Järvamaa kool hakkab kalakasvatajaid koolitama

Saaremaa kalakasvandustel avaneb lähiaastatel võimalus leevendada väljaõppinud kalakasvatajate põuda, kuna Järvamaa kutsehariduskeskus hakkab järgmisel aastal koolitama kalakasvatuse tehnikuid.

Järvamaa kutsehariduskeskuse direktor Rein Oselin ütles Saarte Häälele, et praegu on kalakasvataja eriala riiklik õppekava alles koostamisel ning seetõttu on vara öelda, täpselt millise kvalifikatsiooniga spetsialiste koolitama hakatakse.

Kindlasti sisaldab õpe aga kalakasvatusseadmete hooldamist, kalade esmase töötlemise oskust, kalade söötmist ja paljundamist jpm.

Samuti peaks kalakasvatustehnik omandama oskuse eristada kõrvalekaldeid kalade normaalsest käitumisest ja oskama ravida kalahaigusi vastavalt spetsialisti etteantud raviskeemile. Plaanis on anda kalakasvatajatele ülevaade ka vähikasvatuse alustest.

Rein Oselini sõnul tõusis kalakasvatustöötajate koolitamine päevakorda kalakasvatusega tegelevate ettevõtete algatusel. “Kalakasvatajad avaldasid arvamust, et oleks vaja selliseid töömehi, kes oleksid iga päev kalakasvanduses kohal ja oskaksid kasvandust igapäevaselt töös hoida,” rääkis Oselin, kelle sõnul annab oskustega töötajate puudumine end tunda eelkõige kriisiolukordades, olgu selle põhjuseks siis muutused vee keemilises koostises või kalade haigestumine.

Pöide vallas tegutseva OÜ AquaMyk kalakasvanduse juhi Priit Lulla sõnul on kalakasvandustes karjuv vajadus veterinaaritaustaga inimeste järele, kes valdavad kala tervise ja heaoluga seotud küsimusi.

Need peavad olema õppinud töötajad, kes oskavad märgata iseärasusi kala käitumises, teha õigeid järeldusi ja probleemid lahendada, selgitas Priit Lulla.

Kusagilt pole kalakasvatajatel Lulla väitel võtta ka farmi juhatajaid, kes suudaksid kalafarmi käigus hoida. “Lihttalitaja, kes viskab kaladele ämbriga sööta, õpetad ise välja, aga sellist inimest, kel oleks veterinaarikogemus ja kes oskaks tegeleda ka farmi majandamisega, sellist inimest Eestist võtta ei olegi,” tõdes Priit Lulla.

Rein Oselini sõnul on neil koolis teisigi n-ö põllumajanduse mitmekesistamisega seotud erialasid: sel aastal alustas esimene grupp karusloomakasvatajaid ning kavas on hakata koolitama biogaasioperaatoreid, kes oskaksid toota biogaasi.

Print Friendly, PDF & Email