Tõnu Post: tunnustus annab enesekindlust juurde

Tõnu Post: tunnustus annab enesekindlust juurde

SILOTEGU TÄIES HOOS: Läinud nädalal käis Kõljala POÜ maadel Tõnu Posti juhendamisel veel kibekiire silotegu.
Autor: EGON LIGI

Värskelt Saare maakonna tänavuse aasta põllumehe tiitliga pärjatud Tõnu Post tunnistab, et igaüks tahab ju igal järgneval aastal midagi paremini teha kui eelneval. “Ehk läks siis seekord midagi paremini korda kui varem,” arvab Post.

Tõnu Posti sõnul on tal raske välja tuua, mis möödunud aasta jooksul kõige paremini õnnestunud on. “Sel aastal saime PRIA-st investeeringutoetuse ja ehitame praegu noorkarja lauta oma Haeska kompleksi,” märgib ta siiski. Tänu toetusele ehitab Post Haeskasse noorkarjalauda ühes uute söödahoidlatega ning kavas on ka kogu ümbruse asfalteerimine, et laudakompleksi üldilme kenam saaks. “Plaani järgi peab ta novembri keskpaigas valmis saama. Momendil ehitus käib,” sõnab Post. Uue lauda ehitamise põhjusena nimetab ta, et vanad hooned olid lihtsalt ajale jalgu jäänud ja liialt amortiseerunud. “Need ei vastanud tänapäeva nõuetele ja on seega töömahukamad. Kui saame uued valmis, siis vastame jälle igasugustele tingimustele paremini ja meie loomadel on parem olla. Niisamuti on ka meie töötajatel seal palju lihtsam ja mugavam tööd teha,” räägib Post.

Piimatoodang tasapisi kasvamas

Ka muus osas üritab Kõljala POÜ Tõnu Posti kinnitusel ikka tasemel olla. “Praegu lehmad lüpsavad hästi ja püüame oma latti ses osas kõrgel hoida,” sõnab ta. Hetkeseisuga on neil 515 lehma ja umbes samapalju ka noorloomi. “Kokku laias laastus 1100 looma ning piimatoodang oli möödunud aastal ligikaudu 9600 kilo,” tähendab ta. Tõnu Post avaldab lootust, et sel aastal kerkib piimatoodang veelgi, sest praegu ollakse toodanguga ühe looma kohta igati plussis.

Kõljala POÜ piimatoodang läheb suures osas Saaremaa piimatööstusse. Nõnda et Tõnu Post armastab öelda: “Kui ostad kilose juustu, siis sajagrammine tükk sellest on ikkagi meie piimast.” Põhitoode, mis Posti lehmade piimast valmib, ongi juust. Ta teab rääkida, et piimatööstuse poolne soov oleks tõenäoliselt neilt rohkemgi piima saada. “Me oleme kombinaadile ses suhtes väga soodne partner, et meilt tuleb stabiilse kvaliteediga piim. Ning piima vedav auto saab meie juurest endale praktiliselt ühekorraga koorma peale,” viitab Post, et piima transpordikulud on seega suhteliselt väikesed.

Kui rääkida sellest, kui suureks võiks Posti piimakari maksimaalselt kasvada, siis sõltub kõik sellest, kui palju maad on võimalik kasutada söödavarumiseks. “See on selline piirang. Aga kui meil täna on ümmarguselt 500 lehma, siis vaikselt arenedes ei oleks ka 1000 lehma pidamine meile ülejõukäiv,” arutleb ta. Arenguruumi seega iseenesest on, kuid kas sellise arvuni jõudmine on ka reaalne plaan, on Posti sõnul täna veel vara öelda. Aega võtaks karja kahekordistamine neli või viis aastat. Seda sellisel juhul, kui karja täiendus tuleb vaid oma karjast.

Talv ja suvi polnud soodsad

Karja kõrvalt kasvatab Tõnu Post endiselt ka teravilja. “Ja õlikultuurid on meil – raps ja rüps. Talirüps on nüüd maha külvatud ning see on meil esimene kord, polegi varem rüpsi kasvatanud. Rapsi seevastu oleme juba palju aastaid kasvatanud ja tõenäoliselt oleme Saaremaal ühed suuremad rapsikasvatajad. Viljapinnad on ka ühed suuremad,” räägib Post. Kokku on Kõljala POÜ-l praeguse seisuga külvipinda ligi 500 hektarit, kus kasvatatakse rukist, nisu, otra ja rapsi. “Eks see aasta on olnud ses mõttes keeruline, et talv ei olnud viljakasvatajale soodne,” nendib Post. Väga paks lumi sadas ühekorraga sula maa peale ja see oli taliviljadele raske. Lisaks kimbutas suvel põud. “Peab tunnistama, et kui mandril, Lõuna-Eestis kolleegid räägivad, et põud oli ning nad ei pruugi isegi sööta kätte saada piisavas koguses, siis meil oli august pigem hästi vihmane kuu,” sõnab Tõnu Post ja lisab, et see on omakorda sügisesed tööd keeruliseks teinud. “Oleme jõudnud vähemalt nii, et meil on viljad koristatud ja oleme suuremate kadudeta oma asjad kätte saanud,” möönab ta.

Tunnustust väärivad kõik

Taolised konkursid, nagu “Aasta põllumees”, on Tõnu Posti hinnangul omal moel kindlasti olulised, sest eks tunnustus tubli töö eest meeldib ju igaühele.

“Selline tunnustamine on üldises mõttes hea, ta annab ükskõik mis alal enesekindlust, et oled oma asjaga õiges suunas liikunud ja et ühiskond oskab seda tähele panna ning peab seda vajalikuks,” leiab Post. “Iseasi on teinekord see, kas sa ise tahad konkursist osa võtta,” muigab ta.
Posti sõnul on iga tubli põllumees tunnustust väärt, nende seas ka kõik need, kellele aasta põllumehe tiitel eelnevatel aastatel n-ö kaela kukkunud on. “Kõik on ju asjalikud tegijad ja keegi ei ole ära kadunud ega püssi põõsasse visanud. Naabrimees Kirstu Kaidoga suhtleme rohkem ja eks me teinekord üht-teist teineteise käest ikka küsime.”

Vajalikud hooned tuleb korda teha

Mõnevõrra teeb Tõnu Post plaane ka lähemateks aastateks, kuigi väga palju ta neist rääkida veel ei taha. Ei või ju kunagi teada, kas need ka teoks saavad. “Kui noorkarja lauda valmis saab, peaks ehk natukene keskenduma meile vajalikele vanematele hoonetele,” tunnistab ta siiski, lisades, et tahaks ju korda teha need Kõljala POÜ hooned, mis juba olemas, kuid mille jaoks ei ole varasematel aastatel raha jätkunud. “Meil on siin laopindasid remontida ja kõike muud vajaminevat, mis on seni küll vastu pidanud, aga eks kõik, mis ilma käes, ikka ju kulub ja laguneb,” märgib ta.

Ka tootmise poole pealt on natukene plaani peetud. “Püüame vaikselt oma tootlikkust suurendada. Nagu ma alguseski ütlesin – iga sammuga püüame midagi paremini teha, sest võib ju teinekord midagi valmis olla mõeldud, aga sinust sõltumatutel põhjustel läheb nii, et ikkagi ei saa kõike teha oma soovi kohaselt,” lisab Tõnu Post. Nagu see põllumajandus on – alailma ilmastiku meelevallas, seega peab alati ühe silmaga taeva poole kiikama…

Print Friendly, PDF & Email