Tartu linna nii väga tundnud ja eks siis hüüdsin staadionile pääsemiseks, kus see mulk siin on,” võttis seiga meenutamine juubilari muigama.

Mitmendat aastat peetakse Saaremaal jalgrattavõistlusi Ülo Arge rändkarikale, mida jalgrattalegend käib ise võitjale üle andmas.

Spordisündmustega on vanameister praegugi hästi kursis. “Sport on mulle palju andnud,” toonitas kolmveerandsaja-aastaseks saanud heas vormis olev jalgrattaspordiveteran.

Print Friendly, PDF & Email