
VALLAVANEM JA VOLINIK: Orissaare volikogus loeti pöördumine ette 20. oktoobri istungil ning istungit juhatanud Krista Riigi sõnul võttis volikogu selle teadmiseks. Vasakul vallavanem Aarne Põlluäär.
Foto: Arhiiv
Orissaare gümnaasiumis valla poolt läbi viidav teenistuslik järelevalve kooli juhtimise üle tekitab kooli töötajates nii palju pahameelt, et protestiks jäeti näiteks täitmata rahuloluuuringu ankeedid.
Õpetajad lihtsalt keeldusid ankeete täitmast. Seejärel saabusid kooli vallavanem Aarne Põlluäär ja järelevalve teostaja Ruth Elias, kes ankeetide mõtet selgitasid ja need õpetajatele uuesti kätte jagasid. Vallavanem oli segadust põhjendanud infomüraga.
Saarte Häälele ütles vallavanem Aarne Põlluäär, et infomüra tekkis sellest, et algselt oli kavandatud küsitluslehed täitmiseks jagada vaid õpetajatele, kuid eksperdi soovitus oli kaasata kogu personal.
Ette ei hoiatatud
Orissaare vallavolikogule tehtud märgukirjale allakirjutanud taunivad ka järelevalve läbiviimist, mis toimus koolis ettehoiatamata. “Antud otsus ja sellest teavitamise viis ärritas õpetajaid väga,” teatavad õpetajad volikogule tehtud märgukirjas.
Kirjale on käe alla pannud õpetajate usaldusisik Marika Lass, Saaremaa haridustöötajate liidu Orissaare gümnaasiumi usaldusisik Helve Kaasik, kooli hoolekogu liige Viive Kelder ja vallavolikogu liige Maret Aardam.
“Õpetajad ei mõista teenistusliku järelevalve läbiviimist vallavanema poolt,” märgitakse kirjas. Kirjutatakse, et koolis on viidud läbi sisehindamine, mille aruandele on märgitud kuupäev 28.02.2010. Sisehindamise kokkuvõttes on märgitud, et mingeid olulisi puudusi ei leitud.
Õpetajad imestavad, et ei hoolekogus ega hariduskomisjonis ole arutatud ühtegi kooliga seonduvat probleemi, millest siis äkki järelevalve vajadus. Õpetajatel on ka küsimus, et miks ei ole järelevalvesse kaasatud hoolekogu esindajat, lapsevanemat, õpetajat.
Volikogu 20. oktoobri istungi protokollis on kirjas, et vallavanema sõnul oli koolidirektoriga räägitud võimalikust välishindamisest. Järelevalvest teavitamine ja selle koosseisu moodustamine korraldati eksperdi soovituste kohaselt. Tänaseks on järelevalve lõppenud ning üsna pea avalikustatakse ka tulemused.
Seaduslik kohustus
“Välishindamise näol on tegemist koolipidaja seadusliku kohustusega, mitte enda lõbuks tehtava lisakontrolliga. Ja kuna seda pole varem oluliseks peetud, oli selle tegemiseks tänasel väga äreval haridusmaastikul ülim aeg,” ütles vallavanem Põlluäär Saarte Häälele.
Saarte Häälele on ka vihjatud, et suure tõenäosusega on järelevalve põhjuseks mitmelt poolt tulnud signaalid, et koolis kasutatakse rahaasjades üsna sageli n-ö lohiseva köie meetodit.
Hariduskomisjon: üks istung 8 kuu jooksul
Volikogus kuulati ära ka teine haridusega seotud pöördumine. Nimelt kurtis valla hariduskomisjoni liige, Orissaare gümnaasiumi õpetaja Ene Kööts, et hariduskomisjon ei tööta korralikult.
Kööts heidab ette, et komisjoni töösse ei kaasata piisavalt haridusega kursis olevaid inimesi. Samuti ei pea haridusasjades komisjonilt nõu küsimist vajalikuks vallavolikogu. Kööts märgib ära, et komisjoni istungeid tegelikult ei toimugi. Ei komisjoni esimees ega aseesimees ole pidanud vajalikuks koosolekuid pidada ja seda pole tehtud ka näiteks telefoni või e-posti teel. Viimane istung peeti 8 kuud tagasi.
