Äike süütas maja ja võttis elektri (6)

Äike süütas maja ja võttis elektri

Foto: Peeter Kukk

Eile hävitas äike Kaarma vallas talu kõrvalhoone ning süütas põlema Ida-Niidu alajaama kaks kaablit. Katkestuse tõttu oli õhtuni elektrita kogu Ida-Niidu piirkond, sealsed toidupoed ja mitu küla.

Jootme külas äikeselöögi saanud kõrvalhoone oli päästjate saabumiseks leekides (fotol) ning hävis tulekahjus täielikult. Operatiivkorrapidaja Jüri Zabellevitši sõnul keegi põlengus viga ei saanud. Majas hoiti küttepuid ja tööriistu.

Samal hetkel käisid päästjad ka Ida-Niidu alajaama juures, sest piksetabamuse tõttu süttis seal kaks kaablit põlema.

Alajaama rikke tõttu jäi elektrita kogu Ida-Niidu piirkond, nii eramajad kui ka suured poed. Selveri turvaekipaaži juht Mario Kullamaa märkis, et vool kadus umbes poole viie paiku õhtul. Et kaubanduskeskuses on varugeneraator, said hetkel kassades ja lettide ääres olnud inimesed oma ostud sooritatud, ent pärast seda pood suleti. Hiljem Selveri juurde tulnud kliendid saadeti Rae keskusesse, sest lähedal asuvad Säästumarket ning Maxima olid samuti elektrikatkestuse küüsis.

Veel olid voolukatkestused Kudjape ja Sikassaare külas, autoteenindustes ja Kuressaare linnateatris. Veidi enne tööpäeva lõppu jäi signaalita ka Kadi raadio. Seda, kui palju katkestusi pikne Saaremaal kokku põhjustas, veel teada ei olnud, küll aga andis Lääne-Eesti päästekeskuse pressiesindaja Viktor Saaremets lootust, et elekter peaks tagasi olema sama päeva õhtul kella kümneks.

Äike tekitas kahju ka päev varem

Üleeileõhtune pikne lõi majapidamisi pimedaks ja mobiiltelefone tummaks. Upa külas kärgatas välgunool ühe talu õuel seisva ligi 20-meetrise põliskase sisse nii, et mulda lendas. Pererahva õnneks jäi kõrvalhoonest puudu vaid mõni meeter.

“See oli ikka kõva kärakas küll,” ütles Saarte Häälele Upal elav ettevõtja ja muusik Antti Kopliste, kelle sõnul vaatasid nad õhtul kella üheksa ajal kogu perega, kuidas “nagu pildi peale joonistatult jooksis välgunool puu sisse”. Kopliste sõnul oli ainus mõte, kas elektrikilp jäi terveks – see asub majapidamises vanast kasepuust nelja meetri kaugusel.

Et aga suitsu ei paistnud kusagilt tulevat, võis pererahvas kergemalt hingata ning juhtunu õnnelike õnnetuste kilda liigitada. “Eks see paistab, mis sest puust edasi saab. Kui ta ära kuivab, tuleb ta maha võtta,” märkis Kopliste.

Teater äikese saatel

Seevastu Tom Rüütel, kes käis koos sõbraga lossihoovis kontsertetendust “Isa” vaatamas, tuli sealt tagasi ainult positiivsete emotsioonidega. “Võtsin matkatooli kaasa ja sain sellega suure puu alla istuda,” sõnas noormees, kes lisas etendusest saadud emotsioonidesse ka möllanud superäikese ja suvevihma. Olgugi, et koju minnes oldi läbimärjad, jääb see etendus Rüütlile igal juhul pikaks ajaks meelde.

Eesti Energia pressiesindaja Marina Bachmann märkis Saarte Häälele, et Saaremaal jäi üleeile õhtul äikese tõttu vooluta kaks alajaama ja neli klienti, kokku üle Eesti viis äike voolu 216 alajaamast ja 1856 majapidamisest.

“Kuivõrd tuleval nädalal algav augustikuu on tuntud tavapärasest rohkemate äikesetormide poolest, tuleks tarbijatel oma elektriseadmete eest nüüd enam hoolitseda,” manitses Bachmann, märkides, et äikesetabamuse korral on üldjuhul raske oma elektriseadmeid kaitsta ning seetõttu on parem need äikese korral pistikutest välja võtta. “Tuletame meelde, et välja tuleks võtta ka välisantenni ja kaablivõrkude kaablid,” täpsustas ta.

Print Friendly, PDF & Email