Kõne Iffile: Täna räägime haldusreformist, mis viimasel ajal taas kõneainet pakub (7)

Ma ei ole majandusteadlane ega poliitik, kes oskaks argumenteerida, kui suur või väike peaks üks omavalitsusüksus olema. Muhulasena saan aga öelda, et muidugi peab meie saarel olema oma vallavalitsus, sest aegade jooksul oleme seda kõrgelt ja kaugelt juhtimist näinud küll ja küll.

Kui seda teemat natuke laiendada, siis enne valitses meid Moskva, nüüd Brüssel. Igasugustel elualadel on püütud teha mitmesuguseid reforme, nagu oli see kurikuulus muuseumireform – tsentraliseerime, paneme kõik kokku ja hakkame ühiselt asja ajama. Kohapeal oleks see aga asjaajamise hullemaks muutnud.

Muhu vallavalitsuse ametnikud teavad-tunnevad oma saare inimesi. Nad oskavad kitsaskohtadele lahendusi leida. Juba sellepärast võiks Muhu saarel vallavalitsus edasi olla.

Minul endalgi on vahetevahel vallamajja asja olnud, seda küll väga harva. Pigem on mul vallavalitsuse inimestega rohkem kokkupuuteid olnud pidulike sündmuste puhul. Möödunud aastal tähistasime Muhu valla taasloomise 20. sünnipäeva. Mind kutsuti kaasa lööma ja heameelega andsin nõusoleku.

Mõnikord olen ma vallamajja sisse astunud lihtsalt selleks, et oma teadmatust ravida. Kui mingisugune küsimus on jäänud õhku rippuma, siis olen läinud küsima, mida edasi teha, kuhu pöörduda. Alati olen saanud rahuldavaid vastuseid ja soovitusi.

Valdade liitmise seisukohalt ei oska ma tausta lahti seletada, kuna mul puuduvad lihtsalt vastavad kogemused ja teadmised. Loogiliselt võttes on ju suuremal vallal rohkem võimalusi ja ka rohkem raha. Rahapuuduses virelevaid väikevaldu on kindlasti üksjagu. Võib-olla neile on ühinemine kasulik.

Poliitikud armastavad rääkida sedagi, et väikevaldadel pole võimalik tööle võtta kompetentseid spetsialiste. Jutt või asi. Kõrgete või vähemtähtsate riigiametnike kohta on rahva hulgas ammugi liikumas käibefraas “oleme Tallinnast ja teame”. Kui vallavalitsuse kõigil töötajail ei olegi kompetentsi, siis tuleb neid õpetada. Ega Tallinnast või mujalt kõrgelt ja kaugelt pole ju ka kedagi tulemas, kes puust ning punaseks ette teeks.

Maal teavad inimesed ise, kas võimu koondamine kusagile keskpunkti toob neile kasu või mitte. Ma ei mõtle siin ainult vallaametnike arvamust. Mida teab mingi kaugel keskuses töötav ametnik muhulase murest? Ta võib sõita uhke autoga kohale, uurida ja puurida ning sõidab siis minema, andes ehk lubadusigi, aga kas ta võtab nähtut-kuuldut ka südamesse? Olen aga päris kindel, et kohalik vallaametnik teab ja oskab probleemile ka lahenduse leida.

Tõsi küll, siingi on vastuolusid olnud, aga kus neid poleks. Tundub, et praegu astuvad muhulased küll ühte jalga.

Muhus on väga palju suvevõõraid – kunstnikke, üldse loomingulisi töötajaid, ka palju välismaalasi. Kõigil neil on vallavalitsusega positiivne suhe. Meie vald on arenenud õiges suunas. Kui omavalitsust sama targalt edasi juhtida, siis ongi kõik kenasti.

Print Friendly, PDF & Email