Harjumaa Liinid tahab bussijuhtide palka tõsta

AS Harjumaa Liinid täiendas oma taotlust, milles soovib tuleval aastal rohkem riiklikku toetust, põhjendades kulude kasvu muu hulgas ka vajadusega tõsta 8 protsendi võrra bussijuhtide palka.

“2012. aastal on väga vajalik bussijuhtide palgatõus seoses reaalpalga vähenemisega, milles on arvesse võetud tarbijahinnaindeksi muutuse mõju ja mis näitab palga ostujõudu,” märgib AS-i Harjumaa Liinid juhataja Margo Tomingas. “Planeerime bussijuhtide palgatõusu 2012. aastal 0,02 eur/km ehk 8 protsenti.”

Läinud nädalal jättis Saare maavalitsus rahuldamata Lääne-Saaremaa ja Kuressaare linna bussiliine teenindava ettevõtte taotluse riikliku toetuse suurendamiseks, kuna bussifirma oli jätnud esitamata konkreetsed selgitused, näitamaks kulude kasvu. Nüüdseks on bussifirma esitanud taotlusele korrektse lisa.

Margo Tominga selgitusel on kulude kasv võrreldes 2010. aastaga tänavu septembriks olnud 0,6 eurot kilomeetri kohta. Tulevaks aastaks on planeeritud kasvu kokku 0,11 eur/km.

Seejuures on ära toodud kaks suuremat kuluallikat, mistõttu lisatoetus oleks vajalik. Neist esimene on kütus ja teine bussijuhtide töötasu. Samuti käivad ametiühingul Tominga sõnul läbirääkimised uue üldkokkuleppe sõlmimise osas, millesse on kaasatud ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Lisaks kütuse- ja bussijuhtide tööjõukuludele on Harjumaa Liinid välja toonud ka muid kulusid. Näiteks selle, et tarbijahinnaindeks kasvab pidevalt, mis on kaasa toonud kaupade ja teenuste olulised hinnatõusud.

“Samuti on kasvanud Eesti keskmine palk, mis on toonud vajaduse tõsta ettevõttes ka teiste töökohtade palka,” lisab Margo Tomingas.

Tarbijahinnaindeksi muutus oli septembris võrreldes eelmise aasta septembriga 5,2 protsenti. Hinnatõusud on Tomingase andmeil kaasa toonud kasvu sel aastal 0,02 eur/km ja 2012. aastaks planeerivad nad kasvu veel 0,01 eur/km. Seega on Tominga kinnitusel väga oluline kehtestada järgmisel aastal riiklikuks toetuseks 0,70 eurot kilomeetri kohta. Praegune riiklik toetus on 0,59 eurot kilomeetri kohta.

Saare maavalitsuse transpordinõunik Taavi Kurisoo ütles Saarte Häälele, et maavalitsuse vastus lisatoetuse taotlusele on alles koostamisel ja ajakirjandusele saavad nad selle avaldada siis, kui maavanem Kaido Kaasik on selle allkirjastanud ja bussifirma poole teele saatnud.

Print Friendly, PDF & Email