Keskerakond pärib ministrilt aru golfifirma rahastamise kohta (2)

Varemalt Kuressaare linnavolikogu revisjonikomisjoni luubi alla sattunud Saaremaa Golfi AS-i krediteerimise küsimus on eilsest rahandusminister Jürgen Ligi laual.

“Meil on arupärimine rahandusminister Jürgen Ligile ja selle arupärimise üleandmiseks olen siin sellepärast mina, mitte et ma Saaremaaga seotud olen, vaid sellepärast, et ma olen esiteks meesterahvas, sest naisterahvad ju Jürgen Ligile küsimusi esitada ei tohi ja nõrgemad meesterahvad samamoodi,” juhatas riigikogu liige Kalle Laanet eile sisse minister Ligile esitatud Keskerakonna fraktsiooni arupärimise.

Laanet jätkas, et Kuressaare linn on andnud AS-ile Saaremaa Golf õiguse kasutada Kuressaare linna kontsernikontot ja firma on saanud sealt krediidi kasutamise õiguse. Krediit oli vajalik olukorras, kus ettevõtte oma majandustegevus ei taganud piisavat likviidsust.

Golfifirma sai kontsernikontoga liitumise 2008. aasta 25. veebruaril, kui vastava lepingu sõlmisid SEB panga kontori juhataja Aivar Sõrm, Saaremaa Golfi toonane juht Aivar Aru ja abilinnapea Urmas Sepp.

“Nagu me teame, siis Saaremaa Golf on aktsiaselts, millest Kuressaare linnale kuulub vaid 66,2%, ülejäänud on väikeaktsionärid, ja sellega kaasnevalt on meil julgust küsida rahandusministrilt kaks küsimust,” lausus Laanet.

Laaneti sõnul ütleb kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seadus, et omavalitsusest sõltuvale äriühingule võib anda laenu või tagada selle poolt võetavaid kohustusi vaid volikogu loaga, kuid Kuressaare linnavolikogu pole seda luba andnud.

“Kas antud näite puhul on tegemist seaduse eiramisega?” küsis Kalle Laanet ja tahtis ka teada, kuidas ja milliste eeskirjadega on kohalike omavalitsuste jaoks reguleeritud kontsernikonto kasutamine.

Küsimust esitades lähtus Keskerakonna fraktsioon Kuressaare linnavolikogu revisjonikomisjoni 2010. aasta 17. juuni otsusest, milles juhiti tähelepanu sellele, et aastail 2009 ja 2010 krediteeriti Saaremaa Golfi AS-i Kuressaare linna kontsernikonto kaudu.

Tänavu 7. novembril koostatud revisjonikomisjoni ettepanekute täitmise kontrolli aktis seisab, et 2010. aastal oli golfifirmal võimalik kasutada linna arvelduskrediidi limiiti 1,8 miljoni krooni ulatuses, kuid näiteks augustis oli kasutusel umbes 2,4 miljonit krooni.

Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis viitas, et nimetatud küsimust on linnavolikogu istungitel korduvalt arutatud. Eile lükkas Mai Takkis kommentaari andmise ajapuudusele viidates edasi ja lubas küsimustele vastata lähipäevil.

Print Friendly, PDF & Email