Vladimir Igavese teine tulek (1)

Vladimir Igavese teine tulek

 

Maailma ajakirjanduses oli lõppeval nädalal teema number üks sündmused meie idanaabri juures. Uudis Vladimir Putini naasmisest Venemaa presidendi ametitoolile ilmus pea kõigi tähtsamate väljaannete esiküljel. Ajalehed, sh ka Venemaa enda omad, nimetavad riigi praegust peaministrit Vladimir Igaveseks. President Dmitri Medvedev, jätkavad analüütikud, nägi aga täpselt nädal tagasi toimunud Ühtse Venemaa kongressil hale välja – ta isegi ei vaevunud arusaadavalt selgitama, miks tema, 46-aastane, füüsiliselt ja vaimselt terve mees, kel on vägagi selge tegevusplaan ja kes ei ole segatud skandaalidesse, järgmise aasta kevadel toimuvatel riigipeavalimistel kandideerimast loobus.

2007. aasta detsembris, kui Vladimir Putini teine presidendiametiaeg lõpule lähenes, otsustas ta kehtivat põhiseadust mitte rikkuda ega muuta. Selle asemel eelistas ta üsna omapärast errumineku varianti – hakkas ise peaministriks ja määras presidendi ametisse oma vana tuttava Peterburi aegadest – abilise nimega Dmitri Medvedev.

Ameerika politoloog ja suur asjatundja Venemaa küsimustes Julia Ioffe meenutab Ameerika ajakirjas Foreign Policy, et tookord, kui Putin otsustas n-ö erru minna, hakkas Venemaal kohe ringlema järgmine anekdoot: Venemaa aastal 2023. Putin ja Medvedev istuvas köögis, rüüpavad õllekest ja lobisevad niisama. “Kuule,” pomiseb Putin, “mul jälle kõik peas segi.

Kumb meist on praegu peaminister ja kumb president?” “Ma arvan, et sina oled president,” vastab Medvedev. “Kui nii,” lausub Putin, “siis on sinu kord õlle järele lipata.”

Suisa prohvetlik nali

Võib öelda, et tegu oli suisa prohvetliku naljaga, mis nädal tagasi, kui Ühtse Venemaa kongressil teatati eelseisvatest muudatustest – järgmisel aastal toimuvatel riigipea valimistel kandideerib taas Putin ning Medvedev saab oma valdusse peaministri tooli –, ka tegelikkuseks muutus.

“Ja ikkagi ei jõudnud selle nalja mõte meie teadvusse möödunud nelja aasta jooksul, põhjus on selles, et seda varjutasid teised debatid,” kirjutab Ioffe. “Näiteks debatid selle üle, kes siis ikkagi Venemaad tegelikult juhib (vastus oli ikka ja jälle: loomulikult Putin – toim) ja kas tasub võtta tõsiselt Medvedevi heietusi riigi majanduse moderniseerimisest. Vaatamata isegi viimastele kuudele, kui oli juba üsna selge, et Putin naaseb, imestame me nüüd ometi, et see tõepoolest teoks saab.”

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email