Köötsi sõnul on komisjoni säärane töö valla põhimääruse vastane ja komisjon on sisuliselt tegutsemisvõimetu. Nimelt ütleb valla põhimäärus, et kui komisjon pole kolme järjestikuse kuu jooksul koos käinud, muutub ta tegutsemisvõimetuks.
Ene Kööts palub volikogu liikmetel komisjoni tööle hinnangu anda. Volikogu protokollist võib lugeda, et komisjoni esimees Reine Väli õigustas end sellega, et sisulist tööd on siiski tehtud. Kahe päeva jooksul Saarte Häälel Reine Väli käest kommentaari saada ei õnnestunud.
Huvitav miks HARITUD, AUSAD, TÖÖKAD inimesed kontrolle kardavad? Mina loll inimene arvan, et kontroll on kinnituseks, et kõik on korras. Või ei olegi ausad töökad ja haritud vaid ainult üleväärtustatud susserdajad….
Ilmselt on kõik õpetajad kõrgema haridusega. MIlline on vallaametnike ja volikogu liikmete hadidus ning erialane ettevalmistatus niisuguste uuringute läbiviimiseks.
Usutavasti töötavad vallas “Koera südamest” tuntud “šarikud”.
Kes koostas ankeedid ning mida püütakse nendega saavutada? Kes analüüsiks vastuseid? kas karjakud ja traktoristid või ka partorgid ja agronoomid ning zootehnikud?
volikogu haridustase on selline, et kolmel viieteistkümnest on tegelikult kõrgharidus ja koalitsioonil ainult ühel.M.O.T.T
Seda enem mida haritlastel karta nendelt poolearulistelt nagu eelkirjutajad väidavad. Veelkord kui kõik on korras lasku käia, aga kui kooli on kolinud järku kratid siis on küll kasulik ennatlikult juba kõiki teisi poolearulisteks sõimata. M.O.T.T. aga on see et tänapäeva traktoriga ei saaks koolist küll ükski asjapulk hakkama olgu tal kasvõi kümmnes koolis käidud. Zootehnik saab aru loomast mis ses õpetajas nii erilist on? Tööturul pole vist nendega ka suuremat teha nimetage ükski ettevõte kes neid tarkureid tööle võtaks.
Kui vallavalitsus teostab koolis järelvalvet, mis ometi selles siis halba on. Artiklis on ka öeldud, et väidetavalt on kontrollimise üheks põhjuseks ka rahaga valesti ümber käimine. Ajal mil raha napib, on selline kontroll igati õigustatud. Praegu, kui õpetajad hirmsasti kontrolli vastu protestivad, jääb küll mulje, et millegi avastamist väga kardetakse.
P.S. Mugavaid ja laisku õpetajaid on igas koolis, reeglina on ka nemad igasugu kontrollimistele kõige suuremad vastalised, sest võib juhtuda, et oma kohast tuleb loobuda. Olgem ausad, kuhu neid õpetajaid niiväga oodatakse, nende oskused on vägagi piiratud, samuti on neile vastuvõetamatu, et mingit lihtsat tööd tegema peavad hakkama – kus selle häbi ots.
Esiteks on Sinu seisukohad väga subjektiivsed ja õpetaja-ametit halvustavad. Teiseks, asi ei ole üldse mitte kontrollis ja õpetajate vastuseisus kontrollile kui sellisele. Häirib vallavanema salatsev, konkreetseid fakte varjav ja silmnähtavalt teatavat tulemust ootav ja lootev suhtumine.
Kooli kontrolli tellimine maksab vallale 1300 eurot ja imestage nüüd – raha võetakse kooli investeeringute realt?! Äkki maksaks tellija ise muusika eest?
Riik on suunivadend,nii on kuskil öeldud ja siis. KURESSAARES nuhiti ka pedagoogide järele ning koondati kauaaegsed väärikad töötajad.Nüüdseks on peakitsekas ikka samas koolis heal järjel täissöönud paks mehejurakas.Riik hoiab oma kangelasi,eriti poshuumselt.MIS koolist on jutt?
Äkki on Orissaare sotsiaalse sidususe minister A.P. nõus 1300euri oma taskust maksma, et ma teda põhjalikult kontrolliks? Sümtomeid, mis viitavad kontrolli hädavajalikkusele, lisandub viimasel aastal pidevalt. Nartsissism, jälitusmaania, suurushullustus, seosetu väljendusviis, kontrollimatud naeratused jms.
