Linnusehoovis põletatakse kahureid (12)

Linnusehoovis põletatakse kahureid

PANEB PAUKUMA: Jüri Peetsi selja taga lõõmav lõke ei ole mitte jaanituli, vaid hoopis konserveerimismeetod, mille abil peaks tulevikus Kuressaare linnust valvama korralikud kahurid.
Foto: Egon Ligi

Seni Kuressaare linnuse esist ehtinud paarisaja aasta vanused kahurid pandi eile konserveerimise käigus kümneks tunniks jaanituld meenutavasse lõkkesse “ravi” saama.

Kui kalender poleks eile 28. oktoobrit näidanud, oleks võinud arvata, et linna uus jaanituleplats on Kuressaare linnuse hoovis. Võimas lõke koos kuue kahuriga lõõmab seal arvatavasti öö läbi, saamaks kahurite mikropragudest kätte soolad, mis muidu võivad konserveerijate töö tulevikus asjatuks muuta.

Ühe kahuri torus on sees ka lõhkekuul. Laengut kahuris küll pole ja kuul torust arvatavasti lendu ei lähe, kuid igaks juhuks otsustati toru suunata lossivalli poole.

Kahurite konserveerimistöid juhatav arheoloogiadoktor Jüri Peets selgitas, et nüüdseks on tööd jõudnud nii kaugele, et kahurid on puhastatud, rooste on kätte saadud. Siiski pesitseb kahurites veel soolakristalle. “Need vedelesid ju praktiliselt merevees,” viitas Peets sellele, et kahurid leiti 1989. aastal lossi vallikraavist, kus nad olid vedelenud juba aastasadu.

Peets rääkis, et kui soolad alles jätta ja kahurile anda lõppviimistluskiht, siis niiskusega reageerides hakkab sool taas kahureid hävitama. Seepärast kuumutatakse sool kahuritest välja. Kokku võtab põletamise protseduur aega 8–10 tundi. “Materjalist meil puudu ei tule,” muigas Peets palgihunniku otsas istudes. Tuleroaks läks ka igasugune ehituspraht, mis lossivallide restaureerimistöödest üle jäänud.

Peets ütles, et kui kahurid saavad põletatud, tuleb teha veel lõppviimistlus. Millega kahurid viimase lihvi saavad, seda ta veel öelda ei osanud. Ehk saab selleks näiteks tavaline kalamaksaõli. Peets rääkis, et Tallinnas võib näha sada aastat tagasi samal põletusviisil konserveeritud ja kalamaksaõliga kaetud ankrut, mis on tema sõnul ülihästi säilinud.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa kinnitas, et kahurid kavatsetakse välja panna vallidel asuvatele laskepositsioonidele. “Kas me laskma ka hakkame, see on iseasi,” ütles Püüa. Seevastu Jüri Peets kordas kindlalt juba oma varem välja öeldud lubadust, et kolm saab paukuma ka panna.

Print Friendly, PDF & Email