Viiul on veel vahvam kui vutt (1)

84 keelpillipoissi 14 muusikakoolist vallutasid eelmisel nädalavahetusel kaheks päevaks saarlaste muusikatempli.

“Kui Kuressaare muusikakooli õuel punetavad pihlakad tuletavad meelde, et sügis on täies hiilguses käes ja oleks juba aeg minna kooliaasta esimesele vaheajale, siis ei saa Kuressaare muusikakool teha seda enne, kui pole maha peetud üks vägev poiste keelpillipidu,” sõnas X poiste Kuressaare keelpillifestivali avamisel festivali peakorraldaja, muusikakooli keelpilliõpetaja Laine Sepp.

Mitme vutivõistkonna jagu poisse rõõmustas rohkearvulist publikut kümnel tunniajasel kontserdil, kus kõlas üle saja erineva muusikateose Ernesaksa “Rongisõidust” Bachi soolosonaatideni. “Kuressaare festivali juures on mind alati tõmmanud lihtsalt suurepärane publik! Lausa lust on esineda inimeste ees, kes oskavad sinu mängu hinnata ja selle eest ka väärilise aplausiga tasuda,” tänas oma kuulajaid koos vennaga kõigil kümnel festivalil osalenud Johannes Põlda.

Seekordse suurima aplausi pälviski kolm publiku lemmikuteks tunnistatud noormeest: viiuldajad Peeter Margus (Vanalinna hariduskolleegiumi muusikakool, õp Ivi Tivik, kl Ingrit Vooglaid), Johannes Põlda (Tallinna muusikakeskkool, õp Mari Tampere-Bezrodny ja Kristina Kriit, kl Lea Leiten) ja tšellist Valle-Rasmus Roots (Tallinna muusikakeskkool, õp Mart Laas, kl Signe Hiis).

Kuid lugematu arv kordi käisid kummardamas pea pooled esinejad. Nii väikesed kui suured. Nii üksi kui mitmekaupa. Nii krapsakalt kui arglikult. Nii tillukeste viiulite kui ka hiiglaslike kontrabassidega.

Esinevad nii algajad kui ka kogenud mängijad

Tänavune noorim esineja oli üks seitsmest festivalil osalenud saarlasest – 5-aastane viiulipoiss Aaron Köster on oma õpetajaga (Laine Sepp) kohtunud vaid kolmel korral, kuid ometi astus noorsand julgelt rahva ette. Tillukesi tulevikulootusi oli muusikakooli sõbralikus saalis teisigi: äravahetamiseni sarnased kelmikad kaksikud Peeter ja Aleksander Traksmann, otsekui Astrid Lindgreni raamatust välja astunud inglijuukseline Kristian Tšassovskihh ja südikalt kontrabassiga “võidelnud” Marten Taavet Kääramees panid saalitäie rahvast heatahtlikult muigama. Poiste festival Kuressaares ongi sündmus, kus esinevad nii algajad kui ka juba kogenud mängijad – kõik, kes vähegi keelpilli vastu huvi tunnevad.

Mis toob siis ühe poisi õues jalgpalli mängimise asemel hoopis tuppa pilli harjutama?

“Viiulimängu teeb eriliseks muusika, mis paneb hinge sõnulseletamatult sees helisema,” kirjeldas viiulikeeli otsekui emakeelena valdav Robert Traksmann, kes on samuti osalenud kõigil kümnel festivalil. Armsaks saanud muusikasündmust hindab noormees nii äärmiselt hea idee kui ka laitmatu teostuse pärast.

Festival läks suurepäraselt korda

Idee ja teostuse autor Laine Sepp loeb festivali kordaläinuks. “Võrreldes varasemate festivalidega olid X festivali kontserdid kestuselt pikemad ja kava poolest palju huvitavamad: esitati ulatuslikumaid ja tehniliselt raskemaid teoseid, mis omakorda kõneleb mängutaseme tõusust,” kiitis Sepp mängijaid ja nende õpetajaid. Rohkem kui laitmatud esitused ja perfektselt häälestatud pillid poevad õpetaja hinge aga just poiste siirad tänusõnad. 8-aastase tšellopoisi Aleksander Sebastian Lattikase enne ärasõitu lausutud “Aitäh!” oli üks nende kahe päeva meeldejäävamatest hetkedest, mis staažika viiuliõpetaja taas energiliselt tegutsema paneb.

“Just positiivne energia, mida sellelt festivalilt saame, kannustab meid edaspidigi rohkem tööd tegema – mitte ainult muusikas, vaid ka paljudes teistes valdkondades. Laine Sepp, festivali süda, on fantastiline isiksus, kelleta seda sündmust ei oleks. Imetleme siiralt tema jaksu ja töötahet ning soovime talle jõudu, et seda festivali vähemalt järgmised kümme aastat jätkata,” sõnasid festivali veteranid Johannes ja Robert.

Nende mõtete ja soovidega jääb ainult üle ühineda, tänades kõiki, kes festivali õnnestumisele õla alla panid. Et tulevased Oistrahhid ja Menuhinid mäletaksid – Kuressaare on pihlakate punetamise aegu ka üks kaunis keelpillimuusika kants!

Halliki Põlda

Print Friendly, PDF & Email