Säästupirnide POOLT ja VASTU (5)

Säästupirnide POOLT ja VASTU

Foto: www.sxc.hu

Viimasel ajal on eriti palju juttu säästupirnidest. Miks? Me elasime aastaid rahulikult hõõglampidega ja elul polnud häda midagi. Miks just nüüd peame hakkama oma elektritarbimist ümber hindama? Sellele küsimusele ja teistele energiasäästu puutuvatele Saarte Hääle küsimustele vastab Eesti Energia energiamüügi projektijuht Mikk Saar.

Euroopa Liit on seadnud oluliseks kliima- ja energiapoliitiliseks eesmärgiks energiatarbimise tõhusamaks muutmise ja keskkonnamõju vähendamise. Nende eesmärkide saavutamine ei tulene mõnest üksikust tegevusest, vaid väga paljudest erinevatest direktiividest ja muudest sammudest. Selleks, et eesmärkideni jõudmist kiirendada, seatakse lisaks soovitustele ka konkreetseid keelde.

Üks võimalustest energiatarbimist tõhustada ja samas ka raha kokku hoida on võtta kasutusele energiasäästlikumad lambid. Selleks alustaski Euroopa Liit vanamoodsate hõõglampide järkjärgulist turult tõrjumist. Järkjärgulist seepärast, et see oleks tarbijale ja tootjale mugavam.

Hõõglambid on võimalik asendada energiasäästlikumate säästulampide, täiustatud halogeenlampide ja valgusdioodidega (LED-lampidega). Kõik need erinevad lambitüübid peaksid katma tarbijate vajadused.

………….

Üle paarikümne aasta Kuressaares elektrikuametit pidanud Gaido Õunpuu on nii julge mees, et ei karda välja öelda oma arvamust kõige selle kohta, mis puudutab energia kokkuhoidu. Seda direktiivi, mille kohaselt tavalised hõõglambid aastast 2013 poest kaovad ja neid asendavad säästulambid, peab elektrikuna leiba teeniv mees absurdseks. Lihtsalt seetõttu, et neil on piisavalt puudusi, nad on liiga kallid, ei valgusta tuba piisavalt, mistõttu need rikuvad nägemist ja on neis sisalduva elavhõbeda pärast tervisele kahjulikud.

Elekter on kallis ja aina kallimaks läheb. Andke, Kaido Õunpuu nõu, kuidas ja kas üldse oleks võimalik koduses majapidamises igapäevaselt energiat säästa.

Inimesel, kes ei larista ja elektrit normaalselt tarbib, ei olegi tegelikult võimalik elektrit kokku hoida. See on ainult üks enesepetmine. Mida on väärt kokkuhoid, mille nimel sa õhtu pimedas toas istud? Kui su elukvaliteet kannatab, siis pole säärasel kokkuhoiul õigustust. Minu arvates tee siis juba natuke rohkem tööd ja tarbi elektrit täpselt nii palju, kui sinu eluks vaja on. Mis elu see on, kui päeval teed tööd ja ööd läbi mõtled, kuidas saaks elektrit säästa? See võtab ka tööisu ära.

Loe edasi laupäevasest Saarte Häälest.
Telli Saarte Hääl internetist

Print Friendly, PDF & Email