Võrumaa põllumehed ründasid kohtumisel põllumajandusministrit murega, et paljud maaomanikud ei taha enam põllumehele vajalikku maad rendile anda, kuna toetused niitmise eest on suuremad kui tõsise põllumehe võime sama maa eest renti maksta.
See takistab põllumehi tegevust laiendamast, samal ajal kui paljud maaomanikud lasevad toetuse tingimuste täitmiseks oma maa pealt suurema heina lihtsalt maha niita ja purustada.
Probleem on eriti terav seetõttu, et üle poole Eesti põllumajanduses kasutusel olevast maast on rendimaa, kirjutab Postimees. Jaagumäe talu peremees Mart Timmi ütles, et sellisel põllumaa kui ressursi raiskamisel pole mingit pistmist põllumajandustoetuste üldise eesmärgiga muuta toit tarbijale kättesaadavamaks ja nii võiks sellise toetuse ümber nimetada põllumajandusliku maa kinnisvaratoetuseks. Timmi sõnul on tal endal põld, mis on kunstlikult kaheks jagatud, ühelt poolelt saab tema viis tonni vilja, teisel poolel võtab omanik välja hooldustoetust, toetuse määr on mõlemal sama.
Minister Helir-Valdor Seeder möönis, et olukord ei ole kindlasti mõistlik, aga ühtegi kiiret lahendust tema sõnul ei paista.
ERR Uudised
Maa rentijatel ja maa omanikel on tark keskenduda koostööle. Tähtis, et maa on korras ja annab põllumehele head saaki ökonoomselt. Seega põld peab olema sile ja seal peab kasvama sobiv kultuur, taimestik. Maaomanik peab saama tulu, mis suurem kui ise toore jõuga saaks. On võimalik küll.
Kui maaomanik tahab teenida, siis majandagu ise ja müügu näiteks heina, silo. Ühiselt pange maad kokku võtke 2 traktoristi tööle ja andke takka. Kvaliteetse heina ja silo turg kasvab aina. Asutage põllumajandusettevõte! Ehitage küünid. Ostaksin ka pigem sobivat heina kui oleks saada.
Teine võimalus on rentida. Ideaalse maa eest võiks maksimaalselt maksta ühtse pindalatoetuse maaomanikule. Ideaalne maa on sageli ka oma maade naabruses.
Maaomanik võiks eelistada mahepõllumajandustootjat. Pole hullemat asja kui põldude mürgitamine ja põldude keemiaravi. Jah saak on vägev. Kuid see on ka ainuke pluss asjal.
Tõsine põllumees saab ikka saagi eest raha, mitte toetustest. Selles suhtes on EL toetuste süsteemid ajast ja arust. Toetusi nuruvad suured ja võimekad. Väikestel tuileb aga panustada koostööle ja/või 100%omakaubale. Sisendid ühiselt osta , esindada ühiselt, turustada ühiselt. Siis on võimalus. Konkureerimine pole iial olnud tervele mõistusele. Illusioon!
misasi on ideaalne maa,Veiko?:)
Teeme endale selgeks, milleks pindala- ja keskkonnatoetusi üldse makstakse: kas põllumajandusmaa säilitamiseks heas põllumajanduslikus korras või toetame sellega tootmist (tootmiskulude kompenseerimine). Maaomanikuna maa rendile andmisel näen olukorda nii, et rendile andmise lõpptulemusena tõuseks kõigi agratehniliste võtete rakendamise (ka külvikorrad) tulemusena maa kui tootmisvahendi väärtus. Kui rentnik seda ei suuda (ei soovi), siis niidan või hekseldan, mille tulemusena maa viljakus igal juhul ei vähene, ennem suureneb. Kõik oleneb rendile soovijast ja tema käitumisest
Meie talumehel on ikka nii, et kord maa külmand siis näe jälle kärss kärnas. Võta pangast laenu ja osta maa ära, nii lihtne see ongi!