Kolletuv Saarte Hääl ehk mõned mõtted esileedi rollist (17)

Sügis käes, hapukurgid sisse tehtud ja lehed muutuvad kollaseks. Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida, vaid hoopis sellest, kuidas Saarte Hääl mõnede arvates kollaseks muutub.

Võtkem kas või eilse lehe uudis sellest, kuidas Evelin Ilves külastas Saaremaad ja Meie Maa hoidistekonkurssi. Muu hulgas pidi ta külastama ka koole. Aga seda ta ei teinud. Isegi ei teatanud, et ei tule. Vähemalt ühte kooli. Teise kooliga ajas asjad korda kohalik poliitik, kes oli selle supi kokku keetnud. Hea seegi.

Kunagi kirjutasin siinsamas küljel ühe loo, kuhu panin meelega natuke pilkupüüdvama pealkirja, kus figureerisid kollase meedia tegelased. Dressi-Toivo näiteks. Peab tunnistama, et sisuga polnud pealkirjal midagi pistmist, kuid huvi ta tekitas.

Ajakirjandus on paraku äri. Ja kirjutatakse sellest, mida lugejad loevad. Ehk siis teisisõnu kirjutavad just lugejad ette, mida leht peab kirjutama. Kust muidu tulevad need “säravad” pealkirjad.

Ei saa eitada, et Evelin Ilvesega seotud temaatika müüb. Miks muidu kutsuti just Evelin Ilves näiteks neidsamuseid hoidiseidki hindama? Mitte aga näiteks tubli hoidistemeister Luule Klaaspurk Punapeedi külast X vallast. Teda ei kutsutud sellepärast, et ta ei ole Evelin Ilves.

See on asja üks, aga mitte kõige olulisem tahk. Minu tagasihoidlik arvamus on, et Evelin Ilves on natuke narriks muutunud. Evelin ja rulluisud, Evelin ja transrasvad, Evelin ja “Tantsud tähtedega”, Evelin ja vildist müts. Nüüd siis ka Evelin ja roosiželee, muud hoidised ja kokaraamat.

Kes on Evelin Ilves? Tegelikult üks tavaline abikaasa, kes on aru saanud, et feimi saab korjata oma abikaasa nime najal.

Presidendi abikaasa rolli ei ole seadusesse sisse kirjutatud. Pole küll kursis, kas kuskil on, aga sellest on palju kirjutatud, et nii mõnegi suurriigi presidendi proua on tavaline inimene oma tavalise töö ja tegemistega.

Ka meil on näiteid. Võtkem kas või Ingrid Rüütel, kes kokaraamatute autoriks hakkamise asemel hoopiski talle südamelähedase rahvakultuuriga tegeles. Nii nagu enne seda, kui ta abikaasa presidendiks sai, ja nii nagu ka pärast seda. Võrrelgem nüüd, kuidas tulevikus paistavad välja kas või needsamad kaks isikut.

Tõele au andes ei olnud ka proua Helle Meri esiletrügija. Kuigi näitlejana oleks tal olnud võimalus oma abikaasarollile kindlasti ka lavarolle saada ja laval särada.

Julgen arvata, et kahe eelmise presidendi abikaasad olid abikaasad oma mehe kõrval, mitte oma mehe kukil.

Evelin Ilves on ise võtnud endale rolli. Mida ta ilmselgelt naudib. Aga kindel on see, et kui sa oled loonud endast sellise kuvandi, et sind igale poole kutsutakse, siis ka täida seda rolli ja antud lubadusi.

Asjal on ka puänt. Avastasin, et minu toimetusetoakeses on tahvli serva vahele kinnitatud üks postkaart, kust vaatab vastu… Evelin Ilves. Kunagi kingitud, kuid juba ununenud.

Print Friendly, PDF & Email