Minister haaras hundikahju hüvitamisel sarvist

Minister haaras hundikahju hüvitamisel sarvist

MURE MINISTRITE TASEMEL: Helir-Valdor Seeder edastas Keit Pentusele Saaremaa talupidajate liidu pöördumise, milles käsitletakse huntide tekitatud kahjusid lambakarjadele.
Foto: 3X Egon Ligi

Saaremaa talupidajate liidu pöördumine põllumajandusministeeriumisse huntide tekitatud kahju osas pani põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi vastust otsima keskkonnaminister Keit Pentuselt.

Helir-Valdor Seeder edastas Keit Pentusele Saaremaa talupidajate liidu pöördumise, milles käsitletakse huntide tekitatud kahjusid lambakarjadele. Seederi sõnul ei ole taolised juhtumid paraku harvaesinevad, kus põllumajandus- ja kalandussektori esindajad pöörduvad huntide, kobraste, kormoranide või muude loomade ja lindude tekitatud kahjude korvamise küsimuses just põllumajandusministeeriumi poole.

Seeder palub Pentuse juhitaval ministeeriumil kaaluda võimalust jahinduspoliitiliste meetmete võtmiseks, et nimetatud kahjusid vähendada.
Kuna tõstatatud teema kuulub Helir-Valdor Seederi sõnul keskkonnaministeeriumi valdkonda, siis soovib ta, et just keskkonnaminister vastaks Saaremaa talupidajate küsimustele ja ettepanekutele.

Põllumajandusminister juhtis Keit Pentuse tähelepanu ka loomade tekitatud kahju hüvitamisele üleüldse. Seeder viitas, et on varemgi juhtinud keskkonnaministeeriumi tähelepanu asjaolule, et praegune lahendus, kus kahjud hüvitatakse põllumajandusliku vähese tähtsusega abi määrade ulatuses, põllumajandustootjaid ei rahulda.

“Euroopa Komisjonilt tuleks taotleda riigiabi luba kaitsealuste loomade ja lindude tekitatud kahju hüvitamiseks vastavalt maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduses sätestatud korrale,” nentis Helir-Valdor Seeder, lisades, et sellise loa on 2010. aasta alguses taotlenud ja saanud näiteks Saksamaa.

Põllumajandustootjate olukorda raskendab ministri sõnul ka asjaolu, et Eestis ei ole kehtivat kindlustussüsteemi, mis võimaldaks põllumajandustootmist loomade ja lindude rünnakutest tekkinud kahjude vastu kindlustada.

“Palume analüüsida tekkinud olukorda – kui suured on nii kaitsealuste kui ka mitte kaitsealuste loomade ja lindude iga-aastaselt tekitatud kahjud põllumajandustootjatele – ning võtta päevakorda riigiabi loa taotlemine, mis võimaldaks põllumajandustootjatele tekitatud kahjud hüvitada,” märkis Seeder.

Keskkonnaamet väljastas augustis Saaremaa jahimeestele ühe hundilaskmise loa, mis kehtis septembri lõpuni, kuid loa kehtimise ajal siin ühtegi hunti lasta ei õnnestunud.

Keskkonnaameti andmeil on neile sel aastal laekunud taotlusi murtud lammaste hüvitamiseks Saare maakonnast üle 90. 2010. aastal oli sääraseid taotlusi vaid 8 ja 2008.–2009. aastal mitte ühtegi. Keit Pentus lubas teemat Saarte Häälele kommenteerida tuleva nädala algul.

Print Friendly, PDF & Email