Saame poisi järgmisteks valmisteks jälle töökorda sätitud! Kaks aastat ju ainult jäänud. Elo, sa ju valitsuskabinetis oma jope, tee bossile selgeks, et põhjalik kontroll on hädavajalik.
Huvitav, miks ajakirjanik ei pea vajalikuks kooli nime mainida. Terves artiklis räägitakse ühest Orissaares asuvast gümnaasiumist.
on päris selge, et kõrgharidis iseenesest, ei ütle midagi, tihtipeale tuleb ka ette, et need traktoristid, karjakud on hoopis laiema silmaringiga ja teadlikumad, nad on kogu aeg edasi arenenud, kui üks õpetajatest teistest nii arvab on see tõesti väga halb.
Reinet ei olnd võimalik kätte saada muidugist. Ta tegi Kanteriga koos Orissaare hariduselust seepi!
Kes oskab, teeb ise. Kes ei oska, õpetab teisi. Enamus normaalseid inimesi on lasknud koolidest ammu jalga ja noored õpetajaks ei lähe, jäänud on fanaatikud ning tunniandjatest vanad naised, kes kusagilt mujalt head palka välja ei teeni.
Mõttetu kommentaar! Mitmendas klassis käid?
tutvu tänapäevaste reeglitega, Eesti Keele Instituut jagab neid lahkesti.
http://keeleabi.eki.ee/index.php?leht=4&act=2&vld=7
Kooli kontrollimine ei eelda kooli töötajatelt iseikliku rahulolu anteetide täitmist. Haritlase poolt täidetud ankeediga ei oska üks traktorist midagi peale hakata. Samas polee ma kindel, et kas see harimatu seltskond on üleüldse võimeline vastavaid ankeete koostama.
Lähemal ajal ähvardab kadu kahte Saaremaa gümnaasiumi, edaspidi veel ka KG-d. Ses valguses on eriti kummaline Orissaare vallavalitsuse tegevus koolile kaigaste kodarasse loopimisel, samas kui Leisi vald toetab oma kooli nii palju kui nende võimuses, kuigi näib, et enam pole midagi teha.
Ütlen kohe, et mul pole Orissaarega mingit pistmist, kuid rahulolu-uuringutega on. Neid tuleb nüüd koolides teha, täitmine võtab tunde. Mängudemokraatia. Kasu pole neist tühjagi. Kui aga “valesid vastuseid” antakse, tuleb pärast tuhka pähe raputada ja vastata küsimustele, näiteks: Mida te sellega mõtlesite? Kuidas te saate niimoodi arvata? jne.
Vallavalitsus sõdib oma kooli vastu? Kui koolis midagi nii väga valesti on, mida haridusministeeriumi abil uurima peaks, siis loogiliselt võttes oleks volikogu komisjonides, eesotsas hariduskomisjoniga, juba ammu arutama pidanud.
Õige jutt. Minu arusaamist mööda ongi volikogude juurde moodustatud komisjonid ellu kutsutud antud valdkonna edendamiseks, abistamiseks ja probleemide lahendamiseks. Kui need komisjonid oma tööd ei tee ja asju ajaleheveergudel aetakse, siis tuleks need komisjonidehk hoopiski laiali saata. Olen kuulnud, et mõnes teiseski vallas on sama probleem, et komisjonid ei tee oma tööd, rääkimata koosolekutest, mida lihtsalt ei peeta. Nii et siinkohal peaks küll hariduskomisjon kiiremas korras sõna võtma ja selgitusi jagama.
Küll pole õpilased rahul, küll protestivad õpetajad… Äkki peakski õpetajatele ühe korraliku kontrolli tegema, ehk lubatakse siis ka õpilastel hindeid parandada. Pensioniealised õpetajad võiks noorematele ruumi teha ja kindlasti peaks õpetajaid ametisse valima, mitte suvalt kedagi augutäiteks mingiks aineõpetajaks pistma. Hinnete parandamise koha pealt tahaks öelda, et juhul, kui hindeid parandada ei saa, hakkavad õpilased teistesse koolidesse laiali pudenema ja siis pole Orissaares varsti õpetajatel üldse tööd, kuna pole õpilasi. Kas te seda tahategi? Ja kui mingis aines on õpilastel valdavalt kehvapoolsed hinded, siis ilmselt on tegemist õpetaja suutmatusega oma ainet õpetada ning selline õpetaja vajab välja vahetamist. Võtke lubi alla gümnaasiumi vene keel. Las komisjon uurib, mis koolis ikkagi paigast ära on.
