Ajakirjanik arvab: Mage lugu õpetajate rahaga (1)

Sel nädalal Saarte Hääles avaldatud lood rahavargusest Saaremaa haridustöötajate liidus on järjekordne kinnitus vanale heale ütlusele “usalda, aga kontrolli”. Täpselt samasuguse imelihtsa skeemi järgi on Saaremaal kuritegusid toime pandud varemgi ja kardan, et ei jää ka õpetajate ametiühingu lugu viimaseks.

Meenutame kunagise Torgu valla või Saaremaa piirivalvurite raamatupidaja tegusid, kes virutasid tööandja tagant sadu tuhandeid. Mis te arvate, palju sellest tagasi maksti?

Omaette teema on see, kuidas käsitlesid raamatupidaja tegevust haridustöötajate liidu juhatuse liikmed. Kui ajakirjanik Raul Vinni kolmapäeval ilmunud esimest lugu ette valmistas, põrkus ta väga selgele ringkaitsele. Tõrjuvad vastused stiilis “see on siseasi”, “asi on lahendatud” ja “ei kommenteeri” panid seda enam kahtlustama, et asi on mäda ja tuleb kirjutada.

Loomulikult ei olnud hea toon avaldada uudis vaid anonüümsetele allikatele toetudes ja mitmed veebikommentaatorid viitasid ka loo “kollasusele”. Eile olukord muutus ja ringkaitse murdus. Siiski on imelik lugeda SHL-i juhi Signe Ratase väiteid, et ajakirjanik sai valesti aru ja varjamist tegelikult polnud.

Küsitavusi on veel. Kui Eesti haridustöötajate liit väitis Saarte Häälele eile, et raha kadumisest on politseid juba teavitatud, siis politsei kõneisik ütles eile hommikul, et nemad mingit menetlust ei algata, sest Saarte Hääl kirjutas rahavargusest kuulujutu põhjal.

Seega – kui politsei varem ei teadnud, siis kõlaka põhjal menetlusi ju tõesti ei algatata. Kui aga teadis, siis miks ei algatatud menetlust juba varem? Kui aga politseid ei teavitatudki, siis miks EHL seda väitis? Kas neil oli valeinfo, mille edastas neile SHL?

Ja lõpetuseks tahaks küsida, kes vastutab. Saaremaa haridustöötajate liit on MTÜ, millel on juhatus ja revisjonikomisjon. Need organid olid aga ilmselt moepärast, sest raamatupidajal lasti jumalarahus raha kõrvaldada mitu aastat ja keegi ei teadnud midagi. Liidu liikmetele soovitaks nõuda ebapädeva juhtkonna väljavahetamist.

Print Friendly, PDF & Email