Hotellides ööbimine on mullusega võrreldes kasvanud (1)

Hotellides ööbimine on mullusega võrreldes kasvanud

 

Statistikaameti andmetel kasvas ööbimiste arv Saare maakonna majutusasutustes tänavu mullusega võrreldes üle 5 protsendi.

Kui tänavu registreeriti Saare maakonna majutusasutustes kolmel suvekuul ligi 142 000 ööbimist, siis mullu samal ajal vaid ca 135 000 ööbimist. Samas tuleks kohe ära märkida, et meie maakonnas ei ole hotellide külastajate arv ikka veel saavutanud majandusbuumi aastate (aastad 2007 ja 2008) taset, küll saab seda aga öelda Eesti kohta tervikuna.

Kogu Eestis registreeriti majutusasutustes 2011. aasta suvekuudel ööbimisi ligi 17 protsendi võrra enam kui senisel rekordaastal 2007. Buumiaastatega võrreldes kasvas hotellide klientuur tänavu suvel märkimisväärselt ka Pärnu maakonnas, mis, nagu teada, on turisminduse valdkonnas Lääne-Eesti regioonis Saare maakonna tähtsaim konkurent.

Kuressaare turismiinfokeskuse spetsialist Kristina Mägi märkis, et üldiselt läks suvi siiski hästi. “Nuriseda ei ole põhjust, sest statistika näitab küll vaikset, kuid see-eest stabiilset kasvu,” lausus ta. “Teadupärast on saarlased ju mandrimeestega võrreldes ikka pigem pikaldased olnud ja tundub, et ka meie turismisektor kõnnib sama sammu, tasa ja targu.”

MTÜ Saarte Turismiarenduskeskus hiljaaegu avaldatud uurimusest selgub, et 35% Saaremaa ja 46% Kuressaare külastajatest on ühepäevareisijad. “Ehk siis teisisõnu nemad ei jäägi siia ööbima, lisaks peatuvad paljud oma sugulaste või tuttavate pool,” selgitas Mägi. “Kuigi eelmainitud külalised ei jäta oma raha Saaremaa majutusasutustesse, tarbivad nad ometigi teisi kohapealseid teenuseid ja annavad oma panuse Saaremaa majandusse.”

Kuna Euroopa majanduses on aga jätkuvalt segased ja ärevad ajad, jäi Mägi tulevikuprognooside tegemisel siiski ettevaatlikuks. “Praeguseks ei ole me siiski saavutanud hiilgeaegade majutustaset, mis tähendab, et suurt võidukisa teha on veel vara.”

Turismiinfokeskuse spetsialisti sõnul teeb Saaremaa majutusasutuste olukorra mõnevõrra keerulisemaks väga suur konkurents. “Hetkeseisuga on majandustegevuse registrisse kantud 281 Saaremaa majutusasutust, s.o 17% Eesti kõigist majutusasutustest,” rääkis Kristina Mägi. “See on väikese maakonna jaoks ikkagi väga suur arv ja on karta, et selliste mastaapide juures kõigile nii palju kliente ei jagu, kui ettevõtte omanikud seda sooviksid.”

Peame ühte jalga käima
Maist septembri keskpaigani oli klientide arv eelnevate aastatega võrreldes samal tasemel, juulis ja augustis aga ületas ootusi. Kindlasti on turismiarengule suure tõuke andnud uued parvlaevad. Samas tasuks võrrelda erinevate majutusasutuste kliendivoogu ja nende makstavaid riigimakse, millest sõltuvad otseselt meie kogukonna heaolu ja Saaremaa omavalitsuste investeeringud.

Siin peame aga kahjuks tõdema, et selles sektoris on riigil suur tegemata töö. Kliendil on ju väga raske mõista, kes on atesteeritud majutusettevõtja või kui ausalt keegi makse maksab. Et turist Saaremaale aga tagasi tuleks, peame suutma ühte jalga käia teiste kuurortpiirkondadega, kus on tehtud suuri investeeringuid infrastruktuuridesse. Selles osas oleme mõnest kuurortpiirkonnast kahjuks oluliselt maha jäämas.

Mario Sau,
Grand Rose SPA müügijuht

Print Friendly, PDF & Email