Nüüd on õpilaste halvad hinded õpetajate tegemata töö.No, kuulge, kas siis ainult viisi panevad õpetajad on head? See on küll haige loogika!
Olge rahulikud, kontrolli tulemusi töötlevad ikka asjatundjad, mitte vallavalitsuse ega volikogu liikmed, selle eest ju see raha makstakse. Säärane uurimus viidi läbi ka Kuressaare linnavalitsuses. Paistab ikka kangesti selle moodi, et kardetakse millegi avastamist. Päris naljakas oli siin lugeda, et teda häirib et vallavanem teatud tulemusi ootab. No on sensitiivid sel koolis, isegi mõtteid loevad. Pealegi, vallavanem ei pea igale õpetajale eraldi midagi selgitama, kelleks küll ennast peetakse, täitke oma ankeedid ja olge vait. Ja kui miskit ei meeldi, võib ju alati lahkuda.
Kui palju küll on praegu Orissaares pensioniealisi õpetajaid? Või äkki arvab kommentaator, et üle 50sed ongi juba pensionärid. Kahjuks on meie riigi seadustega paika pandud vanus 63, mil inimene on sunnitud tööl käima. Ja see vanus kogu aeg tõuseb. Pidevalt on noortel jalus keskealised, küsige, kas nad nii väga igatsevad “surmatunnini” tööl käia, paraku ei jää neil muud üle.
Kaire, sina vä?
Kas olen asjadest õigesti aru saanud ja kuuldsed vastavad tõele, et Põlluäär soovib Hansbergist vana vimma tõttu lahti saada???(udupets-hansberg viskas vist ta oma ajal koolist välja edasijõudmatuse tõttu). ega ülejäänud kool ei puutugi asjasse. aga lihtsalt, kui miskit viga, tehakse ettekirjutus ja udupets saab töölt lahti. aga udupets on selleks liiga kogenud, et lasta sellel juhtuda.
eks parandage,kui leiate vastupidist.
ning Säinas. Viis pluss jutt!
kui sa midagi ei tea siis parem hoia suu kinni lobajaja
Sinu kommi lugema hakates tekkis algul isegi soov argumenteerida. Aga sa ei suutnud kiusatusele vastu panna ja lõpus lajatasid jälle mõnudega …. Kahjuks muutsid sellega kogu oma jutu jälle väiklaseks ärplemiseks. Hale.
Huvitav, kuidas sa vallavanema ootusi ja hingeelu nii hästi tunned!!!
:) see ei olnudki küsimus
“Pealegi, vallavanem ei pea igale õpetajale eraldi midagi selgitama, kelleks küll ennast peeatkse, täitke oma ankeedid ja olge vait.”
Tõesti, ta ei pea seda tegema, aga võiks. See on muidugi juba viisakuse ja lastetoa küsimus … Ja tõepoolest, ilmselt puuduvad need mõlemad nii kommentaatoril kui vallavanemal.
Loen ja imestan,
esimene kommentaar on arvatavalt valves oleva võimu liikme poolt kirjutatud, -on täis õigustusi ja vahepeal lugeda on räige.
Tegelt tuleks ju arvata, et põhjused on ju hoopis mujal.
Esiteks on ebatavaline kontroll põjusi ja selgitusi andmata saadetud kooli. Teiseks kooli eelarve rea pealt oma raha eest.
Kolmandaks sellisele suure inimkarja juhile peaks olema koolis õpetatud eetikat ja esteetikat-
See tähendab, et on kirjutamata seadusi, millest tuleb karja huvides kinni pidada.
Siinjuures tahaks ütelda juhi andunud fännidele, -endisele koolidirektorile ja perearstile- kui inimene ise aru ei saa- õpetage siis, andke head nõu. Teie olete ju ka head psühholoogid.
See juht ei saa ju tagajärgedest järjekordselt aru.
