Pamma noorte hobused on prisked ja terved (6)

Pamma noorte hobused on prisked ja terved

KATRINA JA HOBUSED: Perenaise kutsumise peale karjamaalt värava juurde jooksnud Jülla ja Orav teavad, et kohe saavad nad õuntega maiustada. Katrina Allikmaa jalgade taga varjab end kutsikas Mia.
Foto: Egon Ligi

Leisi vallas Pamma külas on kõik noorte talunike loomad täie elu ja tervise juures. Kaks veterinaari lükkas ümber meedias ilmunud väited, et loomi oleks justkui väärkoheldud.

“Kui ma ajalehest lugesin, et ma loomi väärkohtlen, hakkasid mul käed värisema ja ma sain šoki,” ütles Perve talu perenaine Katrina Allikmaa. Noor naine võttis Saarte Häälega ühendust pärast 24. septembril ajalehes Meie Maa ilmunud artiklit, milles tema peret süüdistati koduloomade väärkohtlemises. Allikmaa rääkis, et selle leheloo tagajärjel tuli tal hakata oma väikest poega lutipudelist toitma, sest närvipinge tõttu kadus emal rinnapiim.

Ei tea, kes noort peret laimas

Katrina Allikmaa ei tea tänaseni, kes oli see külaelanik, kes teda ajakirjaniku ees laimas. Tal on talus küll kaks hobust, kuid need on lahti, mitte ketis, ja haige jalaga hobune saab oma haavale ravi. ”Määrisime salvi ja tegime uue antibiootikumikuuri,” rääkis Allikmaa, lisades, et praegu on hobusega kõik korras.

Katrina sõnul vigastas tema hobuse jalga tõepoolest okastraat, kuid see ei juhtunud tänavu septembris, vaid aasta tagasi. Kümme aastat vana hobune Jülla jooksis lihtsalt aiast välja. Perenaine leidis pärast tükki aega otsimist hobuse üles, kuid looma jalg oli okastraadis kinni. Rohtude abiga paranes haav tookord küll ilusti ära, kuid tänavu septembris jäi hobune uuesti haigeks ja lonkas mõnda aega. Just sel ajal oli Katrina aga oma väikeste lastega Tallinnas haiglas ning saatis ka viimsele teekonnale oma vanaema.
Hobustel hoidis sellal silma peal naabrinaine. Ega suvel loomadega suurt tööd olegi, sest söök on ju karjamaal, mikroelemendid nina ees, ning naabrinaine pidi vaid jälgima, et neil oleks piisavalt joogivett.

”Tema loomadega on kõik korras,” kinnitas Saarte Häälele naabrinaine, kes ei soovinud oma nime lehes avalikustada, lisades, et iga kord, kui noored ära lähevad, hoiab tema rõõmuga nende loomadel silma peal.

”See ei ole probleem, oleme ju kogu aeg kodus,” sõnas naabrinaine, imestades, et kes küll Pamma külast võis tublide noorte peale kaevata.
”Selles talus on loomad nõuetekohaselt hooldatud,” kinnitas Saarte Häälele ka kohalik loomaarst Reet Raavik, kes on hobuseid vaatamas käinud ja on ka teadlik ühe hobuse tervisehädast.

”Seal ei ole midagi hullu,” ütles Saarte Häälele ka haige jalaga hobust ravinud veterinaar Jüri Hioväin, selgitades, et põletik läks krooniliseks ja lõi uuesti välja. Perenaine tellis kohe ka ravi. Hioväin toonitas, et looma saatuse üle otsustab omanik. Omaniku otsustada on ka see, millise raviviisi ta oma loomale valib. ”Looma abita jäetud ei ole,” kinnitas Hioväin.

Surnud jänesed söövad puuris heina

”Kas te mu surnud jäneseid ka tahate näha?” küsis Katrina Allikmaa enne ajakirjanike lahkumist. Meie imestunud pilke nähes lisas ta selgituseks, et kellegi Pamma küla elaniku arvates on tema küülikud surnud, kuid nii see siiski ei ole. Veendusime oma silmaga, et küülikud istusid uhkelt puuris ega näinud hoopiski surijate moodi välja.

Print Friendly, PDF & Email