Abruka põtru ootab kuul (2)

Kui keskkonnaamet riigimetsa majandamise keskuse taotluse rahuldab, elab Abruka saarel jahihooaja lõpuks praeguse kümmekonna looma asemel vaid kaks vana põtra – pull ja lehm.

Põtrade arv on Abrukal viimasel ajal järsult kasvanud. Spetsialistide hinnangul elavad saarel praegu üks suur põdrapull, üks lehm ja viis mullikat.

Seepärast taotles RMK jahindusspetsialist Uno Vait keskkonnaametilt luba suurendada põtrade küttimise limiiti Abruka saarel. “Seal on meie andmetel 8–10 põtra, mis on ilmselgelt liiga palju,” ütles Uno Vait.

Abruka saarevahi Rein Lemberi sõnul ei ole põder traditsiooniline Abruka saarel elav uluk. Põdrad tulevad väikesele saarele suvel ujudes või talvel jääga, kuid kahjuks puudub neil seal söödabaas.

“Noorte põtrade toiduks on okaspuunoorendik, mida meil siin ei ole,” rääkis saarevaht Lember, selgitades, et seetõttu on saarel elavatel noortel põtradel hambad läbi.

Noorendike puudumise tõttu on nad sunnitud sööma puukoort ning hammaste lagunemise tõttu raugastuvad nad enne, kui jõuavad vastavasse ikka.

“Seetõttu reguleeritakse nende arvukust väga tõsiselt ning pealegi hävitavad nad ka väärtuslikku lehtmetsa,” märkis Rein Lember.

Print Friendly, PDF & Email