EElmine kord oli põhiline kaitse- põhiõiguste riive.- nüüd on siis -seaduslik kohustus. – ?
varsti tee näitajad kukuvad.?
Kallid fännid, mõelge, mis on vallas tähtis.
Absoluutselt ei saa aru, miks puudutab õpetajaid juhtkonna kontrollimine.
Kaks aastat on Põlluäär valda juhtinud ja kaks aastat on tegutsenud praegune volikogu. Pool ametiajast on läbi. Kuidas kirjeldada tehtut ja saavutusi? Mõtlen ja meenutan, kuid ilma igasuguse irooniata ei suuda ma mõelda välja ühtegi positiivset asja. Mitte ainumatki asja, millele minu hinnangul saaks vallavanem oma käe au ja uhkusega alla panna. Äkki neid positiivseid killukesi on, kuid need on vist teatavad vaid kitsale seltskonnale ning need on positiivsed samuti ainult kitsale ringile. Küll aga on meenutada mitmeid faux pas-e. Skandaalide ja lauslolluse nivoo on vallamajas tõusnud tasemeni, mille puhul isegi hea kavatsusega tegevus automaatselt avalikkuse silmis totruseks tembeldatakse. Vallavanem on põhimõtteliselt samas seisus nagu külatola, kes on kutsutud peiedele lauakõnet pidama. Jutt võib isegi tunduda härdana ja kadunukest hea sõnaga menutav, kuid rahvas ikka itsitab ja loobib kartulisalatiga.
Kooli inspekteerimine on kahtlemata vajalik, kuid Põlluäär ei ole enam ammu see mees, kes kedagi kontrollima peaks. Kontrollorgan peab olema konstruktiivne, autoriteetne ja usaldusväärne. Paraku on õpetajate kibestumine mõistetav. Täpselt nii nagu 1940 aasta riigipöörde käigus asusid võimule hariduseta kingsepad, lihunikud, saunikud on läinud Orissaares kaks aastat tagasi. Ravim on siin üks – haldusreform!
3. Õpetajad saavad muul elualal edukalt hakkama, nad töötavad
koolis ainult sellepärast, et neile meeldib töö, mida nad teevad,
ja nad teevad seda südamega (mitte kasu saamise eesmärgil).
Vastuväide – kui nad omakasu eesmärgil koolis ei tööta, siis mis nad sinna Toopeale nõudma läksid, kas selleks et lihtsalt meeldib. Mina käin küll kasusaamise eesmärgil tööl- tahan palka saada! Ja enemus õpetajaid ei tööta kooli sellepärast et meeldib – iga päev on näost naha, et no mitte kuidagi ei meeldi, aga mujale pole ka minna ja üldse on töökoht ju hea ja mugav.
Huvitav lugemine siin. Omalt poolt lisaksin
1. Ükski õpetaja ei tahaks otse tunnist kalmistule kolida (ehk siis läheks varem pensionile, kui seadused selleks võimaluse annaksid).
2. Vaatamata suurele soigumisele, kuidas vanad ei lase noori kooli, pole ühegi kooli ukse taga noortest pedagoogidest järjekorda. Ja kui kord need staažikad pensionile või mullatoidule lahkuvad, tuleb tõesti keskharidusega tunniandja laste ette saata. (Muide, alla 10aastase staažiga õpetaja kätte oma lapsi usaldada ei tahakski).
3. Õpetajad saavad muul elualal edukalt hakkama, nad töötavad koolis ainult sellepärast, et neile meeldib töö, mida nad teevad, ja nad teevad seda südamega (mitte kasu saamise eesmärgil).
4. “Orissaares asuvas gümnaasiumis” pole keegi järelvastamisi keelustanud – vastavad seadused on lugemiseks kättesaadavad kooli kodulehel kõigile huvilistele, isegi ajakirjanikele. Iga feisbukis ringlevat kumu ei sobi kontrollimata kujul uudiseks küpsetada.
5. Kui õpilane ei suuda gümnaasiumiastmes vähemalt kolmedele õppida, siis on ta teinud ilmselt vale valiku (juhtub seda ju suurte inimestegi maailmas). Tark tunnistab viga ning katsub teist korda samasse ämbrisse astumist vältida (läheb ametit õppima, asub valla asemel mingit mehhanismi juhtima). Vähem tark tammubki ühest ämbrist teise ja kisab kõva häälega, kuidas kõik teda kiusavad.
