Tunnustus ettevõtjaile

Tunnustus ettevõtjaile

SAARE KANGE: Merinvesti juht Enn Meri tunnustust vastu võtmas.
Foto: Saaremaa arenduskeskus

Juba teist aastat tunnustasid Saaremaa arenduskeskus ja Saaremaa ettevõtjate liit SaareMaaPäevade raames maakonna ettevõtlusvaldkonna tegijaid.

MERINVEST OÜ
SAARE KANGE 2011 – tunnustus tublile ja stabiilsele tegijale.
Merinvest alustas 15 aastat tagasi 10 töötajaga, tänaseks annab ettevõte tööd enam kui 300 inimesele. Kogu toodang – kummist tihendid ja membraanid – läheb Euroopa autotööstusele. Ettevõtte edu tagatiseks on toodangu kõrge kvaliteet. See on firma, mis on jätkanud tegutsemist vaatamata majandussurutisele, on võtnud tööle järjest uusi inimesi. Tänaseks on Merinvest Saare maakonna üks suuremaid tööandjaid.

KADASTIKU ÕUNAAED OÜ
SAARE NOKKIJA 2011 – tunnustus uudse lahenduse või innovatiivse ettevõtmise eest.
Õunakasvatus sobib saarelise kliimaga, ka traditsioonilised õunasordid annavad siin head saaki. Nii lihtne ja samas uuenduslik. Kadastiku õunaaed kasutab kaasaegset oskusteavet nii õunte kasvatamise kui ka säilitamise ja töötlemise osas. Gaasikeskkonda ei kasutata, vaid hoitakse kindlat temperatuuri ja õhuniiskust. Edu üks olulisi võtmeküsimusi on turustamine. Eksportimine võimaldab küsida õunamahla eest kõrgemat hinda ja panustada järjepidevalt tootearendusse. Tänane hinnatundlik saarlane võib oma ostueelistusena osta Saaremaa viina, mis maksab umbes sama palju. Tervislikkus ja teadlikkus töötavad tulevikus aga õunamahla kasuks. Selline ettevõte saarel innustab korda tegema teisigi vanu õunaaedu ja rajama uusi. Kadastiku Õunaaed OÜ on ka eestvedaja koostöövõrgustiku tegemistel, loodud on MTÜ Saaremaa Viljapuuaiad.
Hea, et nutikad maaettevõtjad vahva äriidee üles nokkisid.
Saare punnija tiitleid anti tänavu välja lausa kaks: üks isikule ja teine ettevõttele.

ALVER SAGUR 
SAARE PUNNIJA 2011 – läbi raskuste parima tulemuse suunas.
Nominentide väljaselgitamise ajal pakuti korduvalt välja, et Alver Sagur on üks igavene punnija. See on õige auhind just talle. Ja nii ongi! Alver Sagur väärib tunnustust, arvestades tema panustamist ettevõtluskeskkonna arendamisse mittetulundusliku tegevuse kaudu. Lõppenud suvel avati Saguri eestvedamisel Angla pärandkultuurikeskus, mis muudab Angla tuulikumäe külastajatele oluliselt atraktiivsemaks. Projekti kaasrahastati piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest. Tänaseks on kõigile teada Alveri punnimised Kaali kraatriväljal, kus on nüüd külastuskeskus. Alver plaanib punnijana jätkata ka edaspidi: ajakirjanduses on juttu olnud tema Panga panga geopargi unistustest, Põduste luha arendusplaanidest ja võimalik, et veel millestki. Küll üks õige punnija ideid leiab.

SAKSA TALUPOOD
SAARE PUNNIJA 2011
Kui külapood ei ole muutustele avatud, siis ta hääbub, leidsid Saksa talupoe omanikud. Juba aastal 2008 alustas ettevõte läbirääkimisi ümbruskonna talupidajatega, et talupood saaks uue konkurentsieelise – muutudes väikseks hubaseks maapoeks, mis pakub mahetoodangut ja nišitooteid. Koostöös MTÜ-ga Kodukant Kiratsi töötati välja uudne kontseptsioon: tehti korda vana laut, millest sai multifunktsionaalne külamaja, kus tegutsevad talupood, kohvik, kogukonnaköök, leidub võimalusi ka teistele huvilistele. Saksa talupoe kiiluvees on alustanud tootmist mitmed kohalikku toitu ja käsitööd pakkuvad ettevõtted. See kõik on üks suur punnimine konkurentsis suurtega.

NORDIC-FILTERS OÜ
SAARE STAARSTARTIJA 2011 – tunnustus tublile alustajale kas leidliku idee või efektiivse alustamise eest.
Ettevõte toodab aastast 2009 mitmesuguseid ventilatsioonisüsteemidele mõeldud filtreid. Kasutatakse kaasaegset tehnoloogiat. Tootmisettevõtte asutamine on seotud suurte investeeringutega ja seda enam on positiivne, et Ever Lipp on julgenud sellega alustada. Abiks sellel teel on olnud ka EAS-i erinevad toetu-sed, mida on saadud kokku üle 75 000 euro (s.o 1,2 milj krooni). Lühikese tegutsemisajaga on Nordic-Filters OÜ jõudnud Eesti kolme suurema selle valdkonna tootja hulka. Täna töötab ettevõttes 6 inimest. Aasta lõpuks loodetakse saada ISO keskkonnajuhtimise sertifikaat, et suurendada veelgi konkurentsivõimet, seda just välisturgudel.

KURESSAARE AUTOTEENINDUS
SAARE MESSITÄHT 2011 – antakse parima messiesinemise eest, hinnatakse terviklahendust ja atraktiivsust.
Selle messiboksi ees tunglesid tulevikukliendid. Elektriautod meelitasid kohale lapsed. Tulevikus soetavad neist kindlasti nii mõnedki endale elektriauto. Kogu väljapanek oli huvitav ja hariv.

Piret Pihel
SAK-i juhataja

Print Friendly, PDF & Email