Ariste rahvale teevad muret ringi hulkuvad külakoerad (2)

Ariste rahvale teevad muret ringi hulkuvad külakoerad

KUTSUD: Kuigi perenaine koerte täpset arvu öelda ei soovinud, nägid ajakirjanikud viit koera ning pildile jäi kaks, kes olid salaja aiast välja pugenud. Kutsumise peale pagesid nad oma territooriumile kähku tagasi.
Foto: Egon Ligi

Valjala valla Ariste küla elanikud saatsid vallavalitsusele ühise kaebuse, et külas elav ja mitut koera pidav naine laseb oma loomadel hulkuda. Koerte omaniku sõnul on koerad tänaseks kinni pandud.

“Koeri on palju, nad on lahti, ründavad inimesi ja söövad võõrastes õuedes,” rääkis Valjala volikogu esimees Liilia Eensaar eelmisel nädalal toimunud volikoguistungil, kus mureküsimust arutati. Eensaare sõnul on ta ise selles majapidamises käinud ning võib kinnitada, et olukord on päris hull: “Koeri haukus igast august.”

Koerad tervitasid juba külatänaval

Teisipäeval Aristesse sõites ei olnud raske arvata, millist majapidamist kaebuses silmas peeti, sest kaks musta neljajalgset tuli Saarte Hääle ajakirjanikke juba tänavale tervitama.

“No nad tulevad ja lõrisevad siin minu õues minu peale,” kõneles naabrinaine probleemist, millele ei leitud muud lahendust kui asjast omavalitsusele teada anda. Naabrinaise sõnul käivad koerad võõrastes õuedes, kimbutavad bussi peale minevaid inimesi ning söövad külakoerte toidukausid tühjaks.

Kokku nägime teisipäeval viit koera, kes vaatamata valju hääle tegemisele kallale siiski ei kippunud.

“Ei, söömata nad küll ei ole,” teatas koeri tagasi kutsuma tulnud eakas naine, selgitades, et koerte perenaine on parasjagu linnas tööl ja tema ei oska midagi rääkida. Koerte perenaine Tiina Jõelaid ütles, et on külarahva kaebusest teadlik ning juba möödunud nädalavahetusel ehitasid nad koertele aiad, et need enam välja ei saaks. “Kui mõni välja poeb, teeme aia tugevamaks,” lubas Jõelaid. Kui palju tal koeri on, keeldus Jõelaid ütlemast, mööndes vaid, et neid on rohkem kui viis.

Perenaise kinnitusel on kõik koerad talle tähtsad ja armsad ning ükskõik missugusest loobuda oleks väga raske. Koerad on harjunud perenaisega kogu aeg kaasas käima ning kui ta hommikul linna tööle läheb, siis nad aedadest välja kippuma hakkavadki.

“Kui kodus olen, ei kipu ükski välja,” kinnitas Tiina Jõelaid. Tema sõnul plaanivad nad ehitada suurema ja tugevama aia ning siis selle väravale kella panna.

“Et majja saaksid vaid need, keda mina tahan,” selgitas perenaine. Kuna tema vana ema on kogu aeg üksi, siis ei kujutaks Tiina Jõelaid oma sõnul elu ilma koerteta ettegi. Ka loomade toitmisega ta enda kinnitusel hätta ei jää, sest tänu töökohale on tal võimalik neile toidujäätmeid tuua ning sööki osta tuleb seega vähem.

Vald teeb oma ettepanekud

Valjala vallas töötav veterinaararst Reet Raavik kinnitas Saarte Häälele, et mitme koeraga majapidamine Ariste külas on talle tuttav.

“Olen seal koeri vaktsineerimas käinud ning kõik, kes vaktsineeriti, said ka vastava tunnistuse,” ütles Raavik, lisades samas, et ta ei ole sugugi kindel, kas kõik majapidamises olevad koerad on vaktsineeritud, sest koeri on seal ka tema arvates rohkem kui viis. Loomaarsti sõnul näljas need loomad aga ei ole.

“Oleme selle probleemiga tegelenud vallavalitsuse tasandil, peres on korduvalt käinud nii sotsiaaltöötaja kui ka politsei. Piirkonna konstaablid käisid loomade omanike juures veel eelmise nädala lõpuski,” rääkis Valjala vallavanem Kaido Kaasik.

Kahjuks ei suuda omanikud korduvatele hoiatustele vaatamata oma koeri valvata ning vallavalitsus otsustas neile teha konkreetsed ettepanekud loomade hoidmiseks.

Print Friendly, PDF & Email