Kudjape jäätmejaama kimbutab prüginappus (29)

Kudjape jäätmejaama kimbutab prüginappus

URMAS MEERITS: Umbes kolmandik Kudjape ümberlaadimisjaama esialgsest mahust on kadunud.
Foto: Peeter Kukk

Kui veel pool aastat tagasi veeti Kudjape ümberlaadimisjaama pea kõik Saare maakonnast kogutud jäätmed, siis pärast Ragn-Sells AS-i mängu tulemist viiakse sinna prügi Ida-Saaremaa osa võrra vähem.

Juulikuust Ida-Saaremaal ehk Leisi, Laimjala, Muhu, Orissaare, Pöide ja Valjala vallas prügivedajana tegutsema asunud Ragn-Sells tunnistab, et prügivedu on neil kenasti käima läinud ja kogumissüsteemiga on liitunud valdav osa elanikest.

Ragn-Sells AS-i ärijuhi Agu Remmelga sõnul ei ole neil aga majanduslikult otstarbekas vedada jäätmed Kuressaare külje all asuvasse Kudjape jäätmejaama, seal koorem ümber laadida ning sõita siis tagasi, sihtkohaks Pärnumaal asuv Paikre prügila.

“Kudjape vastuvõtuhinnad on kõigi nende lisategevuste tõttu lihtsalt liiga kõrged,” põhjendas Remmelg, lisades, et mõni koorem on läinud ka Kudjapele, kuid see on pigem erand.

Ligi 100 tonni vähem

Jäätmejaama operaatori OÜ Kudjape Ümberlaadimisjaam juhatuse liikme Urmas Meeritsa sõnul on Kudjapele veetava prügi kogus kahanenud veidi vähem kui 100 tonni võrra. “Prügimees OÜ ongi ainuke, kes Kudjape jäätmejaama n-ö toidab. 95 protsenti jäätmekogustest on Prügimehe toodud, ülejäänud on eraisikud ja väikefirmad,” selgitas Meerits.

Tema sõnul on jäätmete koguse vähenemine jaama majanduslikult mõnevõrra tõesti mõjutanud. “Meil on arvestatud kindlad tonnid jäätmeid, aga nüüd need tonnid on masu tõttu kukkunud ja nüüd see (Ragn-Sellsi tulek – toim) võttis samuti tonne vähemaks. Jämedalt 1/3 prügi mahust on ära kadunud võrreldes sellega, millega jäätmejaam meile opereerida anti,” tõdes Meerits. Tema sõnul on lähiajal kavas nõupidamine, kuidas jäätmejaamaga edasi minna.

Praegu on jäätmejaama tulevik aga lahtine. “Tulevik on tume, kui vaadata jäätmemajanduse arengusuundi Eestis. Lahendusi tuleb otsida, aga lahendused ei pruugi alati head olla,” nentis Urmas Meerits.

OÜ Saaremaa Prügila juhataja Mihkel Paljak kinnitas, et vähemalt praegu on jäätmejaamaga kõik hästi. “Kuni nad korralikult renti maksavad, ei ole probleemi, aga kui probleem peaks tekkima, ei oska öelda, mis saab,” ütles Paljak.

Temagi tõi välja, et jäätmejaama suurim “toitja” on OÜ Prügimees, kes opereerib näiteks Kaarmal ja Kuressaares. Samas on linnaga sõlmitud prügiveolepingu tähtaeg tuleval aastal kukkumas.

“On väga raske ennustada, mis siis saab. Ma küsiks, et mis siis veel saab, kui 2013. aastal hakkab Iru jäätmepõletusplokk jäätmete masspõletust tegema,” tähendas Paljak, mööndes, et ka sellele küsimusele ei oska praegu keegi vastata.

Kuressaare majandusvaldkonda kureeriv abilinnapea ja Saaremaa Prügila OÜ nõukogu esimees Kalle Koov tõdes, et ega linngi praegu tea, mis ja kuidas tuleval aastal edasi saab.

“Tahes-tahtmata tuleb teha ettevalmistusi uue jäätmeveohanke läbiviimiseks ja püüame selle hiljemalt aasta lõpus käima lükata, et tuleva aasta juuliks oleks uus partner olemas,” ütles Koov.

Turg on vaba

Abilinnapea sõnul eeldab linnavalitsus, et jätkab senine vedaja, kuna tegemist on kohaliku firma ja aastatepikkuse kohapealse kogemusega. “Kuid ega midagi ette tea, turg on vaba ja jäätmetega tegelemise alal soovijaid palju,” tähendas ta.

Kalle Koovi sõnul on linnal praegu kehtivas jäätmeveolepingus märgitud jäätmekäitluskohaks Kudjape jäätmejaam. Konkurentsiamet on võtnud aga seisukoha, et jäätmeveo hankedokumentides ei tohiks ära tuua üht jäätmekäitluskohta. “Jäetud on samas võimalus, et jäätmekäitluskoha valikuks tuleb läbi viia konkurss. Paraku häid näiteid tulemuslikest konkurssidest tuua ei ole,” tõdes Koov.

Ning kui jäätmeid hakataks tõesti otse mandrile vedama, siis on iseküsimus see, kuivõrd ikkagi tahetakse reisilaevadel prügiveoautosid näha. Niisamuti seegi, kas investeeringud, mida riik on viimastel aastatel 1,5 miljardi krooni ulatuses üle Eesti ümberlaadimisjaamade ja kaasaegsete prügilate loomisel teinud, on olnud kasutud?

Abilinnapea Koov kinnitas, et teemaga tegeletakse aktiivselt ja kindlasti leitakse ka lahendus.

Print Friendly, PDF & Email