Koigi raba pinnasetaluvuse uuring on tehtud

Koigi raba pinnasetaluvuse uuring on tehtud

RABARETK: Kuressaare huvikoolide tublimad õpilased ekskursioonil Koigi rabas. Esiplaanil Kuressaare Vanalinna kooli õpilane Kermo.
Foto: Aare Martinson

Loodushuviliste ühe meelispaiga Koigi raba pinnasetaluvuse uuring on tehtud ja peatselt kuulutab riigimetsa majandamise keskus (RMK) välja raba loodusradade renoveerimisprojekti hanke.

“Lähiajal on meil plaanis veel üks nõupidamine omavalitsuste ja keskkonnaameti esindajatega, täpsustamaks enne projekteerimist mõningaid üksikasju,” ütles RMK loodushoiuosakonna Saarte piirkonna juhataja Aili Küttim.

Lisaks radade renoveerimisele on lähteülesandeks projekteerida ja ehitada uus vaatlustorn. Varem oli Koigi rabas loodusvaatlejate jaoks kolm torni. Kaks neist olid ajahambast nii puretud, et kukkusid ise ümber, kolmas torn on küll alles, kuid sellegi seisukord on kehv ja spetsialistide hinnangul tuleb see asendada uuega.

“Olemasolev torn on suhteliselt madal. Kavatseme püstitada kõrgema ja nüüdisaegsema. Missugune tuleb rada, seda on veel vara öelda. Projekteerija ja spetsialistid peavad siin kooskõla leidma. Tegu on ikkagi rabaga ja vastavalt sellele tuleb valida vastupidavad materjalid, mis kestaksid aastaid,” ütles Aili Küttim.

Loodusradade rahastamiseks on RMK piirkonna juhataja Aili Küttimi sõnul mõttekas kirjutada projekte Euroopa Liidu fondidest toetuste saamiseks. Seda tehakse siis, kui projekt on heaks kiidetud ja ehitustegevusega võib algust teha.

KOIGI RABA
• Koigi soostiku üldpindala on 3980 ha ja see on suurim omataoline terves Lääne-Eesti saarestikus.
• 1/5 moodustavad soometsad ja suurema osa võtab enda alla raba, kus turbalasundi paksus on 3–4,5 m.
• Raba osas asub ka neli jäänukjärve: Koigi (178 ha), Pikk (23 ha), Ümar (10 ha) ja Naistejärv.
• Koigi raba on suhteliselt puutumatu loodusega ja tähtis mageveehoidla, mis on oluline põhjaveekihtide toitja Ida-Saaremaal.
• Antud piirkond on tähtis ka linnustikukaitse seisukohalt.
Allikas: www.saaremaa.ee

Print Friendly, PDF & Email