Indrek Toome ei häbene midagi (4)

Indrek Toome ei häbene midagi

"Ma arvan küll, et inimesed ei mõelnud igal hommikul ärgates, et kuidas ma saaksin nõukogude võimu õõnestada, vaid elasid oma elu."
Foto: Raul Vinni

Millegipärast olen arvanud, et Indrek Toome (67) on üks väga karmikoeline mees. Vähemalt nii palju kui mäletan 20–25 aasta tagusest ajast. Kui ta midagi ütles, tegi ta seda sirgjooneliselt ja lühidalt. Orissaare Soneburgi kohvikusse, kus me kohtume, astub sisse hoopis teistmoodi mees. Nüüd meenutab ta hoopiski sellist muhedat vanaisa. Jutt jookseb ja aeg-ajalt välgatab silmades selline vimkaviskamise pilk. Aga sirgjooneliseks on ta jäänud. Ütleb otse, mida asjast arvab.

Hakkame kohe praktilistest asjadest pihta. Kas silda Muhu ja mandri vahel on vaja?
Mind ei sega silla puudumine. Minu pärast võib see praam rahulikult käia ja arvan, et siin Eestimaal on hulgaliselt teisi kohti, kus seda raha (silla maksumus – toim) vajatakse. Praamid on ju ka suurepärased.

Palju teil endal praamiga sõitmist ette tuleb? Te ei ela ju aastaringselt Saaremaal.
Enamasti olen siin suviti, kuna olen olnud igapäevane töölkäija. Kevadel tõmbusin tagasi. Sel suvel on saarel päris palju oldud. Aga Saaremaale tulin esimest korda 1966, kui olin EÜE-s malevakomandöri asetäitja. Varem ei olnud ma siin üldse käinud. Seega 45 aastat sai sel suvel.
Tihedamat käimist alustasin 1984. aastal, kui Tartust Tallinna tööle läksin. Alguses käisin Kakuna külas Mardi talus, kus asus ministrite nõukogu autobaasi suvemaja. Oma maja sai valmis 1992. aastal. Kui Eesti kroon tuli.

Ette rutates võib mainida, et kui intervjuu juba läbi oli, ütles Indrek Toome, et üks traditsioon on kindel – jõulude, lihavõtete ja jaanipäeva ajal on kogu ta pere, lapsed ja lapselapsed, Saaremaal.

 

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email