Saarlane treenib Austraalias jalgpallureid

Saarlane treenib Austraalias jalgpallureid

VÄRAVAVAHTIDE AKADEEMIA TREENINGUL: Saarlane näitab, kuidas tegelikult mängima peab.

”Hetkel olen väravahtide treener klubis Gold Coast Stars. Klubi mängib Austraalias Hyndai Queensland State League’is. Treenin U-19 ja esindusmeeskonna väravavahte,” ütles Ken Müür Saarte Häälele.

Põhitöö, mis igapäevase leiva lauale toob, on Müüril ehitusalane. Lisaks ei ole mees kuidagi saanud kõrvale jääda jalgpallist, millega ta on varemgi tegelenud nii mängija kui ka treenerina.

Kuidas saarlane auväärsele töökohale sattus? “Sellele küsimusele pean vastama siis juba algusest, kui tulin Austraaliasse 2,5 aastat tagasi,” sõnas Ken Müür. Mõte tuli praeguselt elukaaslaselt, kelle sõbranna oli eelnevalt juba ühe aasta Austraalias elanud. “Eks peamine põhjus oli ikka raha teenida, ilusat loodust ja head kliimat nautida.”

Treenerikarjääri Austraalias alustas mees kohalikus Gold Coast Premier liigas mängijana. Kuna treenerina sai juba Eestis töötatud erinevates klubides, siis oli soov treeneriametit välismaal uuesti pidada. “Algul oli keeruline ennast Austraalia jalgpalliperre sisse süüa,” ütles Müür, lisades, et alustama pidi täiesti nullist, millele peagi järgnes hüppeline pööre: sai loodud oma väravavahtide akadeemia, kus mees pakkus treeneriteenust erinevatele kohalikele jalgpalliklubidele. “Tänu sellele sai palju tutvusi loodud ja võib öelda, et kohalik jalgpallipere võttis mind siis omaks!”

Pärast üht aastat akadeemias töötamist sai Ken Müür juba erinevaid pakkumisi. Algul kutsuti treeninglaagreid läbi viima Gold Coast Institute of Sporti (spordikooli), kust sai juba pakkumise Gold Coast Stars väravavahtide treeneri ametikohale, kus mees praegugi töötab.

Pikk jalgpallitee selja taga

Ken Müür alustas jalgpalliteed FC Kuressaares, mängis mitmes Saaremaa klubis erinevates liigades, seejärel suundus tagasi FC Kuressaarde. Tallinnas liikus mees edasi JK Tallinna Kalevisse väravavahiks, kuid mängijakarjääri lõpetas jalgpallur kodusaarele truuna, mängides FC Kuressaare puurilukuna.

JK Tallinna Kalevist sai alguse Ken Müüri treenerikutsumus, kui ta võttis oma hoole alla JK Tallinna Kalevi naiste meistriliiga võistkonna. ”Treenerina – nagu eenevalt mainitud sai – juhendasin Tallinna Kalevi esindusnaiskonda ja olin ka Eesti naiste koondise väravavahtide treener. Enne Austraaliasse tulekut juhendasin peatreenerina Nõmme Kalju naiskonda.”

Mees on oma eluga Austraalias hetkel rahul, kuid nendib, et eks alati võiks paremini minna. ”Ega kerge ei ole võõra keele ja kultuuriga harjuda, eks see võtab kõik aega ja tahab harjumist.”

Jalgpallis on Müüri sõnul veel palju teostada ja õppida, hetkel õpib saarlane Sport Coach Certificate III kursusel. ”Eks üritan ennast igati täiendada, lõpetasin ka siin väravavahtide kursuse,” lisas Müür.

Millal koju tagasi – eks elu näitab

Küsimusele, kas ja millal kavatseb mees koju tulla, vastas Müür, et praegu on seda raske öelda. ”Hetkel sooviks ainult külla tulla, kas päriselt tagasi – eks elu näitab.”

On teada, et Austraaliasse läheb Eestist märkimisväärselt palju inimesi ning Müür peab põhjuseks praeguse aja kehva majandusseisu Eestis ja noorte reisihimu. Tullakse tööle just farmidesse, kus teenitakse head raha. ”Töötavad kohustuslikud kolm kuud, et saada teise aasta viisa ja siis naudivad Austraaliat,” sõnas Müür, lisades, et on ka muidugi neid, kes tulevadki kindla mõttega seada ennast kaugele maale elama.

Priit Ruga mängib rändurite klubis
Austraaliasse töötama suundunud saarlane Priit Ruga mängib Port Darwin FC meeskonnas, mis hetkel hoiab Austraalias Northern Territory League tabelis teist kohta.

“Kaotame kõigest mõne punktiga, seega on veel võimalus liidriks tõusta, eks näis,” sõnas Ruga Saarte Häälele.

Noormehe positsiooniks mänguväljakul on keskpoolik, viimasel ajal ka puhas rünne. “Olen mänginud kuus mängu ja olen hetkeseisuga löönud ühe värava, loodan, et mõned ikka tulevad juurde,” lisas Ruga.

Saarlane sattus jalgpalliklubisse täiesti juhuslikult. “Ehitusobjektil sain tuttavaks inglasega, kes on seal meeskonnas kapten.” Lõunapausi ajal rääkisid noormehed jalgpallist ning seetõttu tuli jutuks ka Priit Ruga jalgpallipisik ja soov Austraalias treeninguid jätkata.

“Ei oleks oodanud, et hakkan liigas mängima,” märkis Ruga. Veel ütles Ruga, et välismaal mängimine annab hea kogemuse ja palju rahvusvahelisi tutvusi, kuna valdav enamus Port Darwini jalgpalliklubist on packerid (Austraalias ringi reisivad ja töötavad maailmarändurid – toim), kellest on esindatud iirlased, inglased, prantslased ja kreeklased. “Kokkuvõttes olen väga rahul, et ei jää eemale jalgpallist ajal, mida veedan Austraalias,” sõnas Priit Ruga.

Print Friendly, PDF & Email