Puhastamata liinialused jätavad elektrita (3)

Puhastamata liinialused jätavad elektrita

ELEKTRIT OOTAMAS: Möldri küla Jõpi talu perenaine Viivi Vaga ootab pikisilmi voolu tagasi, ise samal ajal tõdedes, et ega loodusjõudude vastu keegi saa. Pildile on jäänud ka majavalvur Muhvin.
Foto: Egon Ligi

Salme vallas Möldri külas on inimesed pidanud elektrita hakkama saama juba kaks päeva, põhjuseks tugev tuul ja puhastamata liinialused.

“Oleme Eesti Energiasse helistanud ka, aga eks neil ole praegu tööd küll,” ütles Möldri küla Simmu talu peremees Viktor Ilvest, kelle sõnul elektri puudumine häirib ikka küll, sest külmik hakkab sulama, kaevust ei saa vett kätte ja raadiost uudiseid ka ei kuule.

Ilvesti sõnul on peamine põhjus see, et alajaamast Möldri külla tulevad liinid on võssa kasvanud. “Puud on kasvanud liinidesse,” selgitas Ilvest, lisades, et seetõttu kaob elekter pisimagi tuule korral. Ilvesti sõnul oli neil hetkel vooluta üheksa majapidamist ning tema ei ole oma kinnitusel sugugi kõige hullemas seisus, sest näiteks üks külaelanik peab loomi…

“Lüpsan käsitsi ja vesi oli õnneks enne suurtes nõudes ees,” rääkis Jõpi talu perenaine Viivi Vaga Saarte Häälele, lisades, et talle teeb kõige rohkem muret sügavkülmiku sisu, kuhu kogutud talvevarud võivad halvaks minna, kui elekter lähipäevil tagasi ei tule.

“Aga ega loodusjõudude vastu saa,” lisas Viivi Vaga samas, märkides, et nutmine ei aita, sest see ei too ju elektrit tagasi. “Peab võtma mõistusega ja ootama, sügisesed tormid on siinkandis ju alati olnud.”

Samas külas elab Tiia-Mai Nõmmik, kes teeb kodus tõlketöid ja keda elektri puudumine kõvasti segab. “Ma teen ju kodus tööd ja õnneks oli mul seekord midagi ette tehtud, nii et asi ei ole väga hull,” sõnas Tiia-Mai Nõmmik. Ka Nõmmiku maja juures kasvab liinidesse suur puu. “Alati nad ärkavad siis, kui on sügistormid, miks nad ei võiks vaiksel ajal neid puid maha võtta,” imestas Nõmmik, kes oma sõnul on Eesti Energiat liinidesse kasvanud puudest lausa mitmel korral teavitanud. Ning kuigi mõni puu on maha võetud, on liinialune tänaseni puhastamata.

Külaelanike hinnangul võiks tekkinud olukorra parandada õhukaabel, kuid liinialused peaks ikkagi Eesti Energia puhtaks tegema. “Õhuliinid on ekstreemsetes ilmastikuoludes tõepoolest haavatavad,” ütles Eesti Energia pressiesindaja Marina Bachmann, lisades, et kokku haldab EE Jaotusvõrk ligikaudu 60 000 kilomeetrit liine ja õhuliinidest üle 35% asub metsastel aladel.

“Et võsa ning murduvad puud ja oksad ei katkestaks elektrivarustust, puhastab Jaotusvõrk igal aastal tuhandeid kilomeetreid liinikoridore võsast, liinidele liiga lähedale ulatuvatest puudest ja okstest,” selgitas Bachmann, paludes inimestel kindlasti teatada kohtadest, kus puud on liinidesse kasvanud.

Print Friendly, PDF & Email