Juhtkiri: Prüginduse tume tulevik (1)

Alles see oli, kui Kudjape prügila kinni pandi ja AS Saaremaa Prügila ehitas laenuraha toel endise prügimäe kõrvale uhke jäätmesorteerimisjaama. Prügiäri peetakse perspektiivikaks ja tõenäoliselt ei kahelnud ka ASi Saaremaa Prügila omanikud – Kaarma ja Pihtla vald ning Kuressaare linn –, et ehituseks tehtud investeeringud tasuvad end ära ja laenumaksed saavad tasutud.

Paraku kipuvad asjad nüüd allamäge minema, sest prügimajanduse Ida-Saaremaal enda kätte saanud Ragn-Sells loobus Kudjape jaama teenustest, viib prügi otse mandrile ja põletab selle seal ära. Ei mingit sorteerimist! Veel hullemaks võib Kudjape jaama jaoks olukord minna tuleval suvel, kui prügivedaja leidmiseks peab uue konkursi korraldama Kuressaare linn.

Teadupärast on linn aga suurim prügitekitaja ja kui konkursi peaks võitma Ragn-Sells, on see Kudjape jäätmejaamale surmahoop. Isegi siis, kui konkursi võidab taas praegune teenusepakkuja Prügimees, ei keela teda enam keegi prügi otse mandrile põhjatutesse põletusahjudesse vedamast.

Öeldakse, et ühe õnn on teise õnnetus. Ka Saaremaa prügila tume tulevik on teisipidi vaadates hea uudis tarbijatele, sest iga vahelüli ärakukkumine muudab teenuse odavamaks. Mandri-Eesti linnade kogemus näitab, et prügiveo hind on kukkunud mitte protsentides, vaid mitmeid kordi.

Print Friendly, PDF & Email