Teisipäeval, 25. oktoobril toimub Tallinnas Toompeal õpetajate meeleavaldus. Meeleavaldus on oma nõudmiste avalik väljendus.
Õpetajate palkadest ja suurest töökoormusest on räägitud tõesti juba aastaid. Reaalsus on aga selline, et ülikooli magistrina lõpetanud noorempedagoogi töötasu alammäär on praegu 608 eurot ja pedagoogil 644 eurot kuus. Enne valimisi tundub õpetajate palkade teema olevat maiuspala kõigi erakondade valimislubadustes, mis hiljem aga kahjuks unustatakse.
Lihtsalt meeldetuletuseks, mida praegu riigikogus esindatud erakonnad enne valimisi siis selles osas pakkusid.
Erakondade valimiseelsed lubadused
Reformierakond:
Toimiva kutsevaliku, õpetajakutset väärtustava palgapoliitika ja kaasaegse töökeskkonna tulemusel soovivad õpetajaks minna oma ala parimad.
Isamaa ja Res Publica Liit:
Meie lapsi peavad ka tulevikus õpetama parimad õpetajad. Selleks tõstame noorempedagoogide palga 2014. aastaks Eesti keskmise palga tasemele ning jätkame IRL-i algatatud 200 000-kroonise lähtetoetuse maksmist noortele alustavatele õpetajatele. Õpilaste toetamiseks ja õpetajate töökoormuse vähendamiseks anname võimaluse võtta tööle abiõpetajaid.
Keskerakond:
Tagame lasteaiaõpetajatele riiklikult kehtestatud palgamäärad.
Kehtestame õpetajate töötasu alammäära vähemalt vabariigi keskmise töötasu tasemel.
Näeme ette vahendid väärtustamaks erivajadusega õpilasi õpetavate õpetajate tööd, sealhulgas mitte oma emakeeles õppijate õpetamist.
Tagame riiklikult kehtestatud palgamäärad sotsiaalpedagoogidele, koolipsühholoogidele, logopeedidele ja abiõpetajatele.
Tagame huvihariduslike koolide riikliku rahastamise, et õpetajatel oleks vääriline töötasu ning õpilastel võimalus oma andeid arendada.
Tagame õppejõududele konkurentsivõimelise palga.
Sotsiaaldemokraatlik Erakond:
Kehtestame lasteaia, üldhariduskooli, huvikooli (sh spordikooli) ja kutseõppeasutuse õpetajate palgaläbirääkimiste riigipoolseks lähtepunktiks Eesti keskmise palga.
Lubadustest tuleb
kinni pidada
Meeleavaldus on võimalus valitutele meelde tuletada, et lubadustest tuleb kinni pidada. Ja mida rohkem neid meeldetuletajaid on, seda jõulisemalt see kõlab. Ehk aitab see mõista, et palgaläbirääkimiste laua taga ei istu Eesti haridustöötajate liidu juhatuse esimees Sven Rondik üksinda ja enda nimel, vaid ta esindab meid – õpetajaid ja teisi hariduse valdkonnas töötajaid. Kui meid näha ja kuulda ei ole, siis võibki selline ekslik arvamus tekkida.
Loodame, et 25. oktoobril on Toompeal tunda seda, et ühtsuses peitub tõepoolest jõud.
Signe Ratas
Saaremaa haridustöötajate liidu juhatuse esimees
Pr.Ratas, aga kus on meie a/ü rahad, mis Randmaa pihta pani????
Mida te sogate ja keerutate?
Soovitus – lugege Aaviksoo väljaütlemisi . Analüüsides saate ise ka aru et õpetajate koorem on riigile liiga suur ( kas ka vajalik ? ) . Siit kohalt küll ei paista kusagil õpetajate “kõrgharidust ” . Ja ei maksta kusagil maailmas õpetajatele üle keskmise palga palka ( paljudes rikides on aluseks võetud mediaanpalk – selle suhtes meie õpetajate palk suisa 120 % täidetud ) Ka on küsimus – kelle arvelt õpetajate palka tõsta ?
õpetajad riigilogusse valisid?Just neid,kda Toompeale korrale kutsuma lähete!See näitab osade õpetajate haridustaset!!!
kust võtta raha , vaesed on juba nii kõrgelt maksustatud, et sealt pole rikkurite palka saavatele inimestele enam midagi võtta
võiksid ju siis juures ka olla tabelid koolide kaupa kui “vähe” siis õpetaja palka saab. Tegelikuses on ju palk normaalne, enamus inimesi saab alla riigi keskmise palka.
Kui kellelgi palka tõsta, siis arstidel. See õpetajate vigisemine ja vingumine on nii ära tüüdanud.
Riigis ebastabiilsuse tekitamise sooviga õpetajad, ise olite riigikogu valijad, nüüd tahate streikida. Eeskuju kakoi! Tehke oma SHL-is asjad korda ja saarlasi huvitab eelkõige see ja tahame ajalehe kaudu teada.