Pöide pidas pidu (4)

Pöide pidas pidu

LABIDAGA LÖÖMA: Pöide kunagine vallavanem Vilmar Laak (paremal) viskas kingitust üle andes nalja, et nüüd te vaatate, et endine vallavanem tuleb labidaga lööma. Aga seda, miks ta praegusele vallavanemale Jüri Lindele just labida kingib, selgitas Laak pikalt ja põhjalikult.
Foto: Egon Ligi

Tänavused valla 20. aastapäevale pühendatud viiendad Pöide valla päevad kulmineerusid piduõhtuga reedel Tornimäe rahvamajas.

“Igast väiksest asjast peaksime oskama rõõmu tunda ja oskama vastu anda. Täna õhtul täname neid, kes on meie tegemistes kaasa aidanud,” ütles Pöide valla päevade algataja, vallasekretär Maire Käärid. Tänusõnad koos valla suveniiriga kuulusid reede õhtul eelkõige sponsoritele ja maksumaksjatele, kuna teisi tublisid tegijaid tunnustati juba kolmapäeva õhtul pidulikul kontsertaktusel.

Programm meelitas ligi

Maire Käärid ütles, et kui hinnata rahvaarvu järgi, siis oli valla päevade programm vastuvõetav. “Hästi palju rahvast oli kolmapäevasel üritusel (ca 150–160 inimest), mis pakkus osalejatele äratundmisrõõmu, nostalgiat, meenutusi ja mitmekülgset esinemiskava,“ märkis ta, lisades, et rahval oli võimalik jälgida valla kujunemist läbi kahe aastakümne – kuidas väiksest lapsest kujunes 20-aastane iseteadlik nooruk.

Reedesele sünnipäevapeole registreerus 210 inimest. Ka laupäeval eakatepäeva tähistamisel, kus esinesid Vello Orumets ja Anita Kanguri juhendamisel kaks koori – Lyra ja Kärla koor –, oli palju rahvast. Hoolimata sellest, et valla päevade üritused kestsid mitu päeva, jätkus rahvast ka laupäeval õhtupoolikul toimunud spordipäevale (10 võistkonda). Kääridi sõnul teeb korraldajatele alati kõige rohkem rõõmu see, kui inimesed tulevad üritustele.

Pöide vallavolikogu esimees Koit Kelder ütles oma sõnavõtus, et kogu vallapäevade aja on nad hoolsalt tagasi vaadanud, mis on nende aastate jooksul vallas ära tehtud ja korda saadetud.

“Julgelt võib öelda, et häbenemiseks ei ole mitte mingisugust põhjust,” rääkis ta, märkides, et vallal on suuri kordaminekuid ja siin on palju ära tehtud. “Ma loodan, et meil jätkub vallas tublisid inimesi, kes võtaksid ja tahaksid oma koduvalla jaoks ühte ja teist ära teha, see on meie tuleviku võimalus,” lausus ta.

20, 22 või hoopis 72?

Pöide vallavanem Jüri Linde rääkis, et Pöidet mainiti esmakordselt juba ligi 800 aastat tagasi Horele nime all. Ning veidi hilisemast ajast võib ajalooürikutest leida Pöide kihelkonna tekkelugu. “Millest lugeda valla sünnilugu? On see number 20, 22 või hoopis 72? Või sadadesse ulatuv number,” küsis Linde, lisades samas, et kakskümmend – see on selline paras iga, mil osatakse olla iseseisev ja on selge, mida tahta ja kuhu püüelda.

“Valla keerulisele lapsepõlvele järgnes majanduslikult soodne teismeiga, täiskasvanuks saades tabas meid majanduskriis. Kuid lootus parema poole on alati olemas,” tõdes vallavanem, kelle sõnul on iga raskema aja järel oodata ikka helgemaid.

“Tuleb osata noppida häid külgi, rõõmu tunda sellest, mis on, ja mitte kulutada end kurvastamisele selle järele, mida ei ole,” rõhutas ta, soovides kõigile kaunist peotuju.

Tähtsa päeva puhul olid Pöidet õnnitlema tulnud Jaan Leivategija Saare maavalitsusest, nn Idablokk ehk Leisi, Muhu, Orissaare ja Laimjala valla esindus, ettevõtja Ants Tammleht, Eerika Thalheim Saaremaa omavalitsuste liidust, Saaremaa tarbijate ühistu esindus, Tornimäe kooli direktor Raili Nõgu jpt.

Filmilindile jäädvustas piduõhtu Ilmar Põldemaa. Meelelahutust pakkusid kohalikud tantsurühmad ja muusikat jalakeerutuseks tegi ansambel Seljanka.

Print Friendly, PDF & Email