Jõudu inimestele, kes töötavad Orissaares asuvas gümnaasiumis!
Mis komme see inimestel küll on, et nii kui kuskil on kontroll, siis süüakse kedagi välja või tehakse mingeid hämaraid tegusid. Kuhu on jäänud ütluse “Usalda, aga kontrolli” sisuline vaade? Kuidas on üldse võimalik, et maksurahadel toimiv mistahes organisatsioon on aastaid või aastakümneid ainult sisekontrolliga läbi ajanud?? Ise teen, ise kontrollin???!!! Mida rohkem siin neid valulisi reaktsioone lugeda seda enam tuleb pähe mõte, et see koht ju lausa hüüab välisauditi järele.
jah, õpilase 2 on õpetaja tegemata töö. õpilase õppetöö tulemused sõltuvad paljusti õpetaja tööst. me võime selle üle sinuga tunde vaielda.
Kuhu me jätame päritud geenid ja kasvukeskonna. Kui ikka võtta pole, siis pole
vald maksab palka, las siis ka kontrollib
see MANDRIINIMENE on ikka vägev pedagoog! Võiks aga rohkem asjdega ja ka teemadega Orissaares kursis olla- st lugeda, lugeda ja küsida kohalikelt, miks asi käärib!
Mandriinime oo sii see köikse targem. Ju ta ka üks öpside seast oo. A tahtsi öölda, et äi pea see öpilane nii nadi öppimisega olema üht, kui tark mandriinime arvab. Kui ikke kahepuru reas, äi siis saa günaasiumis köia üht. Mönekorra juhtub ka kenasti öppijal apsakas sisse (kas sool omal pole vahel sedasi trehvand?), siis vöib see nadi hinne tunnistuse vähä kahvemaks tehja. Ja no millejaoks neid pedagooge siis taris oo, kut nad ep soa isegid öpetamisega akkama. Keik vanemad ep oska vanemas astmes enam oma vösukesi ise harida, seks jaoks oo ikke öpetajad.
Kes küll need kommentaarid on kirjutanud? Kui õpetajad, siis tuleks küll neil häbi pärast punastada, sest õigekeelest ei ole suuremal osal siinsetest kommenteerijatest õrna aimugi.
Ja veel. Miks käivad sahinad, et kooli sisekliima ei olegi nii rahulik ja hea kui välja paistab? Ju ikka sealt rahulolematus algaski.
Algul hakatakse direktorit välja sööma ja kui keegi julgeb kontrollima minna, siis ollakse taas ühes paadis. Tegelikult on see kontroll ju siis head teinud!
“Vastuväide – kui nad omakasu eesmärgil koolis ei tööta, siis mis
nad sinna Toopeale nõudma läksid, kas selleks et lihtsalt meeldib.”
Ärme üldista! Läks ikkagi vaid käputäis pedagooge. Ülejäänud kasutasid tunnivaba päeva enesetäiendamiseks või dokumentatsiooni korrastamiseks. Loomulikult oleks hea, kui ka selle töö tegijaile makstaks palka, mis võimaldab näiteks korralikku hambaravi ning esinduslikke riideid laste ette astumiseks.
“Mina käin küll kasusaamise eesmärgil tööl- tahan palka saada! Ja
enemus õpetajaid ei tööta kooli sellepärast et meeldib – iga päev
on näost naha, et no mitte kuidagi ei meeldi, aga mujale pole ka
minna ja üldse on töökoht ju hea ja mugav.”
Näost võib näha olla üksnes väsimus, mis on väljaspool tundi igati loomulik väljanägemine. Sest klassi ees on see koht, kus õpetaja naeratab ning särab. Mugav see töökoht kindlasti pole, sest kõikvõimalikud eksamid-arvestused-tasemetööd ei lase mugavuse lainele lülituda. Ning paberitööd, õpilaste tööde parandamist, tundideks valmistumist ning pidevat enesetäiendamist on nii palju, et aega tuleb võtta ka pere ja une arvelt. Nii et kui mugavust otsite, ärge kooli küll tööle minge. Et töökohti volilt vahetada pole, on praegusel ajal teada, kuid on ka inimesi, kes ei lappa ühelt töökohalt teisele.