Saaremaa tuulikud lähevad kaitse alla (16)

Saaremaa tuulikud lähevad kaitse alla

SAAKS JAHVATAMA: Leedri küla inimesed loodavad, et väärtuslik Anetsi tuulik kord taas jahu jahvatab. Tuuliku kordategemine nõuaks aga ligi 32 000 eurot.
Foto: Mihkel Koppel

Saaremaal on päris mitu tuulikut, mille muinsuskaitse alla võtmist hakkab muinsuskaitse nõukogu detsembri keskel vaagima. Kaks neist asub Orissaare vallas, üks Kaarma, üks Pihtla ja üks Lümanda vallas.

Üks omanäolisemaid ja ajastutruumaid pukktuulikuid, mis ootab kaitse alla võtmist, on Lümanda vallas Leedri küla põhjapoolsemas osas asuv Anetsi tuulik, mille kordategemine maksab kohaliku külaseltsi hinnangul ligi 32 000 eurot.

Paraku pole Leedri küla tuulik seni ühegi fondi rahasaamise kriteeriumide alla mahtunud ning sestap ollakse samas külas elava Lümanda vallavanema Jaanika Vakkeri sõnul praegu natuke nõutud – ei ole veel suudetud välja mõelda, mida edasi teha.

Vakker nentis, et tuulik on väga hea koha peal, hästi vaadeldav, asub põldude keskel künka otsas ja sõidutee ääres, mis võimaldab seega ka hea ligipääsu. Pealegi on Leedri külas säilinud pärandkultuuri maastik – küla ja kiviaiad, tänakud ja vanad rehielamud.

“Miljöö on täitsa olemas ning tuulik sobiks sinna ideaalselt,” arvas vallavanem, kes ei pea sugugi võimatuks, et külarahvas hakkab tuuliku kordategemiseks annetajaid otsima.

“1988. aastal võtsid kohalikud külamehed tuuliku kordategemise talgu korras ette ning tehti uus kerelaudis, mis kaitses sisemust, ja pandi külge ka tiivad,” rääkis Jaanika Vakker, lisades, et tiibade külgepanekul tehti ilmselt mingi valearvestus, sest esimese suurema tormiga kukkusid need küljest ära.

“Ega toonase külavanema Aadi Kuivjõgita meil seda tuulikut enam alles olekski,” nentis Vakker, paludes kõigil, kes tuuliku säilimisest huvitatud, mõne Leedri küla inimesega ühendust võtta.

“Leedri külas asuv Anetsi tuulik on tõesti väga puhas stiilinäide oma ajastust,” tõdes muinsuskaitseameti Saaremaa inspektor Mihkel Koppel, kelle teada on tuulik ehitatud 1890-ndatel aastatel.

“Sel tuulikul on plekk-katus ja väga ilus kivijalg,” kiitis Koppel, lisades, et tavaliselt on Saaremaa tuulikutel jalad tehtud lahtistest kividest, Anetsi tuulikul aga laotud kivimördiga.

Saaremaal on Koppeli sõnul praegu terves tükis säilinud tuulikuid umbes 80, neist 40–50 on väärtuslikumad, sest neil on säilinud mehhanismid – teistel on need välja võetud. Mehhanismideta tuulikutel ei ole aga enam muinsuskaitselist väärtust.

Detsembris muinsuskaitse nõukogu ette jõudvad tuulikud on saanud muinsuskaitseameti eksperthinnangu 2008–2009. Muinsuskaitse alla võtmine tähendab Koppeli sõnul seda, et tuulikud lähevad Saaremaa muinsuskaitseinspektorite kõrgendatud tähelepanu alla, samuti on võimalik nende kordategemiseks raha taotleda.

Inspektorid saavad omanikke ka nõustada, kuidas ja mida väärtusega peale hakata, mida ja kuidas säilitada.

“Paljudel tuulikutel ongi see häda, et nad kipuvad enne ära lagunema, kui keegi nende kordategemise peale mõtlema hakkab,” sõnas Koppel.

Print Friendly, PDF & Email