Siiri Oviir Saaremaal: töötutega tuleb tegeleda personaalselt (6)

Siiri Oviir Saaremaal: töötutega tuleb tegeleda personaalselt

SIIRI OVIIR: Pidas konverentsi peaettekande.
Foto: Egon Ligi

Euroopa Parlamendi saadik Siiri Oviir leiab, et tööturu olukorra parandamiseks annab Saare maakonnas kindlasti üht-teist kohalikul tasandil ära teha.

Saarte Hääle, raadio Kadi ja Euroopa Parlamendi Eesti infobüroo koostöös toimunud rahvafoorumil nentis peaesinejana üles astunud Siiri Oviir Saarte Häälele antud usutluses, et maakonna tasandil tuleks rohkem toetada väikeettevõtjate tegevust. “Eesti ei saa kunagi olema suurettevõtluse maa ning Saaremaalgi tuleb aidata inimesel luua ise endale mingi tegevus. Nõustada, anda ideid – s.t koolitusi,” tähendas ta.

Eestis on Oviiri sõnul probleemiks FIE-de maksukoormus. See, et inimesel kulub raamatupidamisele enam aega, kui ta lõppkokkuvõttes tööd teha jõuab ning makse võetakse siis, kui raha veel laekunudki ei ole.

“Maksuseadust kohalik omavalitsus muuta ei saa, aga omavalitsus saab olla ühenduses riigi valitsusega. Tuua välja vigu. Muutused tulevad teinekord ka läbi pressi ning täna ei ole meil aega oodata, et ehk nelja aasta pärast midagi tehakse,” tuleb Oviiri sõnul kohalikel omavalitsusjuhtidel ise aktiivne olla.

Oma ettekandes tõi europarlamendi saadik välja tõsiasja, et ametlik töötute hulk on töötukassa andmetele tuginedes üks asi, kuid teine on see, kui palju töötuid tegelikult on. Just pikaajalisi töötuid, kel puudub igasugune usk töötukassasse ja kes paraku ei kavatsegi end töötuna arvele võtta. Säärane tendents on kohaliku töötukassa esinduse andmeil probleemiks ka Saare maakonnas.

“Kui nendega ei tegeleta, siis on nad tööturu jaoks kadunud,” oli Siiri Oviir veendunud. Ta tõi välja aastate taguse näite Saaremaalt, kus üks töötuks jäänud naine oli tegev projekti juures, mis tegeles just pikaajaliste töötutega.
“Personaalselt. Ühe, teise ja kolmandaga. Nendest töötutest sai ta üle 50 protsendi tööturule tagasi,” meenutas Oviir. Kõnealune naine tegeles tööandjatega ja vahendas tööd inimestele otse.

Tema hinnangul ei saa tegeleda pelgalt statistikaga, kui selle taga inimest ei nähta. “Maakonnas n-ö kõik tunnevad üksteist. Tunnevad inimeste võimeid. Tuleb inimene kas või katseajaga tööle võtta, praktikale. Mida suuremaks laseme probleemi kasvada, seda hullemad on tagajärjed,” kinnitas ta.

Print Friendly, PDF & Email