Kärla jõe virtsareostus võis kahjustada vähke (5)

Keskkonnaameti kontrollpüük annab alust arvata, et paar nädalat tagasi Kärla jõkke jõudnud virtsareostus on tõenäoliselt vähendanud jõe vähipopulatsiooni.

Eile 20 mõrraga Kärla jões kontrollpüüki teinud keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni vee-elustiku spetsialist Märt Kesküla ütles, et võrreldes kahe aasta taguse püügiga on vähkide arvukus langenud. Kui kaks aastat tagasi jäi mõrda 20 vähki, siis viimasel püügil tuli mõrra kohta heal juhul kümme vähki.

“Kas see on virtsa süü või on mingi muu põhjus, seda ühe püügi põhjal ilma andmeid analüüsimata ei oska öelda, kuid kindlasti mõjus reostus väga halvasti,” rääkis Kesküla, kelle sõnul on põllumajandusreostus vee-elustikule alati vastunäidustatud ja eriti vähid on setterikka keskkonna suhtes väga tundlikud.

Märt Kesküla sõnul on suurem reostus jõest praeguseks ära läinud, ehkki püügivahenditele jäi veel pisut virtsahaisu juurde.

Virtsareostus sattus Kärla jõkke 23. augustil kohaliku ühistu lauda silo- ja sõnnikuhoidlast. Väidetavalt ehitusliku vea tõttu jõkke sattunud reostus levis Kiriku külast mööda vanu kuivenduskraave rohkem kui kilomeetri pikkuselt.
Asjaolude väljaselgitamiseks algatas keskkonnainspektsioon menetluse.

Print Friendly, PDF & Email